Živý plot



host - 163.114 (?) 
2.5.2011 10:15, zobrazeno: 10775x

Dobrý den, potřebovala bych poradit jaké keře by byly vhodné na výsadbu živého plotu. Chtěla bych přirozený vzhled, výška 2,5 - 3 m, pozemek sitován JZ. Myslela jsem na dřišťál Juliin, v kombinaci s Red Chief a skalník vodorovný bujný. Máte někdo zkušenosti jaké se dorůstají výšky a jak rychle rostou?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
iwa - (1) - 113.50 (?), 5.5.2011 12:56

dobrý den, také zakládám živý plot, chtěla bych listnáče stálezelené neopadavé - ideální by byla kombinace různých druhů. Výška cca 2-3 m, orientace JZ. Zatím jsem vykoumala - bobkovišeň, ptačí zob, hlohyni. Budu ráda za rady a vaše žkušenosti (jaké další, jaká vzdálenost mezi s sebou, aby byl plot kompaktní, jak rychle rostou,...) Děkuji Iwa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 151.168 (?), 5.5.2011 13:27

Naši zahradu jsme koupili před čtyřmi lety, velkých dřišťálů tam bylo několik. Protože to jsou docela dekorativní keře, napřed jsem měla snahu je nechat. Brzy jsem ale zjistila, že je s nimi ale docela problém - dřišťál je fajn materiál pro sadomasochisty. Představte si dvoumetrový jehelníček - tak to je vzrostlý dřišťál.

Kromě tří soliterních velkých dřišťálů z nich máme taky část živého plotu (asi pět metrů plotu, výška cca 170 cm), stříhám jej dvakrát do roka a je to hrozná práce. Dřišťál má mnoho drobných a mimořádně tvrdých a ostrých trnů, zabodnutí do kůže opravdu hodně bolí. Pod keře natáhnu plachtu, stříhám elektrickými nůžkami a jen je dostříhávám ručními, ostříhané větvičky padají do plachty, kterou rovnou vysypáváme na ohniště, protože do kompostu to není možné. Stejně se ale nezabrání, aby někde nějaká větvička nezůstala zapomenutá na zemi. Když ji pak omylem chytnete třeba při hrabání nebo sekání trávy, je to opravdu hluboký zážitek.

Navíc jsou dřišťály docela plodné a tak po celé zahradě nacházíme průběžně malé semenáčky, které se musí vykopávat - a když na nějaký šlápnete bosou nohou, máte akupunkturní sezení zdarma...

Nechci vás odrazovat od dřišťálů v živém plotě, ale tohle je třeba brát v úvahu.

Na druhé straně je výhodou, že k vám zloději dřišťálovým plotem jen tak neprolezou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 5.5.2011 14:18

Souhlasím s Vámi! Dřišťál je tak proti nepříteli. Též ho máme na zahradě, ale jako solitéru, navíc mi nepřipadne, že by rostl až zase tak moc rychle. Bobkovišeň je krásně dekorativní, stálezelená, ale musíte počítat, že někdy vymrzne. Když jí ostříháte, tak mi zatím vždy zase krásně obrazila a poměrně rychle vyrostla. Záleží co myslíte pod "kompaktností" plotu. Buď můžete mít plot z jednoho druhu anebo kombinovaný vším možným, pak i růst je různý. Pro mě to ale je daleko zajímavější a hezčí. Samozřejmě také záleží kolik máte prostoru. Ale živý plot, kde je různě barevné listí, různě kvete atd, to je opravdu krása. Jen ta výška 2,5-3 metry je na některé keře hodně. Mám v plotě pustoryl, zlatici, šeříkovce, vaigelie, ruj vlasatou, zimolezy, svídu, ibišek, kdoulovec, šeřík... Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 163.114 (?), 12.5.2011 19:10

My jsme to nakonec taky vyřešili bobkovišní. A zkombinovali jsme ji s myrobalánem. Máme ten živý plot jakoby na dvě části, takže ta druhá část bude z hlohyně. S tou mám dobrou zkušenost, rychle roste, neopadává a ještě je dekorativní i plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 163.114 (?), 12.5.2011 19:14

Pro Iwu - v zahradnictví nám řekli, že vzdálenost by měla být 80 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.32 (?), 10.7.2018 8:22

Ahoj, doporučíte mi prosím někdo jaký plotostřih si domů koupit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 70.116 (?), 11.7.2018 14:01
Já doporučuji si koupit aku plotostřih, je lehčí než benzínový a navíc člověk celou dobu nemusí čichat smrad benzínu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.32 (?), 12.7.2018 12:06

A vydrží to na baterii? zase benzín doleju a jedu celý den...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika