Invaze molic



host - 204.6 (?)
27.7.2019 7:39

U brukvovité zeleniny (kterou sice nyní už nemám), je to podle mě dost složitý problém, kvůli voskovému povrchu listů. Mám molice také na spodní straně listů kopru, nedokážu si představit, jak je můžu "sejmout".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 204.6 (?), 26.7.2019 19:44, zobrazeno: 3369x

Dobrý den, obracím se na vás už v pozici naprostého zoufalce. Před pár lety jsem definitivně ukončil pěstování brukvovitých zelenin, protože vždy byly zlikvidovány molicí vlaštovičníkovou. Letos v suchém počasí - opravdu u nás prší málo, vyhýbají se nám i lokální bouřky - nastala invaze molic na všechny plodiny v zahradě. Nemohu říci o který typ molice se jedná, obvinění padá ale na tu vlaštovičníkovou, letos sousedící pole bylo osázeno řepkou - každopádně mám naprosto obsypány dýně, papriky, kopr, jahody, aktuálně klíčící výsev hrachu je doslova obalený. Z dlouhého boje v minulosti vím, že je prakticky vše marné. Na zelí apod. jsem zkoušel i chemii, nepomohlo to. Teď tu vůli zkoušet již dříve neúspěšnou chemii nemám. Stříkat kopr nebo petržel (na list) znamená vzdát se sklizně. To je můžu rovnou zlikvidovat.

Jsem ochotný vyzkoušet cokoliv, co mi nebude bránit ve sklizni. I ty nejpitomější rádoby babské rady. Jen bych vás prosil o doporučení něčeho, co jste někdy opravdu vyzkoušeli. Rad typu "jedna paní povídala" je plný internet, a není v mých silách je všechny testovat.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.7.2019 21:27

Molice nesnášejí průvan, ale ten nevytvoříte. Takže jak na to? Nevím o žádné bio metodě na invazi tohoto hmyzu. Přípravek "Decis Protech ovoce a zelenina" není systémový, zabíjí hlavně dospělce, ale má velmi výhodnou-krátkou ochranou lhůtu. Jinými slovy plodina se může jíst po 1 týdnu. V návodu však píší, že se nemá používat častěji než jednou za vegetaci a to molice nevyhubí. Pro zahubení nevylíhlých stadií nevidím tedy jinou možnost než kombinaci dvou insekticidů s odstupem 7 dnů. Odzkoušený je Mospilan v koncentraci odpovídající ochranné lhůtě 14 dní. Je systémový, ale vajíčka asi taky nezahubí. Po 7 dnech by se snad mohl použít na doražení ten Decis. Ale i na spodní stranu listů. Pak by mohlo být po nich. Takže sklidit zralé a téměř zralé produkty, použít Mospilan, po 7 dnech použít Decis a vyčkat na další sklizeň nejméně dalších 7 dní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.6 (?), 27.7.2019 7:37

S Mospilanem v krabičce "Molice STOP" jsem to zkoušel cca před dvěma lety. Poctivě jsem kropil snad každý list zelí, na kterém byly molice přisáté. Výsledkem bylo, že jsem sám sebe ochránil před hmyzem (opravdu jsem byl celý od mospilanu), a molice si vesele řádily dál. Efekt mi velmi připomínal obyčejné postříkání proudem vody ze zahradní hadice. I proto jsem skeptik vůči další chemii..

Velký problém pochopitelně je, že molicemi je zamořeno i okolí. Zlikviduju tedy ty své, přiletí nové, protože na sklizeném poli není moc rostlin, které by mohly okupovat. I proto hledám nějaké systémové řešení bez nutnosti každotýdenního postřiku x různými látkami, po kterém - pochopitelně - ztrácí význam pěstování zeleniny na vlastní zahradě.

Soudím tedy, že mám šanci na úspěch naprosto minimální. :/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 26.7.2019 23:30

Vyzkoušel to kolega, tak snad to bude stačit. Biool a ten bílý popel je za dva dny fuč. Kvůli počasí to budu stříkat asi zítra večer, jestli tedy nepřijde ten dlouho očekávaný déšť. Ochranná lhůta nula. Je to kontaktní, takže snažit se postříkat všechny mrchy a na rostlině do skanutí, takže dost smáčet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.213 (?), 27.7.2019 1:38

Na svich deseti kapustach jsem je zlikvidoval pomoci vysavace, po zkusenosti ze na ne nefunguje zadny postrik.Vajicka na spodu listu pomoci mydlove vody umyt.Dnes jsem zjistil ze ty vajicka poziraji takove male cerne potvurky tak cekam na dalsi vyvoj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.6 (?), 27.7.2019 7:39

U brukvovité zeleniny (kterou sice nyní už nemám), je to podle mě dost složitý problém, kvůli voskovému povrchu listů. Mám molice také na spodní straně listů kopru, nedokážu si představit, jak je můžu "sejmout".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.214 (?), 27.7.2019 9:59

Zkuste postřik rozpuštěnou tabletkou B-komplexu.(babská rada z rádia Brno).Mě to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 68.213 (?), 27.7.2019 10:38

Stejny efekt s mydlovou vodou nebo i cistou ale nekolikrat denně, zlute lepove pasy a nedoprat jim klidu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 16.7.2023 0:58
Letos jsem se po pár letech dal zase na pěstování kruhárenského zelí. Obecně počasí košťálovinám nepřeje. Začalo to invazí molic, potom nastoupili krytonosci a dřepčíci. Zkusil jsem postřik přípravkem Benevia. Molice se postupně během několika dnů vytratily. Broučci ne. Ty jsem zlikvidoval Decisem. Molice se už 14 dnů neobjevily. Brouci ano. Takže znovu Decis.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika