Impatiens - Balzamína



host - 140.105 (?) 
12.2.2016 10:20, zobrazeno: 11015x

Byla bych ráda, kdyby mi někdo zasvěcený poradil jak namnožit balzamínu. Již na podzim jsem to zkoušela s 21ti řízky žíhané balzamíny, kterou jsem měla na balkóně (obr.1). Dala jsem je do vody a za 14 dní jich 10 mělo uschlé listy a tak jsem zbylých 11 (žádné kořínky neměly) zasadila do zeminy namíchané s pískem a ty také postupně uschly. Mám ještě jednu balzamínu doma (obr.2), která ještě stále kvete a tu bych potřebovala namnožit, abych mohla dát na balkón nové rostlinky. Nechci o ni přijít jako o tamty. Prosím o radu.   Jarmila

Obr.1
Obr.1
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 12.2.2016 10:36

Při množení netýkavky je nejdůležitější teplota. Řízky by měly být prvních 14 dní v teple 25°C (+2). Dobré je také dolní odlistěnou část řízku namočit v hydrogelu se stimulátorem a fungicidem. Zakořeňujeme buď v čistém vlhkém perlitu, nebo perlitu s rašelinou. Pro udržení vlhkosti je lepší mít speciální box (pokojový miniskleníček) nebo alespoň misku přetáhnout velkým mikrotenovým sáčkem. Při pikýrování moc perlit z kořínků nesetřepáváme, hrozí jejich polámání a následné zahnívání.

Vaše podzimní řízkování bylo nejspíš neúspěšné kvůli teplotě. V době kdy se ještě v bytech netopí jste mohla mít řízkovance přes den v teple jen do 21°C a v noci to mohlo padat k 14°C (běžné podmínky na okně).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.46 (?), 13.2.2016 10:54

Děkuji za radu. Určitě mi řízky nezakořenily kvůli nízké teplotě. Teď je to ovšem stejné, protože mám doma 21°C přes den a v noci 15°C. Ani to nebudu zkoušet. Na jaře ji ostříhám a přesadím, protože nová byla krásná, tak snad by zase taková mohla být, né?  Jarmila

Obr.2
Obr.2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 13.2.2016 21:58

Klidně to zkuste nyní, dokud se topí. To že v obýváku je od 15°do 21°C neznamená, že přímo nad radiátorem nemůže být od 24°C do 32°C. Takže na radiátor položit cihlu a na ni truhlíček s kupovanou zeminou na výsev a řízkování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.113 (?), 20.3.2016 12:32

Díky za radu. Zkusila jsem zatím jeden řízek (dala jsem ho na topení) a ujal se. Takže zasadím ještě dalších 7, ale čekám, až Balzamína přestane kvést. Je mi líto ty květy odštipat.  Jarmila  yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.22 (?), 12.2.2016 14:35

Kamarádka píchá řízky přímo do zeminy v květináči, většina jí zakoření.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 116.149 (?), 5.11.2016 19:51

také bych ráda získala rostlinku impantiens, protože jsem se dočetla, že kvete i ve stínu, ale nemám ji kde získat. dívala jsem se, že se dají koupit i její semena, tak bych se chtěla zeptat, jestli ji někdo vypěstoval ze semene - já mám pouze nevytápěný skleník, takže bych to chtěla zkusit vypěstovat ji v bytě. podařilo se někomu ji takto vypěstovat? jinak nevím kde bych ji získala, když jsem ji v zahradnictví ani na trhu nikdy neviděla prodávat. děkuji Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.18 (?), 5.11.2016 23:35

V bytě jsem to nezkoušela, sela jsem je na jaře přímo na záhon. Kvetly opravdu i ve stímu, tedy do té doby, než je našli španělští šneci. Teď na zimu je nejspíš nikde neprodávají, ale na jaře jich bývá dost, nejčastěji mezi balkonovkami. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 116.149 (?), 6.11.2016 17:52

děkuji za reakci, když vyrostly vám vyseté přímo na záhon, vyzkouším je vysít doma a dopěstovat ve studeném skleníku, budu je mít pak v závěsném květináči na stěně, takže slimáci snad tolik nehrozí.jen jsem chtěla vědět, jestli nejsou problémy s pěstováním ze semene. a příští rok vyséváte znovu nebo se podaří napěstovat pro další rok z řízků? Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 9.18 (?), 6.11.2016 19:12

Už je nepěstuju vůbec, chtěla jsem na zahradu barevné letničky do stímu, tak to mi šneci rychle rozmluvili. Ze semínek jsem je pěstovala proto, že přezimovíní je trochu oříšek. Mívali jsme je kdysi v práci, ale přes zimu na ně hodně šly třásněnky - a zároveň jsou hodně citlivé na postřiky. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika