Japonsky javor usycha



Stránky: 1,  2   
hanesen - (4) - 219.2 (?) 
21.10.2012 21:24, zobrazeno: 36213x

Dobry den,

po 10ti letech krasneho vzhledu nam zacal pred mesicem usychat japonsky javor. Mam pocit, ze se siri dale. Nevim, jestli uz je nadchazejicim podzimem, ale vzhledem k tomu, ze zacalo usychat postupne od jedne vetve, tak mam obavy, ze to podzimem neni.

Letos jsme zahradu vybavili automatickou zavlahou, tak snad neni nejakym nezvyklym zavlazovanim, ale to spis asi ne.

Za moznou zachranu dam cokoli. Prosim poradte jak na to, abych ho zachranil. Slysel jsem neco o houbovych chorobach, ale moc bych si pral, aby to bylo nadchazejicim podzimem. Foto prikladam a predem dekuji za jakoukoli radu nebo odkaz na nekoho, kdo tomu poradne rozumi.

Uschla horni vetev
Uschla horni vetev
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.182 (?), 21.10.2012 22:05

To mi na podzimní opad nepřipadá - u mého javoru opadávají nezhnědlé červené lístky. Není ten vršek někde ve středu nalomený nebo nemá porušenou kůru? Choroba by byla na všech větvích. Ale odborník přes javory nejsem...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hanesen - (4) - 219.2 (?), 23.10.2012 15:23

Porusenou kuru ma, ale na jinych vetvich nez usychaji. kura je ale porusena snad 5 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Amazonka - (43) - 79.28 (?), 22.10.2012 13:59

Mám obavu, že se jedná o houbové onemocnění. Zadejte si do vyhledávače
a pak prohlédnout knihu. Je tam problematika nemocí javorů výborně popsaná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.7 (?), 22.10.2012 22:24

Mám obavy, že se opravdu jedná o verticiliové vadnutí. Měl jsem podobný problém na javoru dissectum Seiryu. Když jsem zjistil, že usychá, zasažené větve jsem odstraňoval do zdravého dřeva a plochy po střihu zatíral zahradnickým balzámem. Na struktuře větví bylo patrné sesychání pletiva. Postupně jsem odstranil snad více jak 80% větví a počítal jsem s tím, že je po javoru. No a nebylo!!! Obrazil a roste. Rozsah zasažení Vašeho javoru je docela značný. Zkuste ustřihnout schnoucí větev a prohlédnout jak vypadá, pokud tam bude patrné sesychání a taky tmavý kruh, tak si myslím, že je to verticiliové vadnutí. Odstraňte vše suché! I když to bude pro Váš javor hrubý zásah, jinou možnost nemáte. A k těm závlahám, někde jsem četl, že verticiliu vyhovuje, když jsou kořeny docela podmáčené, tak jestli jste to nepřehnali s vodou. Nevím samozřejmě, jak suchou nebo vlhkou, máte zahradu, ale osobně si myslím, že javory snesou více sucha než se obecně píše. Na zahradě mám 7let podobný javor (Tamukeyma) a v létě jej zalévám vyjímečně. Váš javor je Inaba Shidare? Každopádně držím palce, ať na jaře obrazí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 242.229 (?), 22.10.2012 22:40

Kromě výše uvedeného bych se snažil do půdy doplnit i mikrobiální složku: například přípravky Supresivit, Polyversum, Symbivit apod. (klidně i více najednou.

Naprosto souhlasím s tím, že problém Vašeho javoru dost možná souvisí s tou nadměrnou vlhkostí a s tím spojeným neprovzdušněním půdy. Pomocným řešením by mohla snad být drenáž okolo javoru.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 22.10.2012 23:13

Verticiliové vadnutí u javoru vypadá na řezu větvičkou viz přiložené foto.   L.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hanesen - (4) - 219.2 (?), 23.10.2012 15:27

Vetev jsem odstrihnul, ale zadna cerna cara tam neni. Jinak konkretni druh bohuzel nevim. S tou zavlahou si myslim, ze to nebude, protoze ta spis strikala na okolni travu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hanesen - (4) - 219.2 (?), 23.10.2012 15:24

Bohuzel ty strany, kde se popisuji choroby chybi, ale diky moc za odpovedi. Nemate ten zbytek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.7 (?), 23.10.2012 19:34

Dobře, větev jste odstřihl. A jak tedy vypadá? Dá se poznat, zda je pletivo schnoucí (suché) nebo je tam nějaký zbytek vody. Zkuste střihnout nějakou zdravou větvičku třeba na jiném stromu, ten rozdíl musí být patrný. Nicméně postup pak stejný: vše suché odstranit až do "živého" dřeva, plochy po střihu/řezu ošetřit balzámem nebo voskem. Víc poradit asi neumím. Každopádně držím palce ať to rozchodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika