Zazimování hortenzie



Stránky: 1,  2   
host - 109.108 (?) 
22.10.2012 10:22, zobrazeno: 58742x

Prosím o radu, jak ochránit hortenzii, aby neomrzla.Vloni jsem ji zabalila do papíru, ale celé výhony uhnily.Jaká je metoda, která nepoškodí keřík, který ještě nekvetl, protože na jaře byl ostříhán téměř do základů.Děkuji za odpověď.Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 152.34 (?), 22.10.2012 19:20

Mám velký keř hortenzie velkolisté, který je starý desetiletí a roste na zcela nevhodném místě (v létě úpal, v zimě mrazivé proudění). Pokud ji nezazimuji, nekvete vůbec.

Nejdřív musím keř obtočit provazem a stáhnout tak větve k sobě. Potom vzniklý "snop" odspodu obtočím bublinkovou fólií (za zabrání, aby do keře pronikl vítr), ale nahoře nechám otvor o průměru asi 50 cm (aby keř mohl dýchat). Opět obtočím provazem. Potom to celé omotám pytlovinou (která keř zastíní). Dřív jsem používala místo pytloviny rákosovou rohož, která také fungovala. Pak z návětrné strany ještě opřu smrkové větve.

Přes výše popsaná opatření bylo letos květů jen pár.

Pokud máte ale hortenzii v nádobě, je třeba důkladně zaizolovat nádobu nebo přenést do chladného chráněného prostoru. Ve volné půdě kořeny hortenzie jen tak nevymrznou.

Ověřte si ale, zda máte hortenzii velkokvětou (Hydrangea macrophylla), protože jiné hortenzie mohou být ještě citlivější, a některé zas kvetou na letošních větvích, takže zazimovat nepotřebují (hortenzie latnatá). Nemám s nimi ale osobní zkušenost.

Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 22.10.2012 21:23

Do keře nasypu trochu listí a proložím i obložím chvojím.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 22.10.2012 21:25

p.s. hortenzii latnaté pouze nasypu listí na povrch země nad kořeny.     L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 109.108 (?), 23.10.2012 10:37

Můj keřík jsou pouze letošní výhony, protože minulou zimu zcela ohnil.Mám velkokvětou, ale sama jsem ji ještě kvést neviděla-po 4 letech.Pokusím se poslechnout rady a doufat v úspěch.Jak píše paní, bojím se, že bublinky by rostlinu také nutily k hnilibě.Nebo ne?Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 23.10.2012 12:19

Proto se nahoře musí nechat ten otvor, aby uvnitř docházelo k omezenému proudění vzduchu (dole u báze keře vždy nějaká mezera zůstane). Ale musím říci, že za celou dobu, co se o keř starám, s hnilobou problémy nebyly - jen některé roky s tím vymrznutím, kdy pupeny na loňských větvích nevyraší, větve zůstanou suché a nové větve obrazí od země (a nekvetou). Hortenzie by obecně měly snášet vlhkost dobře - jejich domovinou jsou vlhké hory Japonska. Ale je možné, že máte nějaký faktor (třeba víc nebo jinak vyhnojená půda), který hnilobu podporuje. Zapoměla jsem uvést, že se v mém případě jedná o keř více než 2 x 2 x 2 metry v nadmořské výšce asi 500 mnm. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 23.10.2012 13:43

Přikrývat jen prodyšným materiálem! Ona vám vykvete, mně kvetla také až jako 3-4 letá rostlina. Stačí, když jí dole u země přežijí kousky větviček s pupeny, ze kterých vyrazí nové výhony s květenstvím. Hlavně dát to chvojí a pak pohlídat poslední jarní mrazíky, ty většinou udělají nevíc škody na narašených pupenech.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.182 (?), 23.10.2012 20:29

Někde jsem četla, že je možné keř ostříhat aby  na větvičkách zůstaly alespoň čtyři pupeny a potom přikrýt, možná to bude lepší než zazimovávat dlouhé větve.Jarka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 6.10.2013 20:11

Letos na jaře jsme vysadili hortenzie, myslím, že se jedná o ty velkokvěté, protože měly květy jako velké koule. Raději jsem je nestříhala, prý jim to pomáhá před námrazou.

Jenže první mrazíky už přišly a na některých listech hortenzie už to jde znát. Plánovala jsem zjistit si něco o zazimování, snad není pozdě?

Také se obávám, že když na rostliny nahrabu listí, které po čase zmokne, objeví se plíseň a zničí je. Chvojí asi bohužel neseženem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.33 (?), 6.10.2013 20:42

Jestli neseženete chvojí, použijte míst něho na podzim ostříhané stonky květin, třeba floxy, janebu, krásnoočko nebo něco podobného.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika