Bobkovišeň - děravé listy



host - 18.226 (?) 
7.4.2011 9:26, zobrazeno: 32816x

Dobrý den,

máme na zahradě u plotu vysázené bobkovišně - pořídili jsme je vloni a už při sázení jsem si všiml, že na některých listech jsou malé dírky... žádný viditelný škůdce ale nikde nebyl. Letos potom, co odtál sníh jsou některé listy hnědé - připisuji to namrznutí v noci a ráno, ale některé listy jsou pořád děravé a nejde jen o listy staré, ale i o ty, které vyrostly v průběhu loňského roku.

Můžete mi někdo prosím poradit, o co se jedná a jak se proti tomu bránit. Žádné škůdce typu slimák apod jsem nenašel, listy jsou čisté.

Moc děkuji za jakoukoliv radu.

Vašek

Hnědé a děravé listy
Hnědé a děravé listy
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 162.128 (?), 7.4.2011 19:54

je to houbova choroba (houba Stigmina carpophila), sucha skrvnitost listu. zacne to tema dirkama, postupne se zvetsuji a pak opadaj listy,  dostava se to na větve. Postříkejte fungicidem - např. Dithane. Je vhodne ostříhat ty oschlé větvičky, jinak vám houba přezimuje a je tam zase.

ja s tim bojuju už pátým rokem... mám to taky celé umrzlé. ale nebojte,  ona ted vyraší a bude zase celý rok krásná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.226 (?), 8.4.2011 7:08

Super - moc moc díky za radu, hned dneska to koupím a o víkendu postříkám. Snad to pomůže co nejrychleji.

Ještě jednou moc děkuju. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.128 (?), 8.4.2011 20:42

rádo se stalo, je to krásný živý plot, můj nejoblíbenější. Za rok ho budete mit vysoký a krásně hustý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.155 (?), 17.4.2011 17:39

Přesně takhle vypadají listy na mém rhododendronu, může to být to samé?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 113.50 (?), 2.5.2011 10:55

Dobrý den, zakládám živý plot, ráda bych ho měla zelený i v zimě a protoj uvažuji o kombinaci bobkovišně, hlohyně šarlatové evt. kaliny pražské. Jsou to info vyčtené z netu. Ráda bych slyšela názory z praxe zejm. jak rychle keře rotou. Uvítám jakoukoli radu. Děkuji Iva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 8.42 (?), 16.3.2014 22:03

Dobrý den! Mám s bobkovišní také problém, který jste před 3 roky řešil. Jen se chci zeptat, jak se vaší bobkovišni daří - pomohlo ošetření? Chystám se Dithane použít teď v březnu, tak uvidím, jaký bude efekt. B. Grossová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 19.3.2014 8:57

Vedle té dírkovitosti by přicházel v úvahu i lalokonosec. Zejména u rododendronů (pro Ferdu u pěnišníků) Oválnédírky na okrajích listů - to je jeho dílo. Rozdíl by byl v tom, že po lalokonosci zůstává díra hned po žíru, u houbové choroby nejprve pletiva zaschnou a později teprve vypadnou. Koukal jsem na přípravky, jestli se dá věřit Wikipedii je spektrum přípravků širší, i když Baycor už na trhu nejspíše není. Champion 50 WP, Kuprikol 50, Kuprikol 250 SC, Baycor 25 WP, Dithane M 45, Dithane DG Neotec, Talent, Syllit 65 WP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika