Jaký vysadit strom pro odstínění japonských javorů?



Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 39.207 (?) 
1.5.2018 20:56, zobrazeno: 4771x
Ahoj mám na vás takový netradiční dotaz. Hledám nějakou inspiraci, radu, nápad od vás jak by jste to řešili. Před rokem jsem před dům zasadil japonské javory asi proto že se mi líbí a jsou menšího vzrůstu a jejich barva je pěkná v kombinaci s pozadím smrků které tam mám. Problém je že poloha je bez jakéhokoliv stínu a asi při ně celodenní výpal není úplně to pravé ořechové. Ty červené javory jdou. Do hodně temných odstínů asi kvůli přebytku slunce. Zvazuji že bych tam před ně prosadil něco co by bylo vyššího vzrůstu a vytvořilo by stín pro polední hodiny. Pokud bych zasadil ten strom na místo toho žlutého javoru bylo by to přesně poloha pro tížený stín. Napadlo mě žlutý javor sesadit blíže k těm červeným asi mezi ně vytvořit tak dobudoucna kout javorů dvou barev třeba s nějakým kamenný prvkem a před ně vysadit něco pro jejich stín. Otazkou je či tam vysadit? Docela se mi líbil v zahradnictví modřín. Ten ale doroste rozměrů, které bych byly vzhledem k prostoru před domem moc veliký a dobudoucna by svou velikostí "zabil" celkový vzhled. Navíc trochu mě modřín nesedí z pohledu zimního vzhledu. Kdy vypadá jako mrtvý suchy strom. Pokud vás něco napadne budu jen rád za případný komentář.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.228 (?), 1.5.2018 23:00

Japonské javory jsou spíše keřové - co tam dát javor - strom? Třeba Acer platanoides 'Drummondii', nezatížil by ten prostor hmotou, působí lehce - viz foto... Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 39.207 (?), 2.5.2018 21:14
Hmmm. Tam vypadá docela dobře 😀. Jen jsem četl že snad by taky rád stín v posledních hodinách tak nevím... Ale snad snáší lépe slunce... co myslíte? Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.228 (?), 2.5.2018 22:15

Ony všechny rostliny s barevnými listy jsou citlivější na slunce, tak snad jedině nějaký zelený, ten se vybarví aspoň na podzim ;-)), nebo nějaký klasický "světlý" strom. U mne by to asi byla bříza, mám ji ráda, když zjara raší, je kouzelná a dělá "světlý stín", tzn, že pod ní klidně rostou jiné rostliny, ale nepálí je slunce. A roste rychle, javory by měly brzy stín wink. Nebo třeba jeřáb, nejdříve kvete bíle a pak byste měl červené jeřabiny na pálení...

Vzhledem k tomu, že v pozadí máte tmavé jehličnany, to vepředu chce něco světlého, aby prostor získal opticky na hloubce. Pokud byste dal dopředu tmavý jehličnan, bude jakoby ustupovat dozadu a ztratí se hloubka toho prostranství.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 24.11 (?), 3.5.2018 13:40
Děkuji za vaše nápady. Velmi si toho cením. Teď jsem koukal po nějakém kutivaru dubu Quercus robus Concordia. Moc pěkný strom. Vím že asi jeho rychlost růstu nebude nijak extrémní ale dost se me ten strom zaujal. Jen by asi byl problém ho sehnat. Máte s ním nějaké zkušenosti... Popřípadě tip kde bych ho zakoupil?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.228 (?), 3.5.2018 21:14

V nabídce ho má zahrada-zizka.cz (měla jsem od něj pár věcí, chytly se bez problémů). Zkušenost s dubem nemám, bohužel zahrádka není nafukovací... Ale už se tady o něm na "zahradě" psalo, zkuste ho zadat na stránce vlevo do vyhledávání.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vvd - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 208.154 (?), 4.5.2018 14:57

Zkuste se podívat na dřezovec trojtrnný - Sunburst.

Mám ho doma na celodenním slunci bez problémů, nedorůstá extrémní výšky, je spíše rozkladitý. Zjara má krásně svítivou žlutou barvu a myslím, že by pěkně ladil s podsazenými tmavými javůrky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 42.169 (?), 4.5.2018 23:38
Dobrý den. Děkuji za váš názor. Upřímně jsem nad gleditsií hodně uvažoval. Je to pěkný vzdušný strom. Mozna na něj dojde. Jen každý zdroj uvádí jinou výšku v dospělosti. Někde 9 nekde i 12 výška. To už by bylo asi moc i přesto že taková situace by nastala z mnoho let.. Ještě popremyslim... Ale děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika