Sklizeň běleného chřestu



host - 191.123 (?) 
20.4.2018 17:18, zobrazeno: 2425x

Tak jsem po pěti letech od výsevu včera poprvé sklízel bílý chřest (semínka SEMO, odrůda nevím). Zelenina je v pohodě, daří se jí dobře, ale sklízet to je hotová věda. A já nepřišel na to jak. Ze všech moudrých zdrojů jsem vyčetl, že je na to potřeba speciální nůž - ten nemám a pro těch pár kousků asi ani pořizovat nechci - nebo že je třeba hrůbek rozhrnout a prýty uřezat ručně.

Předpokládal jsem že půjde o problém, proto jsou hrůbky vytvořené z velmi lehké zeminy ze starých truhlíků, prostě kupovaný substrát, takže půda rozhrnout jde snadno, i tak ale polovinu výhonků při rozhrnování ulomím. Vidím jeden vyčnívající do vzduchu, kolem něj ale vyrůstají klidně čtyři další a samozřejmě každý jinak vysoký a vidět jde až když už je pozdě.

Existuje na to nějaké know-how, nebo má někdo nějakou zkušenost s tím jak si amatérsky poradit a nezničit polovinu úrody, nebo to opravdu "nejde"?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.228 (?), 20.4.2018 22:03

Já se s tím teda nepářu.Hrůbky nedělám, sklízím asi 10 cm vysoké výhonky, které u báze uříznu trošičku šikmo ostrým pilkovitým nožem.Jsou trochu zelené, ale chuť je stále veli jemná.Sklízím každý den, až do doby, kdy už nemůžeme chřest ani vidět, to bývá někdy v květnu.

Když jsem hrůbky dělala, nerozhrnovala jsem je, ale to co právě vyráželo na povrch tak jsem řezala-delším ostrým pilkovitým nožem.Nebyl problém.

Soused také hrůbky nedělá, má chřestovnu přikrytou černou netkanou fólií a tím pádem má chřest úplně bílý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.16 (?), 21.4.2018 6:11

Zkuste přikrýt neprůsvitnou nádobou - vyšší plechovka, plechový nebo černý plastový kbelík. Kdysi se používali specielní keramické jakoby květináče obrácené pochopitelně dnem vzhůru. Dělal jsem to na zahradě pomocí 5 litrových pechovek od okurek před několika roky. Hrůbky potom nemusí být ani moc bysoké.    Luboš Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 24.4.2018 14:20

Díky oběma, bělit takto mě nenapadlo. Letos už to nechám na hrůbcích když už jsem je udělal, pro příští sezonu si ten záhon upravím tak aby šlo zakrývat, mám kyblíky docela vhodné velikosti. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika