Jak se zbavit bezu černého?



Stránky: 1,  2   
host - 27.3 (?) 
27.5.2011 18:38, zobrazeno: 26849x

Poradí mi, prosím, někdo, jak bych se mohla zbavit (již asi 4m velkého) bezu černého? Roste mi přímo za zdí, kde se mi pne vistárie, takže ji už značně stíní a když plodí, tak mám zahradu plnou černých kuliček, o černém trusu od ptáků po celém autě nemluvě . Několikrát jsem ji už ořezávala, ale to ten její růst jen podporuje, takže bych potřebovala nějaký razantnější způsob, jak ji zlikvidovat. (Mám na mysli nějaký prostředek na "umrtvení" ... když ji podříznu, vyroste zas.)

Moc děkuji za rady!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 58.254 (?), 27.5.2011 20:47

Ořezat a pahýly natřít roztokem nějakého totálního herbicidu, případně nátěr opakovat.Také by bylo možné natřít, nebo postříkat listy stejným roztokem, ale opatrně, aby nebyly zasaženy okolní rostliny.Černý bez je citlivý na přípravky na bázi glyfosatu. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 27.5.2011 21:19

Černý bez je velmi vnímavý k roudupu, podobně jako kopřivy. Stačí ho jednou stříknout a má to spočítané. Abyste nezasáhla vistárii, nebo jiný obrost, snad by se to dalo během aplikace oddělit igelitovou folií. Tu bych odstranil až po zaschnutí, respektive po vstřebání roundupu listovou plochou. Je dobré to udělat při dlouhodobějším, slunečném počasí, aby se dobře vstřebal a aby nedošlo ke spláchnutí přípravku na okolní rostliny.
To ořezání na pahýly bych majinko doplnil. Uřízněte ho těsně u země, jestli to jde, a ten čerstvý řez posypte vrstvou soli. Až se vstřebá, nasypte novou vrstvu, klidně centimetr. Takhle jsem v dobách komunismu ničil i velmi odolné stromy a keře. Ta sůl se sice dostane do půdy, bude ale rozprostřena do celého kořenového systému ničené rostliny a jen pomalu se bude uvolňovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.230 (?), 5.7.2013 21:55

Solí se dá zahubit strom? to jsem nikdy neslylšel, ale někdy to zkusím.Uvidíme jestli to zabere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 255.24 (?), 16.7.2013 9:30

Já jsem navrtal do kmínků a silnějších větví cca 15 - 20 otvorů a hned injekční stříkačkou naplnil (několikrát po vstřebání) silnější roztok Dominatoru. První známky vadnutí cca po týdnu. Po cca 1-2 měsících jsem zřezal těsně u země a přesypal vrstvičkou hlíny. Pařez časem ztrouchniví a rozpadne se.

RT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.7.2013 10:36

Tento postup je nepochybně lepší než nespolehlivé a neekologické solení. Ještě jednodušší a stejně účinné mi přijde bezový keř jednoduše uříznout a čerstvou ránu herbicidem potřít (volil bych asi Garlon). Když to uděláte po odhrnutí zeminy pod úrovní terénu, můžete zbylý pahýl za pár dní zahrnout a je vystaráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.7.2013 11:34

Máte pravdu, když jej podříznete, začne z pařezu opět rašit, a krom toho může také vypustit nějaké výmladky z podpovrchových kořenů. Ale pak stačí občas, například jednou za 14 dní přijít a zelené výhonky jednoduše odlámat. Jde to snadno. Když budete trpělivá a neumožníte keři, aby obnovil listovou plochu, intenzita obrůstání se bude snižovat a během dvou, max. tří let let zajde úplně. To je způsob likvidace bez použití síly (vykopání kořenového balu) a chem. prostředků (herbicidy). Vyžaduje však jistou trpělivost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.142 (?), 11.10.2016 19:51

Dobrý den, mám stejný problém. Potřebuji se zbavit bezu. Když ho uříznu na pahýl, tak ten pahýl nejde vykopat a potom to roste šílenou rychlostí. Je šetrný způsob, jak se ho zbavit a přitom neotrávit půdu kolem něho? Děkuji, Katka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 11.10.2016 21:07

Čerstvou řeznou plochu nebo záseky natřít nějakým glyfosátem (Roundup, Dominator, Glyfo...). Teď na podzim je ideální doba. Půdu neotrávíte. Počkejte, až nebude pršet (nebo chránit ošetřené místo třeba igelitkou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.75 (?), 24.11.2016 13:42

Vyženie vždy, spravidla niekde vedľa.

Môj recept znie rezať. Nechať vyrásť na 50 - 60 cm výhony (veľa listovej plochy) a streknúť glyfosátom. žiada si však vyššiu koncentráciu okolo 5 % nariedený Rounup. Ideálne je, keď isty do týždňa neopadnú (príliš vysoká koncentrácia, ale po dvoch týždňoch začnú stvoly černať a listy žltnúť a zosychať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika