Košíkářské vrby



host - 51.90 (?)
18.9.2020 18:37
Dobrý den, prosím o radu, jak stříhat košíkářskou vrbu. Koupila jsem ji s představou, že to bude taková ta pohádková vrba, nahoře kulatý kmen jak na něm sedí vodník. Ale zatím to vypadá, že ten kmen je jen u země a neroste, ale rostou z něj výhony, ktere už teď mají tak metr. Mám prosím ještě šanci, za vyroste i ten kmen který je snad jen 5cm vysoký? Nebo se jedná o kerovou verzi? Mockrát děkuji.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Vráťa Kutílková - (3) - 57.98 (?), 11.3.2010 9:33, zobrazeno: 42556x

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit, kde sehnat řízky vrb, které se hodí na pletení košíků?  Vím, že vrb je spousta druhů, ale na košíky se hodí jen některé. Samozřejmě, že v přírodě je nedokážeme rozpoznat. Z knih mám vyhledáno, že by se hodila: Vrba košíkářská konopina (salix viminalis), Vrba nachová rakovice (S. purpurea), Vrba červená (S. rubra Huds.) a také Vrba americká (S. americana), ale ta prý dost trpí škůdci. Chtěli bychom vrbami osadit vlhký  pozemek u chalupy, kde prý dříve býval rybníček, teď vždy zjara tudy protéká malý potůček, ale v létě už nic.

Díky za rady a typy

Vráťa Kutílková

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 83.232 (?), 11.3.2010 10:16

To podle toho, odkud jste paní Kutílková.

Opuštěné a přerostlé prutníky košíkářských vrb jsou například hned za Štěpánem,  mostem přes Labe u Mělníka, nebo hned za Lomnicí nad Lužnicí směrem na Třeboň. Tam stačí se zahradnickými nůžkami nstříhat řízky a píchnout do země, teď bude nejlepší doba.

 

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 11.3.2010 10:26

Nejsem odborník na košíkařské proutí ale jako kluk jsem to viděl pěstovat. Na mokré louce se zapíchají pruty vrby a co je důležité se to každý rok všechno asi 30 cm nad zemí řeže i když se tolik proutí nepotřebuje. Zkrátka to musí každý rok "vlčit".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 51.90 (?), 18.9.2020 18:37
Dobrý den, prosím o radu, jak stříhat košíkářskou vrbu. Koupila jsem ji s představou, že to bude taková ta pohádková vrba, nahoře kulatý kmen jak na něm sedí vodník. Ale zatím to vypadá, že ten kmen je jen u země a neroste, ale rostou z něj výhony, ktere už teď mají tak metr. Mám prosím ještě šanci, za vyroste i ten kmen který je snad jen 5cm vysoký? Nebo se jedná o kerovou verzi? Mockrát děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.150 (?), 19.9.2020 8:47

Ořežete všechny výhony, které rostou do stran mimo jediného svislého, ten trochu zkrátíte. A tak postupně dál až do potřebné výšky. Všechen obrost odřezávat. Ty vrby s vodníkem nevznikly samy, vznikly řezem proutí na košíky. Vrba se stále musí řezat, nenaroste za rok do požadované výšky a nezastaví se sama. Podívejte se někam okolo, jak stromy rostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vráťa Kutílková - (3) - 57.98 (?), 11.3.2010 10:58

Díky Pavle za tip. Já jsem z Černošic u Prahy což je blízko historicky košíkářské oblasti Zbraslav. Tady u mrtvého ramena Berounky roste spousta vrb, ale z které vzít řízky to tedy nevím. Ráda bych měla tutovku a také bych rchtěla vědět kterou pěstuji.

Vráťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.214 (?), 11.3.2010 11:29

Jen na doplnění- Zbaslav byla významným dodavatelem košikářských výrobků pro Prahu - hlavně pro pekaře.  Místu, kde se proutí pěstovalo, se říkalo "proutníky"- což v dnešní době má trochu jiný obsah. Asi by ve Zbraslavi byl nějaký pamětní a ukázal, kde zbytky proutníků jsou..

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.211 (?), 15.4.2010 22:03

Dobry den,

 zcela nahodou jsme jela autem okolo Lomnice and Lužnicí dvakrát před čtrnácti dny, vrby me zaujali (původně jsme je myslela jako biopalivo, kdyz byli tak hezky v řadách, ale koukam, ze mám doma košíkářský poklad!:-)) a ted jsem se rozhodla zkusit na internetu najít, co ze mi to vlastně ve váze vyhodilo kořeny... Nevíte tedy nahodou prosím, co to presne za vrbu je?

Hezky den vsem!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 68.101 (?), 14.3.2010 23:02
Vážená paní Kutílková, košíkářské vrby naleznete ve Zbraslavi v ulici K Radotínu (v zatáčce proti golfovému hřišti).Buďtež zdráva.lc
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 158.126 (?), 2.3.2012 19:21

Dobrý den, pro případ, že se ještě někdo k této diskusi vrátí, pro vysazení prutníku pro košíkářské účely je třeba pečlivý výběr sadby z čistých odrůd. Další zásada je nesázet na mokrých nebo podmáčených pozemcích. Pozor také na stříhání řízků z plané nebo zplaněné vrby, je to zbytečná práce. 

Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika