Rozluštím záhadu se jménem rostliny?



host - 183.242 (?)
9.2.2011 21:44

Dobrý večer, pročtěte si příspěvky nad Vámi. Je to lebeda zahradní červená, údajně odpuzuje krtky - taky v to věřím a mívám jich na zahradě několik, listy se dají použít i jako zelenina na salát, to jsem nezkoušela. Zelená forma této lebedy se používá jako špenát, ten vařím. Bohužel semínka nemám, neřeším, přesévá se ochotně sama (už asi 50 let zelená a 20 červená). Semena obou forem jsem viděla v nabídce gengel. Elena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 38.167 (?), 21.7.2009 19:50

U sousedů jí měli plnou zahradu mezi zeleninou, domnívám se, že jde o rostlinu z čeledi merlíkovitých, nějaký druh lebedy. Pryšec křižmolistý se vyséval proti hryzcům. Červené zbarvení může mít až koncem vegetace.Odpuzující účinek obou rostlin je však pouze zbožným přáním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Romisek - (20) - 139.153 (?), 4.8.2009 9:13

Ano. Dodám, že je to podle nalezených fotografií Artiplex Hortensis, čili Lebeda Zahradní... Má mít prý i zelenou barvu. Ale tu jsem neviděl. Znám jen tuto vínovou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Brasica1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 19.216 (?), 27.3.2010 23:57

Nevím jestli tahle rostlina odpuzuje krtka.ale já jem si na krtky koupila na Karláku v Praze-odpuzovač krtků je to na solární energii zapíchnete to do záhonu a ono to po určitých intervalech píská a také mám na zahradě několik větrníčků a krtek u mě nebydlí i když na sousedovic zahrádce to vypadá po krtčím řádění jak na bramborovém poli

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 28.3.2010 1:29

Ano, je to zřejmě Lebeda zahradní, mám ji od známého, že prý odpuzuje krtonožku.Ale nefunguje to. Proti krtkům snad jo.V záhonkoch, kde ji nechám sem tam růst, se neobjeví, zatímco v trávě, daleko od záhonků, jsou.Mám ji i v zelené barvě a normálně ji používám jako špenát.A na podzim je z nich tolik semen, že jich další rok používám jako zelené hnojení.:-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.60 (?), 9.5.2010 21:11

Lebeda zahradní, Atriplex hortensis, divoký špenát, Antikrt

Lebeda, méně známá listová zelenina, je stará kulturní rostlina. Pěstovala se již ve starověkém Řec­ku a Římě a i v našich krajích má hodně dlouhou tradici. Pěstuje se ve třech formách, zelené, žluté a červené. Všechny formy jsou velmi dekorativní a pěstují se i jako okrasné rostliny. V zahradě často zplaňují. Mladé rostliny se sklízejí celé a lze je konzumovat syrové v různých salátech. Ze starších rostlin (dorůstají výšky až kolem 2 metrů, s tím je nutné tak trochu počítat :)) otrháváme jednotlivé listy, které postupně dorůstají. Lebeda je jednoletá. Může se vysévat na jaře, ale i brzy na podzim k podzimní sklizni. A nemusí se vlastně vysévat vůbec, je výrazně samovýsevná :) Stačí nechat na podzim některou z rostlin dozrát :) Nejkvalitnější listy mají rostliny než dosáhnou výšky 50 cm. Velmi rychle roste, za dva měsíce po výsevu vytvoří 7-10 listů a můžeme ji sklízet.


Mladé listy jsou výborné jako špenát (samotné nebo třeba s kopřivou a s jahodou), vhodné jsou do zeleninových salátů, do polévek, připravuje se z nich omáčka, mohou se připravovat i na sladko jako osmažené. Starší listy je dobré spařit nebo povařit. Obsahuje méně kyseliny šťavelové než špenát, proto má i jemnější chuť. Připravuje se z ní i čaj (netuším, jak chutná, musím to zkusit :)) Červená forma barví smetanové omáčky na růžovo, antokyany se při vaření vylouhují a vařené listy jsou potom zelené.

A našla jsem i jeden její R O Z K O Š N Ý název - Antikrt. O tom, že se povídá, že je proti hryzcům, to už jsme tady někde s mámou řešily, hryzcům opravdu ani omylem nevadí :) :) :) Ale jestli vadí krtečkům a jestli název antikrt má nějaké opodstatnění, to opravdu nevím, ale je fakt, že krtky na přední zahrádce nemáme... ale nevím...
Krom jiných výhod je lebeda úžasný nezmar... i když babí pleje o sto šest :)))) (protože stále ještě je mnoho lidí ekozahradami nebo permakulturou nepolíbených a přetrvává představa nezaplevelených záhonů a na nich rostoucích kytek)... stačí "nestihnout" zlikvidovat a odstranit plodící rostliny a na jaře máme plno miminek...
Tady je ukázka, jak při předzimním odstraňování "klacků" různých jednoletek i trvalek, neboť dle babí i v zimě musí být záhony vystaveny větru, suchu, mrazu :))))), z "klacku" lebedy vypadaly do trávy vedle záhonu semínka, než se to vše odvezlo někam do pryč... takže vedle záhonku se na jaře v trávě objevilo plno miminek :)))


A potom stačí pár rostlinek ze země opatrně vyndat a přemístit do květináčků, které udělají velkou radost obdarovaným :) a pomůžou dál šířit tuhle skvělou rostlinku :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hajank5 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (501) - 126.125 (?), 23.5.2010 17:23

Tak já tu záhadu pěstuji je to okrasná lebeda, před několika lety mi sem zřejmě zanesl vítr semínka a vyrostly velmi pěkné rostliny které každý obdivoval. Již si semínka sbírám a seju a rozdávám sazeničky. Rostlina se dá několikrát do roka sestřihnout a opět se rozkošatí a dělá parádu na záhoně.Přikládám foto.

okrasná lebeda
okrasná lebeda
okrasná lebeda
okrasná lebeda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.117 (?), 9.2.2011 13:12

tuto rostlinu také sháním, a název je mi zatím velkou neznámou, na krtka skutečně funguje.Když jsem byl chlapec otec ji dostal od jednoho zahrádkáře, a po krtkovi leta ani vidu...  Nyní se ovšem krtek vrátil a sháním ji také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.162 (?), 22.1.2015 22:24

Tatínek tuhle rostlinu měl taky, bohužel před rokem zemřel, ale poctivě semena sesbíral a usušil, našli jsme je a já letos zesela prozatím do truhlíku, tak snad něco z toho bude :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.242 (?), 9.2.2011 21:44

Dobrý večer, pročtěte si příspěvky nad Vámi. Je to lebeda zahradní červená, údajně odpuzuje krtky - taky v to věřím a mívám jich na zahradě několik, listy se dají použít i jako zelenina na salát, to jsem nezkoušela. Zelená forma této lebedy se používá jako špenát, ten vařím. Bohužel semínka nemám, neřeším, přesévá se ochotně sama (už asi 50 let zelená a 20 červená). Semena obou forem jsem viděla v nabídce gengel. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika