Lyriovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera)



Stránky: 1,  2   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
25.8.2014 14:32, zobrazeno: 14080x

Mám tři dotazy:

První na paní Lídu a nebo na někoho z HK. Cestou po městě jsem narazil na Lyriovník tulipánokvětý a nyní, v době kdy se dají odebírat polodřevité řízky k namnožení si nemohu vzpomenout, kde jsem jej viděl. Mořná víte o jiném, než na který jsem narazil, tak pište i údaj, jde li o strom soukromý nebo veřejný.

Druhá věc, potřebuji si ověřit způsob řízkování a pH substrátu pro řízkovance. Tj. velikost a úprava řízků je stejná jako pro šácholany, jen pH je více neutrální než mírně kyselé (5,7-6,1?).

Třetí věc, má někdo zkušenosti se získáváním semínek a výsevem? Prý je potřeba po odkvětu na květenství nasadit sáček, krotože plod se rozpadá a křídlatá semínka se rozlétnou k nedohledání. V tom případě bych preferoval tip na strom soukromý, kde je možná dohoda s majitelem.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 192.35 (?), 25.8.2014 15:24

V Častolovicích v zámeckém parku.A je to soukromý.Olina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 25.8.2014 15:37

soukromý možná, ale veřejně přístupný, takže hrozí riziko, že někdo uvázaný sáček "uklidí" jako nehezkou ozdobu indecision

Takže semínka "spíše nee" a řísky "asi ano".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 26.8.2014 0:02

Njn to se blpě hledá, když zkomolí i latinský název ...

Ale jinak dobrý popis :

Výsev a klíčení
Semena namočte na 24 hodin do vody.Následně dejte na 6-8 týdnů stratifikovat.Po uplynuté této doby vyséváme tím způsobem, že semeno zapíchnete celé do substrátu tak, aby křidélko zůstalo nad povrchem substátu.Klíčíme při teplotě 15-25°C
.

Když u strtifikace neudávají teplotu, tak bude asi 2°C +2°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 139.195 (?), 26.8.2014 6:03

Njn to se blpě hledá, když zkomolí i latinský název..

Ne, že bych chtěl vyvolávat nějaké další spory, ale na neoseeds zkomolili POUZE vědecký název, český mají správně. (Ale také se tu o tom vedla dlouhá diskuse...)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.8.2014 8:23

souhlasím, to "i" je na dlouhou diskusi jako v sousedním vláknu. Když nevím jestli používat překdad nebo zlidovělý název, použiji "vědecký název v latině" a jedno slovo v jazyku, v kterém chci výsledky hledání.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 25.8.2014 19:11
Já mám lyriodendron na zahradě, na jeden plod dosáhnu. Jestli v něm dozrají semena, je ve hvězdách, u nás prý nedozrávají.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.8.2014 20:03

Jj řízky jsou jistota, samosprašnost a následně klíčivá semínka jsou ve hvězdách...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 25.8.2014 22:19

V HK mezi Kuklenami a Svobodnými Dvory, ulice Pálenecká, za bývalým Technoplynem (dnes Linde) a bývalým Strojobalem (u něho je parkoviště a je tam nějaká STK), na břehu náhonu u potrubí přes náhon. Z toho parkoviště na konci kousek vlevo. Pár desítek metrů ještě dál, je rybníček Čejkovanda. Když pojedete z Kuklen Páleneckou, tak Strojobal bude před Vámi (komín), a pak začínají zatáčky. Veřejný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.8.2014 23:55

Tak to bude asi další. Měl jsem dojem, že jsem jej zahlédl někde v ulici Zelená, akorát si nemohu vzpomenout jestli od hospody Beseda směrem do města nebo směrem k Svobodným Dvorům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika