Petrklíč



vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 18.164 (?) 
19.4.2010 11:19, zobrazeno: 5404x

petrklíčů je moc druhů já mám na mysli ten žlutokvětý, který u nás v lesích místy roste a je chráněný zákonem, může se sbírat jen květ, je dobrý do čaje.Na slovensku se ale mohl, nevím jak nyní sbírat i kořen.Ten obsahuje mnoho saponinů.dá se z něj udělat alkoholový výtažek a asi i čaj.Ten se nepije, ale s vodou se s ním kloktá.Je to hotový zázrak, odhlení to a vyčistí v krku nádherně.Kdysi se dal dostat i v lékárnách jako radix primulae.Dnes se na něj nějak zapomíná, místo něj se používají předražené jiné výrobky na odhlenění.Skoro všechny léky v lékárnách jsou silně předraženy.Můj lék stojí v lékárnách krabička 460.- ale v nemocniční lékárně tentýž stojí 140.- Šlo by určitě si petrklíč sám pěstovat, aby se nemusel brát v přírodě.Rád bych to tímto doporučil

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 180.2 (?), 20.4.2010 7:16

Petrklíče jsou léčivé dva druhy prvosenka jarní, která roste na suchých místech a prvosenka vyšší, která roste na vlhkých místech. Vzhledem k tomu že prvosenek v naší přírodě ubývá nedoporučuji v žádném případě je trhat nebo vyrypovat, je lépe se domluvit v nejbližší botanické zahradě poblíž Vašeho bydliště, kde Vám přebytečné sazenice rádi darují případně semena na vysetí.  bylinář Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika