Neznámý strom



Stránky: 1,  2,  3,  4   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
1.7.2016 9:42, zobrazeno: 17429x

V lese jsem našel oblast, kde bylo vyroslých mnoho mladých stromků, které jsem podle tvarů listů pokládal za semenáče jedlého kaštanu. 2 jsem si zasadil na zahradě. Nebyl jsem si jistý, a zkusil jsem je podle fotky nechat identifikovat na jedněch odborných (arboristických) stránkách, kde potvrdili, že to je kaštanovník. Nicméně tvarem stromku i způsobem větvení mi připomínají spíš nějaký mladý buk. Listy jsou velmi podobné kaštanovníku, ale nejsou tak pevné a lesklé a nemají na čepeli ostny jako kaštanovník. (můžu porovnat, protože už jsem si pořídil 2 roubované kaštanovníky) Vloni jsem je zahlédl i jako vzrostlé stromky (10-15 let), které mi také připomínaly mladé buky - na náhorní plošině Klokočských skal. Taktéž jsem je zaregistroval v lesích v alpských údolích. Na fotce je vloni uřízlý stromek, ze kteréhož kořenů letos vyrostlo mnoho výhonů. Oproti těmto výhonům, stromky mají listy většinou jen na koncích větví. Netušíte někdo, co by to mohlo být za strom (nejspíš něco bukovitého)?

Výhony z kořenů
Výhony z kořenů
Stromek před uříznutím
Stromek před uříznutím
Detail
Detail
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 171.253 (?), 1.7.2016 10:27

Dobrým poznávacím znakem kaštanovníku jsou jeho listy, které musí mit pilovité okraje. To rostliny na fotkách od Vás spňují. Pokud Vám rostliny podle listů připomínají buky tak to může být možné, protože kaštanovníky patří do čeledi bukovité, stejně jako např. dub. Množství druhů kaštanovníku je určitě velké a všechny druhy se mezi sebou mohou křížit a to pak bývá poznat většinou nejvíce na listech. Tvarem a způsobem větvení bych se nezabýval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.7.2016 10:36

Více druhů kaštanovníků? Kaštanovník setý (tj. ten, o který mi jde, a jak mi ho identifikovali) je jen jeden a tento nesouhlasí. Listy jsou měkké a méně lesklé (asi jako bukové), u kaštanovníku jsou tuhé a lesklé. Větší stromy netvořily žádné plody a měly tvar buku, nikoli kaštanovníku. Mladý kaštanovník vypadá takto - viz. foto. Úplně jiný způsob přirůstání větví, tvar pupenů. Kaštanovník má kulatější pupeny, diskutovaný stromek má úzké špičaté, stejně jako buk. Semenáčky kaštanovníku jsou rovné vysoké, rozvětvují úplně jinak (viz. google), tyto semenáčky byly nižší a dost rozložité, větvené jako buk.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 1.7.2016 11:25

Že by v lese rostli semenáčky jedlého kaštanu? To nevím, v kterém lese, u nás tedy daleko široko nikde (nevím ale, odkud je pan Petr) To, co jste dal fotil jako semenáčky kaštanovníku, nejsou s největší pravděpodobností ani buku, ale habru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.7.2016 12:16

Ano, i proto jsem přesvědčený, že to nemůže být kaštanovník. Našel jsem je v lese v Českém Ráji, a jak jsem psal, vzrostlejší stromy rostou v lese na náhorní plošině Klokočských skal, viděl jsem je i v alpských údolních lesích.

Nicméně o habr (obecný) určitě nejde, jeho listy i strom snad poznám. Tyto jsou 2x delší, pevnější, ne tak prohýbané na žilnatině. Leda že by to byla nějaká odrůda okrasného habru, ale to by nevsysvětlovalo, kde by se vzal uprostřed našich lesů a v alpských údolích.

Myslím si, že to je nějaký běžný lesní strom, jen nemůžu přijít na to jaký.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 1.7.2016 13:55

Nebeská setba-aviatikcool?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 143.197 (?), 17.9.2016 21:28

Odvolávám, co jsem odvolal, a můžu prohlásit - skutečně se jedná o kaštanovník! Nedávno jsem se znovu podíval na Korziku do kaštanových lesů, dokonce jsem si přivezl pár semenáčků, a jedná se o naprosto identické stromy. A skutečně se listy i tvar větviček odlišují od listů šlechtěných-roubovaných odrůd kaštanovníku stejného stáří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
dejavu26 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 206.25 (?), 6.7.2016 11:42

Habr?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 237.56 (?), 6.7.2016 20:57

Na první fotce bych to také tipln na kaštanovník, podle druhé a třetí fotky to je s největší pravděpodobností habr.

Počet druhů kaštanovníku/habru/buku si můžete vyhledat třeba na denddrologieonline nebo na biolibu a samozřejmě i jinde.

Od každého z uvedených tří rodů se běžně pěstuje po jednom druhu: kaštanovník setý/ habr obecný/ buk lesní. Jiné druhy těchto rodů jsou velmi, velmi výjimečné, natož aby rostly /pěstovaly se v lese.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 157.1 (?), 6.7.2016 22:53

Možná habr japonský, ten mi dlouhými listy nejvíc sedí. Ale kde by se vzalo to hnízdo semenáčů uprostřed lesa? A kde by se vzaly vzrostlé stromy uprostřed Klokočských skal? Nicméně souhlasím, bude to nějaký druh habru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika