Narovnání křivého kmínku Ambroně západní



host - 37.160 (?)
17.10.2017 22:58
Jestli počítám dobře tak průměr kmínku bude asi 6 cm. Jestli kmínek je dlouhý 2,5 metrů nevidím v tom problém. Ale jinak. Zkuste jak velikou sílu musíte vynaložit v místě kde by tlak pomohl k narovnání kmínku. Dle mého soudu to půjde dobře. Osobně bych to pritahl k nějake opoře. Ač malý ale trvalý tlak udělá hodně.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 220.224 (?), 17.10.2017 10:02, zobrazeno: 5503x

Dobrý den, vysadil jsem si asi před 3-4 roky na zahradě Ambroň západní (Liquidambar styraciflua) "Gumball", tedy ambroň s malou kulovitou korunkou na kmínku, v mém případě má kmínek pod korunkou asi 2,5 m. Po výsadbě jsem kmínek zafixoval tyčemi, aby se nezlomil (fouká u nás opravdu hodně). Po odstranění tyčí jsem bohužel zjistil, že kmen není svislý, ale trochu se "kácí". Strom jsem zasadil na zahradě jako výrazný solitér, který je vidět hlavně z terasy, takže zejména moje oči ta křivost docela tahá.

Přemýšlím teda, jestli by se to dalo nějak napravit. Napadají mě 2 možnosti:

1) strom obkopat a snažit se ho celý narovnat. Tady je otázka pracnosti, ale to už je smozřejmě na mě, ale hlavně obava, že ho zabiju, když mu poruším kořeny, protože za ty cca 4 roky v zemi už je asi bude mít rozrostlé.

2) zkusit ho narovnat/opačně vykřivit za růstu, tj. asi nějakým pevným upnutím. Tady zase nevím, jak dlouho by takové rovnání mělo trvat a jestli má vůbec šanci s už poměrně silným kmínkem (má obvod už cca 20 cm) ještě něco trvale pohnout.

Děkuji za Vaše rady, názory, zkušenosti.

Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.160 (?), 17.10.2017 22:58
Jestli počítám dobře tak průměr kmínku bude asi 6 cm. Jestli kmínek je dlouhý 2,5 metrů nevidím v tom problém. Ale jinak. Zkuste jak velikou sílu musíte vynaložit v místě kde by tlak pomohl k narovnání kmínku. Dle mého soudu to půjde dobře. Osobně bych to pritahl k nějake opoře. Ač malý ale trvalý tlak udělá hodně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 18.10.2017 12:00

Foto více napoví, pak se lépe odpoví. Snad by pomohlo i odlehčení v korunce.  SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 29.174 (?), 30.10.2017 8:51

Děkuji za odpovědi, chvíli mi trvalo než jsem pořídil fotky. Ty tedy připojuji. Asi namítnete, že náklon není nijak moc velký. Ale mému oku to prostě vadí a vzhledem k tomu, že je na očích pořád, chci to nějak řešit.

Jinak ano, průměr kmínku je 6cm. Jak je vidět z fotek, korunka není zatím nijak velká, průměr tak cca 120cm, takže její tíha asi na sklon nemá velký vliv.

Jak bylo vidět při včerejší vichřici, kmínek je zatím ohebný velmi dobře. To uvázání k opoře myslíte v jednom místě a nebo ve dvou?

Ambroň křivá
Ambroň křivá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 29.174 (?), 30.10.2017 8:52

Ještě jedno foto

Ambroň
Ambroň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.240 (?), 18.11.2017 10:35

Podobně jsem rovnal ginkgo, pomocí 3 kotev v zemi a popruhů. Po 2 rocích je rovné. Rozhodně bych to zkusil, trvalý protitlak proti ohybu pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika