Co s "utopenou" magnólií



host - 22.10 (?) 
30.12.2014 9:34, zobrazeno: 6446x
Před několika lety jsem vysadil magnolii (kultivar Genie). Protože na zahradě nemám vhodnou zeminu, sázel jsem ji převážně do rašeliny. Magnolka postupně narostla do výšky cca 2m. Bohužel se ale i s rašelinou "propadla" asi 20cm pod úroveň okolního terénu. Co s tím? Terén potřebují srovnat. Když ale dosypu rašelinu a terén srovnám, dostane se do země i místo, kde byla rostlina roubována. Nebude to vadit? Někde jsem četl, že u některých rostlin se roub do země dostat nesmí aby nezakořenil. Ale vadilo by to u magnolie?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 182.227 (?), 30.12.2014 9:44

Magnólie se většinou množí řízkováním a Vaše nebude na tom jinak.Jestliže se trochu přihrne, nic se jí nestane.20cm je i dost.Můžete těsně kolem magnolie nechat zeminu níž a časem se prohlubeň "zasype"sama listím, prachem... P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.38 (?), 30.12.2014 10:21

Ano, klidně bych to dosypala rašelinou, nějakým mulčem či kůrou, jen kolem kmínku nechat kroužek, cca 5cm po obvodu, to by vám snad nemuselo vadit..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.251 (?), 30.12.2014 16:43
Ta moje magnolka je na 100% roubována. Když jsem ji koupil, byl to takový proutek roubovaný cca 5 cm nad úrovní zeminy v květináči. A stála nehorázně moc...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 31.12.2014 7:50

Roubovaná magnolie by po několika letech mohla více růst než řízkovaná.Nebál bych se ji normálně přihrnout.Víte určitě, že byla roubovaná?Roubovanou, nebo i semenáč poznáte snadno.Spodní část kmínku u země má výrazně ztluštělou.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 31.12.2014 11:51

Genie je určitě roubovaná. Patří k dražším kultivarům, kdy licenční poplatky za nákup oček (cena roubů i řízků se počítá podle oček) nedávají příliš prostoru oficiálním školkám pro volbu mezi roubováním na vlastní podnože a řízkováním. Řízkovance můžete získat pouze od známého, který si dá práci s množením svépomocí (není ofiko školkou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.12.2014 12:25

Magnolie se neroubují kvůli ovlivnění růstu kultivaru vlastnostmi podnože, proto případné zakořenění nevadí. Dražší kultivary se roubují zejména kvůli tomu, že ujímatelnost jednoočkového roubu je mnohem vyšší než ujímatelnost a přežití jednoočkového řízku (a dokunce i lepší než ujímatelnost standardního 3+ očkového řízku). Navíc roubovanec na dostatečně silné podnoži rychleji naroste do tržní velikosti, takže finanční efekt pro školkaře je výraznější).

Přisypávejte rašelinový substrát každoročně pro dorovnání slehnutí podloží vždy před zimou (prvními mrazy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 102.197 (?), 30.12.2014 16:58

Také jsem koupil takový roubovaný proutek (M. Genie) a nyní z toho je již pěkný keřík výšky asi 150 cm. Mám ale problém s kvetením. Každoročně v létě se vytvoří několik květů, které se ale většinou plně nerozvinou a opadají. Na podzim po opadu listů se na keříku objeví poměrně dost květních poupat. Většina z nich ale ještě na podzim zaschne (případně se pootevře a zaschne). Na jaře pak magnolia zakvete jen ojedinělými květy.

Kde může být problém? K namrznutí nedochází. Škůdce jsem nenašel. Suchem rostlina netrpí. Je zasazena v rašelinovém substrátu a mulčována kůrou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 31.12.2014 11:46

Přihnojil bych kyselými hnojivy se zvýšeným obsahem drasla a fosforu. Protože se jedná o prvky málo migrující, je jedno kdy "zásobní" hnojení provedete (mimo rozhození na sníh). Optimální je aplikace po odhrnutí kůrového mulče před doplňováním rašeliny a kompostu do výsadbové mísy.

Jinak ono kvetení je tím spolehlivější, čím je stromek/keřík starší a má bohatší kořenový systém (do větší hloubky i šířky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika