Jak se starat a chránit stálezelené keře před zimou?



tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?) 
12.10.2013 10:03, zobrazeno: 10082x

Vysadili jsme letos do zahrady několik stále zelených keříků (Rhododendrony, Pieris Japonica 'Little Heath', Prunus laurocerasus, Photinia fraseri 'Little Red Robin', Leucothoe Walteri 'Zeblid®', Skimmia japonica 'Rubella', Ceanothus thyrsiflorus 'Victoria', cesmíny), nejsou to naše české původní keře, jsou choulostivější a měli by být mrazuvzdorné cca do -20-30 °C.  Při nižších teplotách by se měli chránit, např. se doporučuje je přikrýt vrstvou bílé netkané textilie. Nemám vůbec představu, jak se to provádí, nikde jsem podobně zabalené keře neviděla indecision. Nemáte je někdo popř. takto nafocené? Jaká jsou prosím vaše opatření a zkušenosti? Často zde čtu, že podobné keře v našich podmínkách zimu nepřežívají, ale proč by se tedy v zahradnictvích nabízeli? Jinak jsem se dočetla, že by se měli zamulčovat silnou vrstvou kůry a zalévat, když neprší.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.33 (?), 12.10.2013 17:40

Nahrnou listím hlavně na kořeny, přes keře chvojí a na to přehodím bílou textilii, na okrajích ji vždy zatížím kousky cihel. Rododendrony přežijí i bez toho, pieris jak který (jen nahrnuji listí), bobkovišeň bez problémů - pozor na jarní slunce, fotinie u nás přes veškerou ochranu tak tak přežila, pak vyrazila a zašla (u třech lidí na třech zahradách), leucothoe dtto, skimie jedné kamarádce zimu pod chvojím přžila, druhé ne, ceanothus přes ochranu nepřežil, drobnolisté cesmíny s nahrnutým listím ano (s většími listy nemáme) - ale podobný osmanthus (dávám ochranu popsanou hned v úvodu) zatím zimy přežívá, občas zmrznou konce větviček.

Důležitá je důkladná zálivka před zámrzem a 1-2x během zimy při oblevě. Ostré jarní slunce je pálí, odkrývat postupně.Vše v HK.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 13.10.2013 8:34

Děkuji za odpověď smiley, bílou textilii budeme shánět, prý je lepší než černá, protože propouští světlo, stačí ji tedy jen přehodit, nemusí se nějak fixovat obmotaným provazem? A co s opadavou magnolií na kmínku ( polokmen), měla by se také přikrýt a její kmen textilíí obmotat?

Ten osmanthus mě také zaujal, líbí se mi hlavně Tricolor 'Goshiki', ale prý má být trochu choulostivější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.33 (?), 13.10.2013 12:42

Černou textilii určitě ne! Jinak Goshiki právě mám, zatím se drží (asi pět let, roste pomalu), jen minulou zimu omrzly konečky větévek. Ale chce sázet zjara, aby do zimy pořádně zakořenila, předtím z podzimní výsadby nepřežila... Tu textilii opravdu jen přehodím přes listím a chvojí obložený keř a zatížím, aby neulétla. Jedině kdybyste měla keř nějaký vysoký, pak snad fixovat provázkem okolo. S magnólií zkušenost nemám. ale v zahradách v HK jsou i mohutné stromy, které nikdo nijak nechrání. V každém případě ochrana kořenů nastýlkou nebo kmínku omotáním jutou nemůže vadit. Mrkněte se na zahradnictví Havlis, magnólie tam má a má tam u každého stromu (keře) psaný způsob zímní ochrany v jednotlivých lokalitách.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 13.10.2013 13:01

Děkuji, už se té zimy tolik nebojím, jen abych keříky přikryla včas, zatím jsem půdu nad kořeny zasypala kůrou.

Ano stránky zahradnictví Havlis občas navštěvuji pro inspiraci k nákupu rostlin.

Goshiki si určitě na jaře seženem smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.33 (?), 13.10.2013 13:12

Nebojte, ony nějaký mrazík snesou, jedná se spíš o velký mráz nebo holomrazy bez sněhu, hlavně je před příchodem mrazů pořádně zalejte a na jaře opatrně odkrývejte, protože listy, co byly přes zimu zastíněné, jsou na jarní slunce citlivé (odkrývat při zamračeném počasí). Tak ať vám to všechno přežije v pořádku!           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 13.10.2013 14:55

Kéž by, moc děkuji.yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 14.10.2013 9:53

Dobrý den, já u keřů jen zasypávám zeminou a kůrou, ničím nepřikrývám a zatím jsem asi měla štěstí, ale přežívají dobře. Upřímně si ani v tom množství neumím přestavit, že bych je měla ještě balit.Opravdu hodně důležitá je zálivka tak, jak zmiňuje paní Lída. Keře zalévám i během zimy, pokud nemrzne a není moc sněhu (příležitostně, jen párkrát). Keře prý nezmrznou, ale uschnou. To platí i pro magnolii - mám keřovitou. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika