Švestka - jak a kdy (zda vůbec) ořezat



Stránky: 1,  2   
host - 232.69 (?) 
25.4.2006 19:23, zobrazeno: 58236x
Zajímá mě, jak správně, jestli vůbec, ořezat švestku? Zatím jsem se dozvěděl hodně rozporuplná doporučení. Děkuji za odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 10.34 (?), 26.4.2006 10:55

Dobrý den. Myslím, že se mohu k Vašemu dotazu vyjádřit. Jednak mám sad švestek a taky jsem na toto téma psal nějakou práci. Ale i tak si nedělám patent na rozum! Používám tento čas řezu. Všechny druhy řezu, kterých je několik, provádím v době těsně před květem, nebo přímo v květu! Právě teď moje slivoně krásně raší a ještě jsem na ně nechytl! Ale tento termín platí všeobecně pro všechny peckoviny! Nezakracuji na tzv. "větevní kroužek", což je místo kde se běžně zakracují jádroviny, ale klidně nechávám "čípek", což je prostě kousek větve. Skutečně se to lépe hojí. Tohoto jevu se využívá hlavně u Zahnova řezu a já jsem to prostě zkusil u své výsadby a je to skvělé. Další řez je možné použít pro zkrácení příliš bujně roztoucích letorostů, což jsou nové přírůstky vyrostlé v jednom roce. Ty zakracuji zhruba o 1/3 a tento řez způsobuje, že se vytvoří bohatá násada květních pupenů, které ale pokvetou až v dalším roce. Peckoviny kvetou na jednoletém dřevě, to je třeba při řezu mít na mysli. Jiný řez nepoužívám.

Mám ale zkušenost, že jedno velké ovocnářství neřeže téměř vůbec a nechávají vývoj korun na stromu samotném. Váha plodů potom ohýbá větve a ty zpětně obrůstají. Je to pro mne zvláštní způsob, ale skutečně to provádí ovocnáři na rozloze 25ha!

Pěkný den Vám přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 85.27 (?), 27.8.2006 22:48
Je rozdíl, jestli chcere řezat švestku maldou nebo starou. Mladá se řeže podobně jako jádroviny, jen později až za zelena. Staré stromy samy zmlazují tím, že prosychají, tam se doporučuje odstranit ty drobné proschlé, je-li strom i tak hustý, lze prořezat - zředit korunu odstraněním celých "živých" větví. Nejlépe se hojí při řezu v květu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.74 (?), 7.3.2007 16:07
Dobrý den.Koupili jsme starý dům s malou zahradou a na té zahradě byla švestka.Tedy stále je,ale mívá opravdu maličké plody a ty většinou opadají dřív,než stačí dozrát,takže nemáme nic.Chci se zeptat,co s tím?Nevím totiž,jestli je to stářím,nebo péčí,ale léta se o zahradu nikdo nestaral.
Je li možná nějaká rada,předem děkuji. M.Š.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.3.2007 21:24
Drobné plody,které opadají před dozráním, i listy dřív opadávající je příznakpokročilého onemocnění šarkou. Strom je třeba bez milosti vykopat,ikdyž v příštím roce může být projev nemoci slabší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185), 25.5.2007 9:07
Dobrý den, pane Vysloužile, neměl by jste nějakou pěknou fotku na zveřejnění, kde je vidět šarka na listech? Mám podobný problém s předčasným opadem u jedné starší švestky, tchán to svádí na sucho, ale mě se to nezdá. Vaše minulá fotka hrušky Kumoi byla pěkná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 26.5.2007 13:10
Nemám, ale podívám se s foťákem po zahradě. M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 26.5.2007 16:26
Letos projevy šarky příliš výrazné nejsou Jeden obrázek je dnešní,  druhá fotka je z atlasu
Nažloutlé listy
Nažloutlé listy
Nažloutlé listy
Nažloutlé listy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185), 27.5.2007 17:54
Díky za foto. Nic podobného na listech té naší švestky zatím není vidět.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.81 (?), 24.5.2007 14:17
prosím odpovězte mi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika