Jaký kultivar Wistarie pro vytvoření stromku s korunou



Stránky: 1,  2   
host - 195.53 (?) 
8.5.2014 22:13, zobrazeno: 8767x

Dobrý den,

velice se mi líbí Wistarie, kterou jsem viděl vypěstovanou jako stromek. Měla kmínek asi 2 metry vysoký a následně krásnou korunu, která měla v průměru asi 1,5 metru. Z jakého kultivaru se dá stromek dobře vypěstovat?

Na netu jsem se dočetl, že kultivar Sinensis je bujný a dorůstá i 12 metrů.

U kultivaru Floribundao Domino jsem se dočetl, že dorůstá max 3 metrů, někde zase psali 9 metrů.

Tak nevím, jaký druh použít.

Nemáte někdo zkušenost s tvarování a pěstováním kmínku a koruny? Neroste to moc bujně?

Díky za rady.

VN

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 9.5.2014 5:53

Již se zde psalo o Vistárii křovité - Wisteria frutescens 'AMETHYST FALLS', zkuste si vyhledat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 9.5.2014 9:54

Mrkněte na garten.cz, je tam popis vypěstování kmínku.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 195.53 (?), 9.5.2014 22:24

Dobrý den, doporučený kultivar pro vytvoření kmínku jsem bohužel na uvedeném webu nenašel. Jde mi o to, abych nemusel drasticky krotit rostlinu, která bude chtít růst. V obchodě tady mají druhy floribunda domino, nebo sinensis. Bohužel někde píšou, že floribundo nevoní a kvete až za deset let, někde zase že voní. Tak jsem chtěl doporučení od pěstitelů, kteří mají vlastní zkušenosti. Preferoval bych, aby kvetlo dříve, než za 10 let :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 9.5.2014 22:35

Všechny wistarie budete muset hodně krotit, jsou dost bujně rostoucí. A kvetou opravdu až jako starší rostliny, u nás vykvetla jedna hodně brzo - už sedmým rokem od výsadby. Ta starší osmý rok, ale to už porostla celou starou hrušeň. Rozhodně to není rostlina do malé zahrádky, kterou udržíte v malé velikosti jako třeba japonskou vrbičku. I na té přoložené fotce z netu je to strom...           Lída

Wisteria sinensis
Wisteria sinensis
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 195.53 (?), 9.5.2014 22:56

Díky za reakci.

Někde na netu ale psali, že sinensis kvete již druhým rokem po výsadbě.

Je to možné nebo je to jenom nějaká chyba v textu...??

Jak jsemw jižý psal, tak jsem viděl vistárii na kmínku tak 2 metry vysokou a průměr koruny tak 1,5 metru. Kultivar neznám.

To je to, co by se mi líbilo.

Takový strom, jako je v příloze by se mi do zahrady nevměstnal.

Tak jsem na rozpacích.

Díky

VN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 99.57 (?), 9.5.2014 22:56

Jak píše "tulipanek", zkuste tu AMETHYST FALLS... loni jí měli v Penny wink

Lonská diskuze

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 9.5.2014 23:07

Renatko, máte pravdu, hned jsem na ni mrkla. Je menší, kvete už na dvouletém dřevě, ale má také jen krátké hrozny květů.          Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 195.53 (?), 9.5.2014 23:10

OK, díky za tipy. Pokusím se jí sehnat.

Jen neví, jestli jí budou někde mít.

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 10.5.2014 7:48

Wisterii frutescens 'AMETHYST FALLS' mám třetím rokem. Zatím se drží pořád relativně drobná a kompaktní. Zastřihuji jen dlouhé šlahouny, které přes zimu stejně zaschnou. Ze začátku je dobré hlídat a odlamovat výběžky na "kmeni", aby si rostlina podržela tvar korunky. V prvních dvou letech obrážela velmi intenzivně. Potřebuje více vody, než jiné wistárie. Její vůně je trochu diskutabilní, obvykle bývá označována jako "zatuchlý hadr". Kvete začátkem léta tak 3 max 4 týdny a dost. Jako dominanta zahrady toho nabízí, dle mého názoru, méně než jiné wistárie. Mám ji spíše jako sbírkovou. Původně jsem chtěl mít wistárií mnohem větší množství, ale po konkrétních zkušenostech s prvními rostlinami, jsem na další připravená místa vysadil Trubače (Campsis). Ty považuji za vhodnější a kvetou většinu léta nepřetržitě. A dají se také pěstovat na kmínku (mají o trochu méně agresivní rozrůstání, jak wistárie).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika