Vavrínovec lekársky(bobkovišeň) ako solitér na slnečnej strane



host - 151.126 (?) 
20.4.2018 7:05, zobrazeno: 5454x

Čítal som, že vavrínovec nie dobre znáša slnko, najmä zimné. Chcem dať vavrínovec na pníku na JZ stranu. Bude ako solitér, teda nechránený. Bude pri ňom závlaha, takže bude mať stále dostatok vlahy. Hrozia nejaké problémy - vymrznutie, a pod.? Vavrínovec sa mi veľmi páči, zatiaľ som nenašiel žiadnu alternatívu stálozeleného listnatého solitérneho stromu. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 20.4.2018 7:19

Nevydrží ani omylem. Musel by jste ho každou zimu přikrývat(stínit) což by u jednoho soliteru asi nebyl až takový problém. Já mám bobkovišně v zimě osluněné mísrně a nezašly snad jen pár zim. Jinak každý rok rostou v podstatě od země znovu...no

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.126 (?), 20.4.2018 7:51

A vadí mu zima, alebo priame slnko? Je to na juhu Slovenska, kde sú mierne zimy. Ak by som ho na zimu obalil bielou geotextíliou, to by mu pomohlo? Nebol by zase problém v tom, že nemá svetlo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 20.4.2018 17:33

Spíš to slunce. Ano, myslím, že obalení bílou geotextilií by pomohlo. Pokud ji tak moc chcete, za pokus to stojí. V nejhorším ji pak budete muset překopat někam do stínu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 20.4.2018 20:57

Ano, vadí mu zimní slunce (při mrazech) a jako nestříhaná solitéra roste i do 5 metrů. Nechcete na to místo raději zkusit Magnolii grandifloru? Ta je na to odolnější a ještě v létě kvete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.219 (?), 20.4.2018 21:30

Napadla mne ještě cesmína. Ty vzrůstnější lze pěstovat i jako strom. Flos má v nabídce 'Nellie R.Stevens'.           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 20.4.2018 21:48

No já nevímfrown...cesmíny nám zasadili zahradníci bezmála dvoumetrové, cena šílená, přesně si ji nepamatuju, tuším kolem 7tisíc za jednu. Dopadly stejně jako ty bobkovišně. Vlastně hůřcrying Bobkovišně každoročně pižláme, to co zmrznulo a obrážejí, cesmíny jsou po smrtino

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.219 (?), 20.4.2018 23:18

Konvalinko, vlastní zkušenost přímo s cesmínou nemám, mám jen vonokvětku (vypadá jako cesmína), ta je ale vysoká zatím asi 50cm (pomalu roste, spíš do šířky), holt nemám zahradu vašich rozměrů. Jen mne to napadlo, že cesmína je také stálezelená, slunce snáší a některé odrůdy jsou vzrůstnější. Bobkovišeň bych rozhodně nevolila, zimní slunce opravdu nesnáší. Mám malou Otto Luyken, ve stínu za velkými keři a občas se stejně stane, že ji musím dost pokrátit. Takže je trvale "zakrslá".  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 21.4.2018 7:19

Já mám cesmínu i vonokvětku taky v polostínu. Letos zkouším na slunnější místo sloupovou Ilex x meserveae. Na plné zimní slunce bych ji ale taky nedal.

Jak je pod - 14 stupňů a na listy bobkovišně dopadnou paprsky slunce (dírami v živém plotu) tak listy zhnědnou. Vzhledem k filtrovanému slunci to vždy odnese jen část listů, takže stříhat jsem zatím nemusel a celá rostlina už má kolem 4 metrů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 21.4.2018 17:00

Bobkovišni vadí nejvíce vysušující větry při zmrzlé půdě. Mám bobkovišeň na plném slunci uprostřed zástavby, takže průvan je tam mírný a tak je stále v pohodě. Znám ale rostliny, které jsou v mírném stínu severně od stavby/stromu, ale na volné planině či průvanu v době arktického proudění. Ty jsou pravidelně snad obrok zmlazovány, protože jakmile pokožka listů přeschne (na osluněné straně) tak zhnědne.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika