máta - hodně silná?



host - 202.237 (?)
23.11.2010 22:33

Léta jsme pěstovali mátu u domu, vyrostla do 40 cm, byla pěkná, příjemně voňavá. Před několika lety jsme přesadili část bylin na novou zahradu, na jižní, vysychavý, hodně osluněný, vápencový svah. Moc jsme se o ně nestarali.  Ne všechny naše léčivky zde rostly, středomořské se chytily a jsou malé, tak do 1/3 těch u domu, mají i jiný odstín barvy než doma, a jsou velice intenzivně voňavé. Stejné to je i u máty.  Je malá, ale velice intenzivně voňavá a v čaji silná. Odrůda je potřebná, ale místo a způsob pěstování také hraje roli.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 99.106 (?), 6.3.2009 14:41, zobrazeno: 13701x

Dobrý den, mám prosbu jestli někdo nevíte, kde sehnat hodně silnou mátu (aromatickou), případně jaký to je druh?? mám 2 druhy máty, ale zdá se mi že to stále není ono.. Děkuji za odpovědi

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 22.8.2009 21:55

Nejvíce aromatická máta je máta peprná, která se množí pouze vegetativně nebot je to neplodný kříženec několika druhů mát v obchodech semena prodávaná jako máta peprná jsou ve skutečnosti semena jiného druhu. Z dalších velmi vonných mát je to máta vonná, která se prodává většinou panašovaná pod názvem jablečná nebo ananasová. Z příbuzných druhů nádherně voní polej obecná dříve také řazená mezi máty. Je dobré pokud pěstujete několik druhů mát je pěstovat daleko od sebe nebot se snadno kříží mezi sebou a tak mohou vzniknout kříženci nevalné vůně a chuti.  Bylinář Vláda z Litovle

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 202.237 (?), 23.11.2010 22:33

Léta jsme pěstovali mátu u domu, vyrostla do 40 cm, byla pěkná, příjemně voňavá. Před několika lety jsme přesadili část bylin na novou zahradu, na jižní, vysychavý, hodně osluněný, vápencový svah. Moc jsme se o ně nestarali.  Ne všechny naše léčivky zde rostly, středomořské se chytily a jsou malé, tak do 1/3 těch u domu, mají i jiný odstín barvy než doma, a jsou velice intenzivně voňavé. Stejné to je i u máty.  Je malá, ale velice intenzivně voňavá a v čaji silná. Odrůda je potřebná, ale místo a způsob pěstování také hraje roli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 24.11.2010 9:29
ja ji shanim take a bud to je mata kadeřavá či jablečna v řecku jsem ji citil poprve a bylo to síla jak peprmint...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 103.29 (?), 24.11.2010 21:05

Mám panašovanou mátu, nevím jaká je to odrůda.Koupila jsem ji jako okrasnou trvalku.Velmi silně voní, řekla bych až smrdí. Někdy, když pracuji blízko a zavadím o ni, nebo ji stříhám, dělá se mi až špatně. Jiný druh máty jsem dostala jako dárek k fuchsiím, má tmavé listy a voní velmi mírně. K mým oblíbeným vůním máta ale nepatří, to meduňka, to je příjemná vůně.Stačí si na záhonku jen tak prohrábnout a člověk má hned lepší pocit.Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.58 (?), 26.11.2010 13:33

Před lety jsem koupil v kauflandu za dvacku asi nejsilnější mátu a už jsem se jí nezbavil, rozrůstá se všude, když sekám trávník tak z toho mentolu omdlívám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.171 (?), 13.2.2011 18:01

Nejsilnější máta je máta peprná - var. multimenta, která má opravdu velmi silné mentolové aroma. Máta kadeřavá má jemnější vůni a je vhodná spíše pro děti a starší osoby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.57 (?), 29.4.2012 19:21

mám dobrou zkušenost s mátou červenou, viděl sem jí jednou v životě a hnes sem si vzal sazenici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 176.1 (?), 29.4.2012 19:54

My jsme koupili na trhu něco, co se jmenovalo "mentolová máta" - a voní fakt pěkně, do pití používáme už jen ji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.10 (?), 5.5.2012 21:36

Mentolová máta je máta peprná, která voní ze všech mát nejsilněji. Je dobrá jako jednorázové spasmolytikum při bolestech břicha, není však vhodná pro dlouhodobé používání navíc něktří lidé mohou mít na mátu peprnou alergii. Lépe je používat mátu kadeřavou zde předávkování nehrozí a čaj z ní se může pít přirůzných problémech se zažíváním, játry,žlučníkem i celý měsíc. bylinář Vláďa vlada.vytasek@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika