Přesazení a střih stromu (červenolistá třešeň)



pservac - (11) - 36.236 (?) 
9.11.2016 10:34, zobrazeno: 5225x

Dobrý den, potřebuji přesadit okrasnou, červenolistou třešeň, kterou mám zasazenou 3 roky. Kmen má šíři do 10 cm a výška je asi 3-4m. Bohužel jsem neučinila před rokem opatření, kterým bych vytvořila lepší podmínky pro kořenový systém vhodnější pro přesazení, tak ho přesadím tak. Zasadili jsme ho dost hluboko, kořeny budou minimálně 50cm pod zemí, takže to nebude jen tak, ale nedá se co dělat. Stále čekám na vhodný čas, neb všude se píše, že přesadit až po opadu listí, pár listů sice opadlo, ale na stromě je jich stále většina (zatímco ostatní stromy jsou již zcela holé). Místo Brno, půda vlhká a celkem úrodná. Mé otázky zní: jaká je pravděpodobnost ujmutí stromu po přesazení i bez předchozí přípravy kořenů na tuto akci? Mohu strom zasadit o málo méně hluboko než byl? Mám ho přesadit už teď nebo vyčkat na úplné opadání listů? A hlavně: mám při přesazování strom nějak ostříhat nebo prostříhat? Co a o kolik mám zkrátit? Děkuji velmi za vaše reakce a zkušenosti.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 229.152 (?), 9.11.2016 22:37

Tři roky na místě není tak moc: i ve školkách se stromy přesazují (mají přesazovat) cca každé dva roky.

Hluboká výsadba není dobrá: kořeny mohou trpět nedostatkem vzduchu (asfyxie) a špatně se pak vyvíjejí. Stejne si strom udělá kořeny jak jemu bude vyhovovat a jak to podmínky stanoviště umožní. Kořenový krček má být v úrovni země.

Je (možná) těsně před zimou: strom bych přesadil právě nyní, na nic bych nečekal: raději nyní, než zjara.

Pokud by se vám povedlo udělat neporušený kořenový bal, bylo by to vhodné. Ale i prostokořenný strom by se měl ujmout.

Nyní (v době přesazení) bych zakrátil korunku asi o 1/4, o něco silnější redukci (asi o další 1/4 bych pokračoval zjara. Řezné rány nad 1 cm bych ošetřil stromovým balzámem.

Po přesazení nezapoměňte na řádné ukotvení stromu třemi kůly.

atd.

Ať se Vám práce zdaří.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 10.11.2016 10:26

I malý mráz urychluje padání listí, taky lehkým třesením dosáhnete téhož. Po zasazení a mírné redukci větvoví-ta může proběhnout i před vykopáním-např. snížení terminálu a tím celé korunky o čtvrtinu až třetinu Vám usnadní manipulaci, není problém ostříhat-NETRHAT- zbylé listy-otázka několika minut, stejně tak zatření VŠECH ran a ranek-nejen těch nad 1cm. Nerozumím ůvaze o méně hlubokém zasazenícool, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika