Svída, popř. jiný listnáč do sucha



Stránky: 1,  2   
host - 230.65 (?) 
17.6.2014 13:16, zobrazeno: 10646x

Zdravím všechny,

rád bych si zasadil na chatě jako solitér nějaký listnáč s "pěknými" ideálně panašovanými listy. Zaujala mne svída bíla, ale někde jsem četl, že nesnáší sucho. Naopak jinde jsem četl, že je nenáročná, že se vypořádá i se suchem. Jde mi o to, že nemám možnost pravidelné zálivky, stane se že tam nejedeme třeba i tři týdny. Je to na okraji lesa, na vysočině, takže by keřík či stromek měl polostín, je tam spodní voda atd. Ale zálivku jako takovou mu poskytnout nemůžu. Máte někdo zkušenosti s touto svídou, popř. poradíte jiný keřík, který mi byl nějakým způsobem "ozdobný". Nemusí být kvetoucí, ani stálezelený. Předem děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 17.6.2014 13:36

Svída první rok po zasázení je vděčná za nějakou tu zálivku, ale poté co má již bohatě pokořenělé okolí, tak již nějaký ten přísušek snese v pohodě. Nemáte li možnost zálivky v prvním roce, sázejte radši kontejnerovanou a do výsadbové jámy dejte materiály dobře držící zásobu zálivkové vody (rašelina, hydrogel, bentonit a jejich směsi s kompostem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.65 (?), 17.6.2014 13:55

Děkuji za odpověď, rada s hydrogelem je zajímavá, určitě koupím. Škoda, že není asi už možnost dát i k jiným rostlinám a keříkům. Vykopávat se mi je nechce :-) a pochybuju, že by se mi podařilo dostat hydrogel ke kořenům tak, aby to mělo smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 17.6.2014 14:07

Asi bych k tomu lesu volil lísku, sice některou z jen červenolistých, ale lesu bližších. Nevím jestli nemá odrůda Lenka nějakého sourozence s trochu odlišným vybarvením, ale je hezčí než červené Corylus maxima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.65 (?), 18.6.2014 9:32

Udržím ale tu lísku na výšce max 1-1,5 m?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.6.2014 11:53

Pokud by to byla Corylus avellana ‚Red Majestic' roubovaná na cca 30 cm vysokém kmínku lísky turecké, pak by jste se mohl pravidelným vyřezáváním 5ti letého dřeva udržet pod 2 metry celkové výšky (3 m jako soliter bez údržby).

Kroucené kultivary (tj. avellana) nepřirůstají tolik do výšky a roubované na tureckou lísku jsou i dokonce trochu se snahou býti převislými (smuteční na 1,4 m vysokém kmínku).

Osobně takto mám odrůdu 'Contorta' a pokud by měl někdo v srpnu k odběru očka ‚Red Majestic' , tak se rád domluvím přes SZ o výměně nebo nákupu oček/štěpů.

Jinak zkuste i hledat obrázky k Fagus sylvatica 'Purpurea Pendula' a Fagus sylvatica 'Red obelisk'. Pokud ovšem netrváte na panašování pro kontrast světlého soliteru proti tmavému lesu (Fagus sylvatica 'Marmor Star' anebo 'Silbertaler').


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.65 (?), 18.6.2014 13:43

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Toto je jedna z mála poraden, kde se člověk opravdu něco dozví...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.95 (?), 18.6.2014 12:48

A co takhle zkusit pestrolistý ptačí zob? K lesu by se také hodil, dorůstá 1-2m výšky.           Lída

Ligustrum ovalifolium Aureum
Ligustrum ovalifolium Aureum
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.6.2014 12:58

... ale svída je také naše původní rostlina. Jen jde o to, že pokud to má být pohledová solitera, tak to nebudou původní formy, ale šlechtěné kultivary.

Co je mi záhadou je skutečnost, že oříšky z kroucenky nečerviví (asi 0,8 kg z keře), zatímco vedle Halský je na 99,3%... no

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.95 (?), 18.6.2014 23:19

Třeba mají pevnější skořápku wink. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika