Dá sa kôpor vypestovat z priesad?



solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (411) - 17.219 (?) 
18.4.2020 23:55, zobrazeno: 2354x

Ahoj, chcem sa spýtať, dá sa kopor vypestovat na zahrade z priesad? Každý rok mám problém, že keď kôpor zasejem do zeme na zahrade, veľmi zle vychádza. 

Doma som si zasial do misky kôpor Hanák, krásne mi vyklíčil a teraz má cca 5 cm. Má s tým niekto skúsenosti, keď dám priesady do zeme, či sa chytia?  Nikde som ale nevyčítal či sa dá vypestovať z priesad. Ďakujem za skúsenosti či to niekto skúšal. J

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 129.166 (?), 19.4.2020 7:02

Dobrý den, tohle praktikuji již několik let. Zrovna dnes, protože celou noc pršelo, tak se chystám přesazovat kopr, který vyklíčil ve skleníku, na venkovní záhon. Rostlinky nesmí být moc velké a ideální je přesadit je i s trochou zeminy v kořenovém balu, prostokořené se mi hůř ujímaly.  Po přesazení se musí pořádně zalévat a ideálně nesázet na místo, kam celý den pálí slunce. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (411) - 15.219 (?), 19.4.2020 8:47

Dakujem za radu. Minuly rok som si vypestoval priesady, potom som ich rozsadil po zahrade, ale kopor absolutne nevyrastol, zivoril a ostal taky ako ho ho presadil, tak som myslel ze to je problem.  Idem ho teda dnes opat presadit, kedze tu dnes tiez rano prsalo. Ake vzdialenosti mam u Hanaka zachovat od seba? Mam kopor dat ku kvapkovej zavlahe, k jahodam?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 15.219 (?), 19.4.2020 12:44
Dá sa takto pestovať z priesad aj vňaťový petržlen?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 19.4.2020 22:07

Z miříkovitých se ze sadby pěstuje standardně jen bulvový celer. U ostatních je vegetační doba krátká a není ji potřeba prodlužovat předpěstováním.
Nevýhodou miříkovitých je dosti dlouhá doba od výsevu po vyklíčení. Proto se používá vícero fint, jak proces vyklíčení urychlit.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 19.4.2020 21:57

Kopr klíčí pouze pokud je semínko blízko povrchu, tak aby docházelo k střídání dennních a nočních teplot a aby "ještě cítil" kdy sluníčko svítí (ohřeje povrch). Většina lidí dělá tu chybu, že se stará moc a tak nasije kopr příliš hluboko (aby měl vlhko). Taky jsou netrpěliví a vzdají čekání na vzcházení příliš brzo.

Lepší než ze sadby je výsev předklíčeného semínka. Na misku s pískem vysijete koprové semínko a přisypete jen tolik písku, že je 1/3 až 1/4 semínek ještě vidět. Navlhčíte a když jsou vidět první klíčky, tak předklíčené semínka přenesete do brázdy a přisypete jen tolik substrátu nad, aby ptáci neviděli semínka (1-2 mm).

Semínka která vyséváte nepředklíčená příliš hluboko začnou klíčit až když se při okopávce dostanou k povrchu. Zpravidla pak klíčí spolu s podobně vzcházejícími plevely (kokoška, ptačinec žabinec, amerika) a tak jsou rostlinky kopru zničeny následnou okopávkou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 20.4.2020 8:57

A proto tak bojuju s koprem. Když ho dám do řádku, čekám a čekám a furt nic. Na záhonech klíčí kde nemá jak blázen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.33 (?), 14.6.2020 0:24

Dobrý den. Kopr mi zatím vždycky vyklíčil každý rok "sám od sebe", případně jsem rozhodila pár semen jen tak na půdu. Letos nebyl žádný, tak jsem nasela rozhozem. Vzešel, ale ve výšce 2-3cm se na něm udělaly jakoby "kudrlinky" a dál už neroste. Nevíte čím to je? Ještě se mi to nestalo. Nedávno jsem nasela znovu, tak uvidím. Eva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 14.6.2020 9:20

Stalo se mi to letos to samé, ale kopr už byl větší. Byl napadený mšicemi nebo něčím podobným - malé zelené savé potvory. Stalo se mi to i předloni, předtím nikdy. Také jsem sela asi před 3 týdny znova, ze zkušeností už nebude takhle pozdní kopr tak bujný, ale snad bude aspoň něco. Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika