Množení vajgélie



David Janošek - (34) 
18.5.2007 14:01, zobrazeno: 48505x
Dobrý den
poradí mi někdo, jak nejúspěšněji namnožit vajgélii ? Díky moc
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 96.200 (?), 21.5.2007 12:38

Dobrý den,

vajgélii množím řízkováním. Před dvěma lety jsem se tímto způsobem pokusila rozmnožit tři druhy. V září, tj. po druhém květu jsem ostříhala nežádoucí větvičky a vzhledem k tomu, že mi jich bylo líto je vyhodit do kompostu, zkusila jsem je "jen tak píchnout" do země - tj. bez jakéhokoli použití stimulátoru apod. Takto si příroda dokázala poradit pouze s jedním druhem, kdy úspěšnost zakořenění byla téměř stoprocentní - bohužel neznám přesný název druhu, ale jedná se o červeně kvetoucí keř se světle zelenými listy. U zbylých dvou druhů (červeno-fialový květ+tmavě zelené až karmínové listy a růžovo-bílý květ+panašované listy) zakořenily pouze dva z celkem cca 10 řízků. Loni jsem pokus zopakovala a se stejným výsledkem.

Stanoviště, kam řízky zapichuji (i z ostatních rostlin), je chráněné s toulavým stínem a udržuji ho neustále vlhké.

Jiné způsoby (ze semínek, hřížením,...) vyzkoušené nemám.

Přeji hodně zdaru při pěstování

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 38.139 (?), 4.6.2007 13:14
tiez mi bolo po strihu luto vyhodit vetvicky, tak som ich dala do zavaracej flasky do vody bez stimulatora a asi po mesiaci (treba trpezlivost) vyliezli korienky. Ide o Weigela florida, ine druhy som neskusala. Vetvicky ale musia byt hrube aspon ako ceruzka(tuzka) a polovyzrete, tj nie celkom drevnate, ale ani nie uplne bylinne. Tie vo vode zhnili. Zo skusenosti: najlepsie je, ak je ponorene aj nejake "ocko", z toho idu korienky najskor. petra
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.20 (?), 5.6.2007 11:00
To s tou vodou je dobrý nápad, vyzkouším! Jinak na odběr a zakořeňování polodřevitých řízků je teď vhodný termín, doporučuji všem knížku V.Waltera: Rozmnožování okrasných stromů a keřů
http://www.ibrazda.cz/detaily/Rozmnozovaniokrasstromu.htm
Za ty dvě stovky stojí.
Co se týče hřížení, pokoušel jsem se asi před dvěma lety neúspěšně hřížit Weigelii middendorfianu. Asi to nabyla ta správná větvička. A nemáte někdo zkušenost – od loňského podzimu piplám sazenici zlatolisté Weigelia florida Olympiade. A včera – tři mladé výhony jak uštípnuté na zemi. Ptáci?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.151 (?), 10.8.2007 19:16
Mně se nejlépe osvědčilo ohnout delší výhon, přihodit hlínou a na jaře je krásný zakořeněný řízek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 8.67 (?), 31.8.2007 10:09
Mám 2 své ozkoušené typy - buď, když zastřihávám, dát větvičky do stimulátoru /koupíte v Květince i zahradnictví/ a zapíchnout do hlíny nebo ohnout větvičku do země a nechat alespoň 3 měsíce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jalav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 234.184 (?), 7.12.2008 9:22

Ptáci ne, spíše zajíc nebo srna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 7.12.2008 13:39

Všechno lépe zakoření v tmavé nádobě než v průhledné - vyzkoušeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 7.12.2008 14:25

S tím souhlasím.Od p, Dany jsem dostala radu, že oleandry lépe koření v pivních lahvích a je to tak.Zakořenily všechny.Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika