Lze ze zlatice - stromku střihem dosáhnout keře?



Stránky: 1,  2   
kopretina384 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 225.11 (?) 
1.5.2018 12:57, zobrazeno: 4999x

Ráda bych tvar nevzhledného stromku - dlouhá tyčka a na konci malá koule - změnila na klasický keř. Když po odkvětu ostříhám vše u země, bude příští rok z toho keř? Ted ze země kromě kmínku raší jen asi tři pruty, jako základ by to snad stačilo. Ale ráda bych, aby i z kořenů vyrostly další pruty. Dík za další vynikající rady.heart

lepší fotku nemám, ale je vidět větší část
lepší fotku nemám, ale je vidět větší část
tohle je ještě jeden pohled z boku
tohle je ještě jeden pohled z boku
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 13.76 (?), 1.5.2018 23:41

Forsytie obráží ochotně a rychle. Myslím, že pokud u země uříznete, obrazí od kořenů. (Píšete, že tam od kořenů už nějaké pruty máte.) Je potřeba počítat s tím, že nejvíc kvete na dvouletém dřevě, pokud uříznete, příští rok nepokvete. Řeže se po odkvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kopretina384 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 225.11 (?), 2.5.2018 0:42

Díky, tak to je přesně to, v co jsem doufala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.14 (?), 2.5.2018 5:32

Dobrý den. Dle mého ten zapěstovaný stromek přesně patří na to místo a určo není nevzhledný. Pokud z něj uděláte keř, vytlačí bez mrknutí oka vše ve svém okolí a bude s tím potom daleko víc práce, než v současné době. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 2.5.2018 7:19

Mám dojem, že paní má na kmínku z F. europeana naroubovanou F. suspensa, která tvoří tenčí a drobnější výhony. Ty vytvářejí pak drobnější snadno zvládnutelnou korunku, ale nejsou vhodné k zimnímu "loupežení" barborek do vázy. Máte pravdu, paní by se měla nejprve seznámit s tím, jak jednotlivé druhy a kultivary vypadají, protože pak by mohla být zklamaná z obrovského keře se spoustou prutů a minimem květů.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.228 (?), 2.5.2018 11:54

Keř se vám tam nevejde, počítejte nejméně plochu 1,5 x 1,5 m (a to, když ho budete dost řezat a usměrňovat), jinak klidně 2-2,5 x 2-2,5m s výškou 2,5-3m... A rozrůstá se i dál...            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 2.5.2018 7:08

Obecně máte možnost vyříznout stromek kdykoliv, protože pokud dole vymlazuje, je možné výmladky buď vyholovat a nebo posilit.

Pokud nyní výmladky vyholíte a po odkvětu korunku zmladíte, zuůstane Vám stromek. Pokud ale loňské výmladky zkrátíte na 3-5 oček, vyroste z nich spodní keřové patro. Jakmile bude spodní keřové patro dostatečně velké, můžete se rozhodnout, zda stromkový pozůstatek odstraníte či jej necháte jen zaniknout ve velikosti keře. Rizikem je, že pokud se později rozhodnete vrátit k stromku, množství větevních kroužků na bázi kmínku bude ukrývat nespočet spících a adventivních pupenů a budete muset keř krotit proti obnově.

Velikost keře je dána odrůdově (F. x intermedia, F. x maxima, F x pumila, F. x pendula a F. suspensa), proto doporučuji zvážit, jestli stromek není roubovaný a jestli nenahradit celý novým řízkovancem či nakoupenou rostlinou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 2.5.2018 7:20

Kolegové už to vyřešili, já jen, že z nevzhledné koule můžete udělat vzhlednou, když teď po odkvětu a pak v průběhu léta budete stromek tvarovat. Keř to jistě být může, ale má tam málo místa. Zlatice se velmi dobře tvaruje, když se podíváte do zahrádek, uvidíte všemožné tvary a patvary.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kopretina384 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 225.11 (?), 3.5.2018 10:40

Minulý týden jsem chtěla výhled do ulice keřem co nejvíce zakrýt. Podle listů rostliny nepoznám, některé až když vyrostou trochu víc a třeba nasadí na květ. A právě tady vpravo se pěkně rozrůstá pivoňka, kterou jsem nerozeznala a to je škoda se jí zbavovat. A je tedy fakt, že by se keř nevešel. Takže zůstanu u stromku, ale ráda bych dosáhla trochu vzhlednějšího tvaru a pokusím se korunu trochu tvarovat. Zatím jsem zlatici jako stromek neviděla, ale podle rad se mi to myslím podaří dobře tvarovat. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 80.51 (?), 3.5.2018 11:04

Stromkového vydání se neobávejte, mám na chalupě a v blízké zahrádkářské oblasti jedna žena rovněž udržuje tvar stromku, jsou to krásné unikáty - velké koule ala slunce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika