Platan



Stránky: 1,  2   
host - 96.227 (?) 
8.9.2006 14:37, zobrazeno: 45060x
Mám dotaz,jak je možno ze semene vypěstovat platan? Co je vlastně tím semenem-cela takováta koule, jen její střed, nebo naopak její obal?Kdy je nejlépe semeno sebrat a kdy zasadit? Děkuji za jakékoliv podrobnosti.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 232.6 (?), 30.10.2006 8:32
Platan je možné získat výsevem nebo také řízkováním. Kulovité plodenství je tvořeno mnoha semeny, která vypadají jako chmýří. Jednou jsem je vysel a vzešlo mi asi 7 platanů. Semena musí být dostatečně uzrálá - trhat až pozdě na podzim nebo v zimě. Musí jít poměrně lehce vyjmout. Vyséval jsem je na podzim doma do misky. Nejdříve to byly drobné rostlinky. Na jaře jsem je vysadil venku na záhon.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.100 (?), 25.9.2008 11:06

takže to chmýří mám rozhodit na hlínu??? mam semínka přikrýt hlínou???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rozcuchanek - (15) - 253.29 (?), 26.9.2008 11:42

Budeme na zahradě kácet jeden strom a přemýšlíme, co zasadit místo něj... platan by se nám moc líbil... ale existuje nějaká zakrslejší varianta? Nevíte? Přece jen je naše zahrada na 30 m strom asi malá...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.3 (?), 26.9.2008 12:08

Platanus x hybrida Pyramidalis a platanus orientalis var. cuneata dorůstají 6 až 10 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.167 (?), 26.9.2008 12:25

platan je pěkný, zvláště alergici si jej nemohou vynachválit... lidi, lidi, kam na ty nápady chodíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 26.9.2008 12:57

To je těžké, spousta alergiků jako třeba já si nemůže vynachválit zase lípu a břízuAle jinak, Zuzano takový obr to by byla solitéra

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rozcuchanek - (15) - 253.29 (?), 26.9.2008 13:26

Tak jasně, že ten obrovský si sem nezasadím :-) ale jinak je to vážně můj nejoblíbenější strom, hlavně v zimě vypadá jeho kmen naprosto úžasně... děkuji za typy na drobnější varianty, zkusím se po nich poohlédnout a zeptat se, co jejich pěstování obnáší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 40.161 (?), 26.9.2008 13:43

ten je krásnej, ale ten má minimálně 100 let. My jsme měli před školou Platan, byl vysoký tak 4 metry, a teď jsem kolem školy zase jela, čili po cca 30ti letech, a je pořád v rozumných mezích, víc než 5 metrů nemá. A je opravdu nádhernej, mě jako dítěti se nejvíc libily jak z něj visí ty chlupaté kuličky plodů.  

platan jsme zvažovali i na naši zahradu, ani nevím proč jsme ho potom nezrealizovali (asi jsme se též nějak lekli výšky, když je člověk teoretik tak uvěří každému článku v novinách). Po třech letech pražení se na slunci mezi okrasnými převislými zákrsky jsme si vybrali vysoké stromy, které přinesou trochu stínu. Platan i Javory mají navíc stín velice příjemný, nejsou moc husté. My jsme zvolili tři druhy javorů, katalpu, sakuru. 

A nestrašte pořád s alergikama, kdyby paní měla tento problém, tak to napíše a omezí rozsah hledání.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 76.122 (?), 26.9.2008 16:38

Promiňte, ale kdyby se měly brát ohledy na alergiky tak je jediná volba měsíční krajina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika