Tvarování koruny stromu



host - 1.219 (?) 
15.12.2018 21:53, zobrazeno: 3164x
Ahoj mám dotaz na zkušené zahrádkáře, arboristy apod. Před lety jsem svým nezkušeným zákrokem docílil něčeho co jsem vlastně vůbec nechtěl. Asi u patnácti-leteho buku lesního jsem ořezal spodní větve asi do výšky trech metrů s vidinou krásného holého kmínku jako tomu bývá u starších stromů které shazují spodní větve z důvodu absence světla a jejich nepotreby. Ale stalo se to že jsem svým zákrokem posílil růst v horní části natolik že strom z jednoho místa má čtyři stejně velké větve které rostou směrem vzhůru. Strom teď spíše připomíná koště a přišel o svůj přirozeně dominantní terminál. Když teď budu postupně ořezávat ty silné větve asi posunu vzniklý problém výše po kmeni. Zajíma mě zda je nějaká technika jak přimět, aby danou větev přestal tolik zásobit svou "silou" podporující její další prudký růst. A tím podpořil jediný terminál, kterým by zase strom mohl v budoucnu vytvořit přirozený habitus. Je mi jasné že každý strom je originální a nemá smysl nějak zásadně ovlivňovat jeho přirozený růst a vzhled. Ale zřejmě mým starým zákrokem jsem z něho vytvořil nevzhledné koště. Zvazuji ponechat max dvě větve a tím vytvořit dva terminály a tím dál nechat strom přirozeně růst. Bojím se ale dvě zbylé větve uříznout aby nedošlo k dalšímu posílení koruny. Děkuji za tipy a rady
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.177 (?), 15.12.2018 22:54

Osobně bych tři větve pokrátila na nižší rozvětvení směřující z koruny ven a tu nejvíc kolmou bych nechala růst jako terminál. Čím větev končí výš, tím silněji roste. Rozhodně bych už žádné celé větve neodřezávala!  

Ale arborista nejsem...                                                                     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.16 (?), 16.12.2018 9:30
To čo Vám radí paní Lída je tzv. rez na prevod. Má pravdu v tom, že odrezanie celých konárov by situáciu pravdepodobne ešte zhoršilo. Možno by sa dal spraviť ešte iný postup: vybrať 2 (alebo aj 3) silné vetvy ktoré chcete oslabiť v raste a tieto v mieste blízko ich odstupu od kmeňa/stredníka silno priškrtiť pevným drôtom. Tak aby sa slučka z drôtu zanorila do dreva a radikálne obmedzila tok miazgy do týchto vetiev. Vhodné by bolo tieto "priškrtené" vetvy aj odkloniť rozperkou alebo vyviazaním smerom k vodorovnej úrovni (to ale závisí aj od toho, či to ich hrúbka a habitus terajšej koruny dovolia). Namiesto priškrtenia drôtom by bolo možné spraviť odstránenie širšieho pásika kôry po celom obvode daného konára (tzv. krúžkovanie) - viď foto. Musím ale dodať, že buk som nikdy netvaroval, skúsenosti mám len s ovocnými stromami, takže za úspešnosť tohto postupu sa zaručiť nemôžem. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.56 (?), 19.12.2018 23:38
Ok děkuji za vaše rady. Myslím že skusim z jara to seskrceni drátem. Jestli jsem pochopil dobře tak utáhnout aby se trochu zabořil do větve. Kdyby jste měl nějakou vhodnou fotku bylo by to super. Ale i tak děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika