Jak pěstovat katalpu



Stránky: 1,  2,  3   
host 
21.1.2003 10:21, zobrazeno: 94113x
Rád bych se něci dozvěděl o stromu, který se jmenuje katalpa, má takové hrozny a velmi se mi líbí. Nevím, zda zde roste, zahradníci se mi odmítli vyjádřit. Snad mezi Vámi někdo něco ví. Děkuji mnohokrát ¨předem za odpověď na těchto stránkách. Internetovou adresu bohužel nemám.
Petr Bělecký
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
hejduk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52), 21.1.2003 21:02

K A T A L P A
nebo také indiánské fazole se v americkém nářečí nazývá rostlina, jejíž latinský název zní BIGNONIACEAE.
Celkem vegetuje 11 druhů této odrůdy, některé jsou opadavé, jiné stálezelené. Všechny vyžadují dobře vyživenou humózní a dobře odvodněnou půdu na chráněném a osluněném stanovišti. Výška podle odrůd se pohybuje od 8 do 18 metrů. Jako plody vytváří 10 - 45 cm dlouhé lusky. Lusky při poškození páchnou. Rozmnožuje se buď semeny výsevem na jaře, nebo řízkováním patkových řízků pod sklem při teplotě 19 - 21 st.Celsia, nebo na podzim kořenovými řízky přímo do země.
Odrůdy:
Catalpa bignonioides:
Opadavý strom o vzrůstu 12 - 15m..Květy mají 4 cm.dlouhé, v lalůčcích nabírané, bílé, žluté nebo purpurově kropenaté okvětní lístky , květy narůstají v pyramidálních hroznech do velikosti 25 cm. Listy rostliny mají okrouhlé na spodku žilkované. Kvete v pozdním létě. Visící plody o velikosti 40 cm.
U jednotlivých kultivarů se liší délka plodů,velikost květů apod.
S pozdravem J. Hejduk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host, 10.6.2003 13:13
Strom je zajímavý. Nedoporučuji v žádném případě do zahrady. Máme ho před domem. Dokonce 2 kousky. Listy průměru až 30 cm. Opadavé. Celý rok sbíráte - od jara do podzimu loňské lusky ( které uschnou a průběžně opadávají, mezitím se připravují nové, protože katalpa začíná kvést právě teď - tedy ne v pozdním létě) na podzim listy, které z dospělých stromů naplní -než zcela opadají - několik popelnic.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.212 (?), 5.2.2007 11:05
potrebujem plod dreviny zvanej Katalpa bignoniová a nemozem to zohnat zopar kusou.Som z Kežmarku spod Tatier.Pomoze niekto? Je to proti fajčeniu.(vraj)
     e mail rogalo59@centrum.sk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 88.234 (?), 20.7.2007 10:56

Zdravím Vás,

Váš příspěvek ke katalpě je obsáhlý a víte, o čem píšete. Jsem "Mičurin - začátečník", mám zahradu rok a něco a o rostlinstvu a péči o něj zatím pomalu nabírám zkušenosti a informace. Mimo jiné mám i katalpu a poslední týdny jsem si všimla, že zeleň listů nějak bledne. Všechny stromy stejného druhu, se kterými jsem tu "svoji" katalpu porovnávala, mají zeleň výrazně sytější. Můžete mi poradit, co stromu může chybět? Děkuji moc. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.20 (?), 20.7.2007 11:05
Zalijte, přihnojte, přidejte třeba i trochu "hořké soli" do zálivky. Ona má katalpa sice ráda propustnou půdu, ale vodu má taky ráda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 88.234 (?), 20.7.2007 11:07
Hořká sůl? A to je co?!? Marcela
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.20 (?), 20.7.2007 11:40
Hořká sůl - síran hořečnatý. K dostání v zahradnických prodejnách buď jako prášek, nebo v plastové lahvi jako roztok. Aplikuje se buď postřikem na list, nebo jako zálivka. Někdo jen pocukruje půdu. Umožňuje rostlině lepší příjem prvků z půdy. Osvědčil se především u jehličnanů, já ho dávám i k listnatým (i ke katalpě). Návod na obalu, ale údajně nelze nic zkazit - předávkovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 88.234 (?), 20.7.2007 12:20
Děkuji Vám za radu, hned to provedu. Marcela
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
david_up - (2) - 5.30 (?), 17.8.2015 17:05

dobrý den, jak jsem již psal v jiném příspěvku, jsem v tomto úplný neznalec. proto bych se rád zeptal, co je "řízkováním patkových řízků"?  Jak takový řízek udělám? děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika