Acer platanoides Princeton Gold - výchovný řez



soilman - (4) - 241.219 (?) 
21.5.2019 18:59, zobrazeno: 2170x

Vážení zahradníci,

dnes jsem zasadil Acer platanoides Princeton Gold. Nejsem úplně spokojen s větvením a proto prosím o radu (pouze osvědčenou), zda je nutné provést nějaký výchovný řez a případně jak (foto přikládám). Možná si řeknete, že když nejsem spokojen, měl jsem si vybrat jiný, ale... strom jsem sháněl více než 2 měsíce a když už jsem na něj konečně narazil, nemohl jsem jinak :-)

Předem děkuji za konstruktivní komentáře.

Javor
Javor
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 67.245 (?), 23.5.2019 23:17

Koruna by měla být pyramidální s jedním jednoznačným terminálem. Konkurenty bych odstranil, případně zkrátil. Do ponechaného teminálu bych neřezal, ale možná by mu prospělo vyvázání k bambusce. Pamatujte, že javor má vstřícné pupeny. Při poškození terminálního pupene, nebo po řezu rozvětví do vidlice. Po výchovném řezu bych ještě udělal korekci v létě pro zjednodušení vzniklých vidlí. Můžete využít principu DSR.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
soilman - (4) - 241.219 (?), 29.5.2019 9:19

Děkuji za radu. Jen bych se nyní rád zorientoval v pojmech. U mého stromu to vypadá, že funkci terminálu převzal ko-dominantní výhon (viz červeně na obrázku), který je i výrazně silnější. Navíc je vidět, že původní terminál byl ve dvou místech ostřižen a znovu zapěstován (také na obrázku). Mám tedy: 1. zkrátit/odstranit ko-dominantní výhony (červeně) a striktně se držet pěstování původního terminálu (i když je už 2x zaštípnutý a slabý), nebo 2. odstranit původní terminál (černě) a trochu zkrátit kratší z ko-dominantních výhonů a dále pěstovat nejsilnější výhon jako terminál (červeně)?!?!?! Snad je můj popis srozumitelný :-)

Děkuji za upřesnění.

Terminál
Terminál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.245 (?), 29.5.2019 20:04

Ponechaný terminál by měl mít dominanci nad ponechanými kosterními větvemi. Tzn. měl by je přerůstat a být silnější. Když je ale hodně silný a o hodně vyšší než ponechané kosterní větve, tak to také není dobře.  Vyberte jeden z oněch tří stojáků a ostatní uříjněte v rozvětvení. Většinou nechávám ten nejsilnější, ale lze zdůvodnit i jiný.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika