Pěstování magnolie



Stránky: 1,  2   
Marie Urbanová - (2) - 18.58 (?) 
19.4.2009 10:15, zobrazeno: 43336x

prosím. kdo poradí jak pěstovat magnolii, aby vykvetla.Mám ji asi 3roky, vysoká asi 1,5 a je i košatá, ale doposud mi nekvetla. Hnojila jsem ji i granl.hnojivem, ale žádný květ. Tak pokud někdo ví, poraďte, děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 19.4.2009 20:24

Nie je magnólia ako magnólia. Niektoré kultivary kvitnú skorej, niektoré vyžadujú čas. U semenáčov je normálne kvitnutie obvykle po 15-20 rokoch.  Sú oblasti kde magnolie jednoducho skoro nekvitnú (resp. kvitnú len v divokej krajine - uvažuje sa o tom, že to má vzťah k spadanému lístiu, ktoré tam zostane).  V každom prípade sa musí magnólia aklimatizovať na lokálne podmienky kým začne kvitnúť. To bežne trvá 3-5 rokov. Hnojením dusíkom ženiete rastlinu do vegetatívneho rastu, na úkor prípadných kvetov. Mierne prihnojenie granulovanými hnojivami by malo nastúpiť až keď je strom väčší. Pre mladý strom je vhodnejšie ľahké prihnojenie fosforom v tekutej forme + stopové prvky (superfosfát a pod.). Potrebuje plné slnko celý deň! Poda by mala byť mierne kyselá - platí hlavne u grandiflora. Koreňový systém je plytký ale široký - potrebuje priestor.  Potrebuje priepustnú podu, neznáša premokrenie - ak tam "stojí voda".

Ak toto všetko Vaša magnólia má - tak čakajte. Prihnojujte menej, vody len "primerane". Jedného jara rozkvitne.

PS: Ešte mi napadla jedna kacírska myšlienka, ktorá by možno mohla byť zaujímavá. V súvislosti s faktom, že v prírode divoké magnólie obykle kvitnú bez akýchkoľvek problémov - existujú dohady, že toto nejako súvisí s neodstránenými listami na jeseň spod stromu. Čo tak vytvoriť falošnú ilúziu, že tam listy zostanú? Magnólie produkujú naftalen. Možno by stačilo na oklamanie rozsypať pár zrniečok podrveného naftalínu na jeseň/zimu okolo stromu - napr. tesne pred snežením. Je to dosť šialené, ale uškodiť by to nemalo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 135.211 (?), 19.4.2009 20:38

Jak je ale možné, že už kvetou magnolie běžně prodávané v obchodech s kutilskými potřebami vysoké cca 60 - 80 cm? Všiml jsem si toho letos a mám dojem, že to byly M. stellata, ale možná už ne M. soulangeana.

Kvetla by taková magnolie i dalším rokem po přesazení? Byl jsem ve velkém pokušení, protože se mi letos v těch obchodech zdály výrazně levnější, než bylo dosud zvykem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 19.4.2009 20:47

Pokiaľ viem, tak práve stellata kvitne rýchlo a bez problémov. U nej je asi najvyššia šanca, že bude v kvete pokračovať bez nejakej aklimatizačnej pauzy. Tie magnólie sú práve nejaký čas v školke - aklimatizované, ak im zmeníte podmienky, tak sa chvílu možu "cukať". Ak ale kvitla pri nákupe, je vysoká šanca, že bude rýchlo kvitnúť aj po vysadení. Magnólie je dobré kupovať keď vidíte kvet na vlastné oči - máte istotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marie Urbanová - (2) - 18.58 (?), 19.4.2009 21:05

Děkuji za Vaší radu jak případně hnojit, nyní si myslím, že jsem si asi koupila semenáček, protože v oném zahradnoctví jich bylo v prodeji hodně i druhem, ale ani jednu magnolii jsem tam neviděla v květu, Sousedka si loni někde koupila menší s květem a obě jsme byly zvědavé jestli ji pokvete a nejen k mému překvapení, má 3 krásné květy. Tak pokud mi nepomůže Vaše rada, budu nejspíš muset vydržet ještě pár let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.2 (?), 19.4.2009 21:16

Dobrý den paní Urbanová. Nemyslím si, že jste koupila semenáček. Důvod je prostý. Magnolie se u nás množí řízkama, protože semenáčky jsou velmi choulostivé na přezimování. Už je to nějaký ten pátek, kdy jsem přesně toto téma probíral s majitelem naší velké školkařské firmy, kde mají výborné podmínky i znalosti, ale rozhodně nevysévají. Ne, že by to nešlo, ale problém je právě v tom zimování v prvních letech. Jistě Vaše rostlina vykvete. To Vám přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.48 (?), 10.6.2009 21:40

dobrý večer, som začiatočník, rada by som sa poradila... mám problém s magnóliou stellata, zasadenou na jar tento rok. pekne kvitla, ale teraz má hnedé okraje listov, a listy obžrané... niektoré listy sú akoby zožrané do polovice, niektoré akoby vykusnuté, vyzerá to úplne rovnako ako požieranie rododendronu lakonosníkom... som z toho zúfalá... neviete mi poradiť, čo stým mám robiť?

ďakujem dopradu za každú radu...         zina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 11.6.2009 9:12

zino, to chce čas, příští rok ti skoro určitě pokvete. já mám jednu soulangeana, dvě susan, normálně z hobbymarketů. pochopitelně první dva roky nic moc, listy trochu hnědly, byly děravý a kroutily se... ale susan kvetla hned rok po roce víc... soulangeaně to trvalo tak tři roky. susan je neuvěřitelně krásná a vděčná magnolie, kvetla mi např letos vzhledem k chladnému jaru od tak druhé třetiny dubna a poslední květy ještě rozkvétají... soulangeana ne, ta je překrásná, ale kvete opravdu jen tak deset dní. stella by měla být odolná, musí se prostě aklimatizovat, jak tady už mnozí psali

jo a mám hlinitopísčitou lehkou půdu, na jaře před květem ji něčím pohnojím, když hnojím rododendrony (ty mi zdaleka tak nejdou), nějakým prostě hnojivem na kyselé kytky. pak znova po odkvětu tak v červnu, zač července. a když hnojím, nakoupím tu předraženou rašelinu a cpu ji pod magnolie s tím hnojivem, myslím, že se jim to moc líbí. na důkaz toho mi ještě vykvetou pár květy tak v září... mám je v polostínu, myslím, že i proto vydrží déle kvést, to soulegana na plném slunci je hned pryč.

problémem bývají jarní mrazy, to bylo loni, spálily mi květy, to jsem byla vzteklá.

já mám jiný problém, magnolie se mi začíná prát se stříbrnou? jedlí a javorem negrino?musím tu jedli i javor nějak umravnit, ostříhat. nevím, jestli můžu i do loňských nárustů a dolní větve až ke kmeni teď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zina - (1) - 205.48 (?), 11.6.2009 20:37

alenka, ďakujem, trošku som sa ukľudnila:-)...snáď to aj tá moja nejak ubojuje, ja sa budem snažiť... len som sa obávala, že ju niečo obžiera, tak uvidím, ako jej to pôjde, robí pekné nové listy, snáď si začala zvykať...

zina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 11.6.2009 21:26

zino, rašelinu, hnojivo na kyselé kytky a když se občas ponížíš a ukradneš v lese trochu hrabanky (cítím s evždy jak zločinec a vyhlížím lesní policii), bude šťastná. nesrovnatelně lepší výsledky než u rododend a velký efekt takže radost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika