Japonský javor zastřihnout či nikoli?



Stránky: 1,  2   
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 4.36 (?) 
11.10.2017 19:07, zobrazeno: 16474x
Ahoj chtěl bych se vás zeptat zda mám javor který jsem zakoupil nějak zastřihnout nebo tomu nechat volný průběh. Javor jsem zakoupil na jaře a od jara šlahouny vyrostly asi 80 cm. Je mi jasné že každý javor svuj přirozený vývoj a tvar. Bez zásahu bude z toho asi keř s takovými šlahouny vzpřímenými šlahouny. Chtěl jsem původně javor který bude většího vzrůstu spíše stromového typu třeba s metrovým kminkem větveným ne dvě nebo tři hlavní větve a dále rozvětven do deštníkové koruny. Jsem v tomto laik a nevím zda je možné tento javor upravit k něčemu takovému nebo to musím nechat růst jak dříví v lese a něco takového přirozeně stářím vytvoří. Momentálně se větví hned několikrát už 30 cm nad zemí. Myslel jsem že bych ji před jarem prostřihl a nechal jednu terminální větev která by měla tvořit v budoucnu kmen stromku. Ale zároveň se bojím abych javor nezahubil. Má někdo zkušenosti a poradí. Co mohu očekávat. Zda je možné takto Javor upravovat nebo je tento typ zcela nevhodný pro mou představu o stromovitého typu? Co stane když zredukuje počet hlavních větví popřípadě co když hlavní větve zkratim. Díky za rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.218 (?), 11.10.2017 19:57

Vzrůstnost jap.javorů záleží na odrůdě, kterou máte. Některé zůstávají malé, některé vyrostou docela dost. Jinak jsou to stromky jako každé jiné, tvarovat je lze, ale nemají se řezat starší větve a nemá se řezat před zimou a v zimě, aby rány nenamrzly.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.240 (?), 14.10.2017 16:45

Nejlépe stříhat a řezat v předjaří, před mízou, spíše tak koncem února, závisí na počasí, jak rychle se jaro startuje, ale když už se míza rozjede tak už raději ne. Taky můžete použít zahradnický balzám na řezy po uřezaných větvích, je to takový "šedý jogurt". Strom by se měl probudit až po stříhání, zjistit kde co má a pak začne růst a tvořit větve...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.240 (?), 14.10.2017 16:51

... a jak správně píše paní Lída, jsou i malé japonské javory, které moc nezaberou místa, letos byla docela pestrá nabídka zkuste se popř.podívat po kultivaru Skeeters broom , nebo taky byl letos Peve Dave nebo Jerre Schwartz a klasicky Shaina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 11.10.2017 20:00

Nechejte to na konec března. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.114 (?), 11.10.2017 20:14

konec brezna akurat tak na javorovy sirup. Javor sa reze teraz inak vytecie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.96 (?), 12.10.2017 13:48
Tak z těchto příspěvků nevím nic...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.218 (?), 12.10.2017 20:35

Na netu doporučují řezat v letním období. zjara teče míza, přes zimu rány namrzají.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 165.114 (?), 12.10.2017 23:26

Tuto pisu, ze aj zima aj leto je ok, ale vyhnite sa strihaniu na jar. Vyteka z ran stava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 13.10.2017 6:57

A to je právě dobře-odteče jen trocha té vzteklé, divoké cheeky, ranky se hned hojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika