Starý obrovský šeřík něco přes 70let



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?)
11.2.2018 20:44

Pokud chcete zmlazovat do dřeva staršího než 5 let, tak řezejte v březnu. Dá se řezat i na dvě poloviny, kdy zmladíte nejprve na osluněné straně a o rok později na straně zbylé. V každém případě přijdete zcela o jedno kvetení té zmlazované poloviny.

Pro prosvětlovací řez je jedno, jestli budete řezat nyní nebo až po odkvětu. Ale čím později budete řezat tím výraznější bude efekt prosvětlení proti efektu zmlazení.

Další věcí je, že i šeřík se dá přirychlovat ke kvetení do vázy. Je však nutné mu dát živný roztok s glukózofruktózovým sirupem a kyselinou citrónovou. Příjem vody pak podpořit obnažením lýka seříznutím proužků borky. Někde jsem četl i brutální úpravu roztlučení dřeva stonku kladívkem, ale při nedostatečném okyselení živného média pak stonky zahnívají. Takže pokud máte odbyt na rychlené šeříky, nic nemusí být bezůčelně seštěpkováno na mulč. Pokud jste z Brna, můžete si nechat šeřík odborně ořezat od paní majitelky květinářství "kvítí z lesa" (http://kvitizlesa.cz/kontakt/)

SfK.

PS: Za první republiky byly módní roubovance v barvách státní trikolóry, jen ta červená nebyla až tak rudá jak by to mělo být.. Stejně tak jako není vždy stromem republiky lípa malolistá, ale i odolnější druhy lip.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 18.4.2016 15:51

Díky poslednímu příspěvku jsem tuhle diskuzi našla až teď. Sice pozdě, ale líp než nikdysmiley Šeřík chystá květy, tak jak jste zadavatelko na tom? Daří se mu? Mám ještě otázku... tu dlažbu jste tam dávali, nebo už byla? Na co je tam ten divný, dodělaný kousek vpravo? Na popelnici? Já bych to zrušila, nepůsobí to hezky a šeříku by jistě bylo líp. Jak už píše příspěvek nade mnou, máte i můj velký obdiv za to, že jste šeřík nevykácela a zachránila. Přesně tak, znám to z okolí: mladí podědí dům po prarodičích a první co je,  zplanýrujou starou zahradu a,,bude anglický trávníček a nějaký ten keřík, hlavně ne velký strom, aby nám někam stínil..." Já svou zahradu sázela na poli, takže na každý strom, na každý kousek stínu, jsem si musela 10let počkat, až alespoň ty vzrůstnější stromy trochu dají. A loňský rok, kdy u nás bylo několik měsíců po sobě 40st... jsem už přemýšlela o vystěhování se někam do Alpfrown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.26 (?), 9.5.2016 14:14

Śeříku se daří dobře, kvete a krásně voní a dlažba je prozatím po původním majiteli, a ten výklenek, původní majitel tam měl gril zřejmě... co tam bude dál budu řešit až budem dávat novou dlažbu. Stromy jsou a budou dál, jsem v počátku zahradničení a stínění neřeším dnes už z žádné stany, poučila jsem se..., jen zabezpečím aby jakýkoliv strom a keř nezasahoval větvemi k sousedům. Vždycky jsem měla ráda stromy..., raději poslouchat cvrlikot ptáčků v nich, šepotání lístků, padající déšť a mít krytou klidně stíněnou zahradu než milion cizích pohledů odevšad a sledování a narušování soukromí ve vlastní zahradě díky nízké zídce přes kterou je vidět od sousedů. Ale stromečky budou a bude jich ještě spousta a nejen další šeříky:). Na tak starý šeřík bych nikdy nesáhla mám ráda historii a ten už zřejmě něco zažil...:) Vždy bych odstranila jen jedovaté rostliny ze zahrady a rovněž je tam ani nikdy nezasadila, naštěstí nejedovatých je dostatek. Mám ráda tepla :) a při těch stačí trocha vody rostlinkám a nic se neděje... no pole asi kropit nejde, ale zahrádky ano:)A i v Alpách je občas dooost teplo:) Bývá tam jen o pár stupńů méne než v jejich okolí...:)pokud tedy člověk nebydlí skoro u nebe...:)

A ano, jsou to Roztoky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 104.26 (?), 9.5.2016 14:24

Dnešní šeřík


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 194.74 (?), 19.5.2016 16:39
Krása!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 114.116 (?), 11.2.2018 14:49

Máte nádherný strom, krása. Když mně rodiče pořídili barák, byl u plotu u silnice také šeřík, zřejmě roubovaný, polovina kvetla červeně a polovina byla bílá. Můj otec bez mého vědomí vzal pilku a seříznul ho tak, že už kvete jen obyčejně a ztratil i ten tvar pěkného vzrostlého stromku a je z něho jen keř, jak mě to štvalo a mrzí dodnes. Loni jsem ho ani nestihla seříznout a teď přemýšlím, jestli seříznout nyní nebo ho raději nechat odkvést, protože když ho seříznu, letos už si květů neužiji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 11.2.2018 20:44

Pokud chcete zmlazovat do dřeva staršího než 5 let, tak řezejte v březnu. Dá se řezat i na dvě poloviny, kdy zmladíte nejprve na osluněné straně a o rok později na straně zbylé. V každém případě přijdete zcela o jedno kvetení té zmlazované poloviny.

Pro prosvětlovací řez je jedno, jestli budete řezat nyní nebo až po odkvětu. Ale čím později budete řezat tím výraznější bude efekt prosvětlení proti efektu zmlazení.

Další věcí je, že i šeřík se dá přirychlovat ke kvetení do vázy. Je však nutné mu dát živný roztok s glukózofruktózovým sirupem a kyselinou citrónovou. Příjem vody pak podpořit obnažením lýka seříznutím proužků borky. Někde jsem četl i brutální úpravu roztlučení dřeva stonku kladívkem, ale při nedostatečném okyselení živného média pak stonky zahnívají. Takže pokud máte odbyt na rychlené šeříky, nic nemusí být bezůčelně seštěpkováno na mulč. Pokud jste z Brna, můžete si nechat šeřík odborně ořezat od paní majitelky květinářství "kvítí z lesa" (http://kvitizlesa.cz/kontakt/)

SfK.

PS: Za první republiky byly módní roubovance v barvách státní trikolóry, jen ta červená nebyla až tak rudá jak by to mělo být.. Stejně tak jako není vždy stromem republiky lípa malolistá, ale i odolnější druhy lip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika