Co způsobuje povadnutí hrášku a kroucení listů?



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 85.146 (?)
1.6.2019 12:21

Tie rezidua som myslel na truhlíky na Vašej prvej fotke-skrútené nové listy - asi sú zasadené v tom staršom substráte.

Na tej druhej fotke, to vädnutie vyzerá hubové, ako píše host.

Substrát vyzerá aj prevlhnutý. Dobré by bolo pestovať v nádobách s otvormi, aby mohla prebytočná voda odtekať-urobiť otvory do truhlíkov a dať tam misky (aj sa také predávajú "pod truhlíky"), ale hlavne vymeniť substrát za normálnu hlinu, ako som už písal.

Skúste aj zasadiť nový, a pokrútené -ťažko povedať, jedine vyskúšať vymeniť hlinu... 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 150.1 (?), 24.5.2019 21:15, zobrazeno: 4101x

Letos zkouším pěstovat hrášek na balkóně, ale poslední týden začal dost usychat / vadnout. Dva truhlíky takto odešly úplně, tak jsem se podíval na jejich kořeny a vypadají v pořádku, né že by měli zahnívat. Zalévám zhruba jednou za dva dny, umístěny jsou na zábradlí, kde svítí slunce po většinu dne. Co může být příčinou? Napadá mě jedině substrát, neboť jsem někde použil univerzální a někde substrát pro výsev a množení. Nemůže být tedy problém v nedostatku živin?


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 150.1 (?), 24.5.2019 22:01

Ještě přikládám další foto.. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 85.146 (?), 27.5.2019 11:11

Problém bude v kupovanom substráte - hrášok (podobne ako rajčiaky a papriky) je citlivý na zvyšky herbicidov, ktoré sa nachádzajú v rôznych kupovaných substrátoch. Najlepšie je nabudúce použiť zeminu, o ktorej viete, že sa tam nepoužívali herbicidy - zo záhrady, kompostu...

Zvyšné zdravé rastliny môžete ešte skúsiť presadiť do takej zeminy, alebo ešte radšej zasadiť nové semená.

S týmto mám vlastnú skúsenosť, popísanú vo vlákne "Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?"

Na odkaze pozrite na moje foto1 hrášku - listy sa uzátvárajú, ako na obrázku u Vás

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 150.1 (?), 28.5.2019 13:21

Děkuji za reakci. Trochu jsem si to myslel, neboť v jiném truhlíku mám taky kupovaný substrát, ale starší a už použitý. Hrášek v něm rostl mnohem rychleji a listy se začali kroutit až o dva týdny později. 

Ještě by mě tedy zajímalo, zda má toto kroucení listů pouze "kosmetickou" vadu, nebo to znamená, že z toho nic nebude a bude tedy lepší zasadit nový? Protože zatím roste relativně dobře, takže mi to přijde škoda.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 85.146 (?), 1.6.2019 12:21

Tie rezidua som myslel na truhlíky na Vašej prvej fotke-skrútené nové listy - asi sú zasadené v tom staršom substráte.

Na tej druhej fotke, to vädnutie vyzerá hubové, ako píše host.

Substrát vyzerá aj prevlhnutý. Dobré by bolo pestovať v nádobách s otvormi, aby mohla prebytočná voda odtekať-urobiť otvory do truhlíkov a dať tam misky (aj sa také predávajú "pod truhlíky"), ale hlavne vymeniť substrát za normálnu hlinu, ako som už písal.

Skúste aj zasadiť nový, a pokrútené -ťažko povedať, jedine vyskúšať vymeniť hlinu... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.133 (?), 28.5.2019 14:20

S tímhle rezidua herbicidů nemají na 99% nic společného. Hledejte příčinu v houbových chorobách. Kořeny mohou být relativně v pořádku, stačí, když je napadená část epi či hypokotylu. Udělejte si řez, nejspíše najdete napadená pletiva. Byla to semena mořená, nebo ne (údaj na or. sáčku, růžový hrášek)? Substrát z minulého roku byl nejspíše hladovější, rostliny mohly být víc utažené. On úpal na hraně balkonu a střídání teplot podporuje šíření chorob. Reakce na herbicid by byla "komplexní". Lépe by hrášku bylo někde v místě, kde se truhlík nepřehřívá, při nižší zálivce, v zemitém substrátu, ne v rašelině.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika