Portulák (šrucha)



Stránky: 1,  2   
romanag - (1) 
18.2.2004 16:55, zobrazeno: 26127x
Kdo zna salatovou zeleninu "potulak" - kde koupit semena?

Diky za tipy!
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 238.79 (?), 30.8.2006 12:51
V Nemecku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 100.41 (?), 12.4.2007 6:50
Zjišťoval jsem nedávno druh rostliny, kterou pěstoval otec jako léčivku. Je to Talinum paniculatum. K tomu jsem ještě dostal zprávu, že česky se jedná o portulák vzpřímený. Máteli pořád ještě po letech zájem, kontaktujte mne na vahav@seznam.cz.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.29 (?), 22.4.2008 7:11

Na základě mé loňské zprávy mi dochází spousta dotazů na semínka. Posílám je zdarma po zaslání ofrankované obálky se zpáteční adresou. Semínka však docházejí. Proto nabízím webovku, kde naleznete spoustu obdobných léčivek, a nebojím se říci, že lepších. Každý si tu svou najde.

Recept na konzumaci portuláku žádný nemám. Během vegetace se dají pojídat samotné listy (prý oblíbená zelenina v Řecku). Dostal jsem se k této rostlině po otci když zemřel. Pěstoval jí jako náhradu žen-šenu, tzv. korejský žen-šen. To je ale botanický nesmysl. Pan Václav Větvička ji identifikoval jako Talinum paniculatum - Talinum latnaté, šruchu latnatou. Semena a něco o rostlině naleznete na jikl.cz.  Více o rostlině hledejte na netu. Já ji pěstuji už jen z piety, neboť v knize Rostliny pro zdravý život jsem nalezl spoustu lepších léčivek včetně návodu na zpracování a užití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 106.130 (?), 22.4.2008 12:17
Řekové přidávají portulák do salátu. Kromě toho jej v řecku s oblibou vyzobávají slepice a spásají volně se pasoucí ovce a kozy. Léčivkou je bezesporu proto, že obsahuje vysoký podíl omega3 nenasycených mastných kyselin, které omezují vznik kardiovaskulárního onemocnění, zlepšují paměť, odbourávají deprese aj. Slepičí vejce volně pobíhajících slepic v Řecku mají až 20x vyšší obsah těchto kyselin než vejce běžná, stejně tak je tomu se sýrem feta.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.188 (?), 22.4.2008 12:50

Ano, také jsem ten anglický dokument o víkendu po obědě v televizi viděl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
alfkaktus - (1) - 134.81 (?), 7.3.2009 14:59

To jsou dvě různé rostliny. Portulaca oleracea a Talinum paniculatum.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sampac - (29) - 209.212 (?), 16.9.2010 1:40

Mám jen připomínku k Portulaca oleracea. Sehnat semínka není problém - problém je, jak se téhle rostliny zbavit. Podle různých zdrojů by měla jedna rostlina vyprodukovat cca 9000 semínek. Podle mé zkušenosti jim tam nejspíš vypadla nejméně jedna nula...  Důrazně varuji každého, kdo by si chtěl tuto rostlinu do zahrady zatáhnout!  Na jaře příštího roku se dočkáte souvislého porostu drobounkých rostlinek s nepředstavitelně krátkou dobou od vyklíčení po vysemenění. Rychle narostou do rozvětvených propletenců. Květy ani nepostřehnete - a neštěstí je hotové. Klíčí poměrně pozdě, tak někdy v květnu, ale rychle tu ztrátu dožene. Přestože je už tři roky systematicky likviduji, zatím jsem nezaznamenala sebemenší pokrok - každé jaro s hrůzou čekám, kolik toho zase bude. A dočkám se - mezi květinami, na cestičkách, na dlažbě - prostě všude. O její užitečnosti jako salátové zeleniny dost pochybuji - chutná tak nějak nijak, je to takový slizovitý hnus. V žádném případě nezpochybňuji její zdravotní účinky, ale mně ze všeho nejspíš přivodí infarkt, takže tím její léčebné účinky poněkud ztrácejí efekt...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.30 (?), 16.9.2010 7:44

Je to olejnata rastlina preto asi ta pachut. Inak expanduje v najvacsich teplach a suchach a co jej pripisem ako plus, tak ked ju vykopem motykou, tak pod nou zistim vlhku zem. Vraj ju mnohi nechavaju (nie u nas v suchych krajoch v subtropoch) ako zivy mulc, co ma drzat podu dostatocne vlhku. Inak azda jedina suchozemska rastlina schopna tvorit omega nenasytene kyseliny... preto chuti ako ryby tuk?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.2 (?), 24.10.2011 12:13

Sháním semínka... nevím, kde a jak...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika