Kořeny šeříku



Stránky: 1,  2   
host - 86.56 (?) 
18.2.2008 17:35, zobrazeno: 35842x

Dobrý den,

mohl byste mi prosím někdo poradit, jak se navždy zbavit kořenových odnoží, které náš šeřík má cca v okruhu 1m od kmene? Kořeny (nebo co to je) prorůstají nahoru, nevím jak je navždy zničit, bez poškození samotného stromu.

Děkuju za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 18.2.2008 18:50

Náš šeřík to dělá taky, tak přemyšlím, že bych půdu v okolí zalil pořádnou vrstvou betonu a nechal trčet jen kmínek, ale zatím nevím, mám dojem, že by to vypadalo dost blbě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.203 (?), 18.2.2008 22:24

Jedině stříhat a stříhat. případně vyměnit šeřík za jiný keř. Ještě šance, ale silně pracná je dostat se ke kořenu ze kterého výhon vyrůstá a z něj ho vytrhnout. Nejlépe v bylinném stavu (než zdřevnatí). V bylinném stavu, když se rozvíjí ještě by mohlo být zajímavé přelíznout listy plamenem (tak aby ztratily svůj lesk - spálit je zbytečné). Jsou na to speciální hořáky tak okolo 1000,- Kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.32 (?), 19.2.2008 10:29

Mohla bych poprosit o upřesnění - o jakém hořáku hovoříte? Slyšela jsem o podobné metodě ničení plevelů např. v zahradních chodnících vysypaných oblázky. Je to velká výhoda, když se nemusí používat herbicidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 19.2.2008 10:40

Myslím, že problém s výmlakdy šeříku je neřešitelný (krom té betonové plotny, a to nejsem jist, zda by ji výhony nenazdvihly) Ožehnutí hořákem je o ničem. Když listy ztratí svůj lesk, časem uschnou a zkroutí se. Je to ošklivější než nechat je zelené. Když ožehnuté výhony ostříháte, jste zase na začátku, z netknutých kořenů vyrazí nové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.203 (?), 19.2.2008 23:44

Kupoval jsem si ho před lety na jedné výstavě a myslím, že to byla firma Patrmann. Až si vzpomenu, pokusím se najít krabici, pokud jsem jí nevyhodil a nebo logo výrobku. Hořák jsem potřeboval do práce pro likvidaci kořenových výmladků v lokalitách, kde nelze použít chemie. Ale skoro jsem ho zatím nepoužíval, protože byla celkem velká sucha a netoužil jsem cokoliv podpálit. Nicméně pokud máte doma propanbutanovou páječku, lze to tím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 167.132 (?), 8.3.2019 21:23

Zdravím,

Hořák a beton je nepřípustný ;-))))

Vyrýt ostrým rýčem.

Beton podplazí, navíc udusí se ten strom jako takový a pojde... Hořák je bláznovství taky..Zničíte si půdu, zabijete predátory mšic atd... zabijete spoustu živočichů!!!..a navíc nic z toho... Výmladky spálíte ale odnože vyjedou příští rok stejně...

mějte se hezky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 28.2.2008 6:57

Nemusíte dělat žádnou betonovou plotnu. Stačí šeřík obložit  zapuštěnými, dobře pálenými střešními taškami. Podobně se to dělá s křenem. Musíte, ale dohlížet na "zdraví" tašek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 19.2.2008 10:39

Mám na zahradě spoustu stromů a keřů, které odnožují, např.: šeřík, svídu, rakytník, ostružiny, švestky, plané trnky, škumpu...    V odnožích žádný problém nevidím, všechno je to obklopeno trávníkem, žádný mulč. A když se seká tráva, tak se posekají i případné odnože a ani nevím, že tam nějaké byly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef Svojanovský - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 255.238 (?), 19.2.2008 22:02

Na tuto stránku jsem přišel celkem náhodou, protože mě zaujal nadpis. Při čtení příspěvků jsem si uvědomil, že nechtěně jsme si odstranili "něco" co ostatním znepříjemňuje práci na zahradě. Když jsme asi před 8 léty zakládali okrasnou zahradu, tak podél plotu ve vzdálenosti asi 17 metrů jsme osadili pruh 1.30 m okrasných keřů. Kolem keřů jsme dali mulčovací tkaninu a na ni kůru. Protože víme, že šeříky nesnáší kyselost, tak kolem každého kmínku šeříku jsme nechali 10 cm kroužek, aby se kůra nedostala na kmen. Loni na podzim jsme v blízkosti keřů šeříku přesazovali malé keře a měli jsme odhrnutou mulčovací tkaninu s kůrou. Zpětně si vybavuji, že tam žádné výhony kořenu nebyly. Potom jsme urovnali povrch zeminy až k šeříkům a žádné kořeny nám nezavazely při mělkém urovnávání zeminy. Pak jsme opětovně urovnali mulčovací tkaninu a částečně nahrnuli kůru. Další etapa nás čeká na jaře a o to větší pozornost tomu budu věnovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika