Uzení v komíně



Stránky: 1,  2,  3   
host - 26.74 (?) 
10.11.2012 17:24, zobrazeno: 24920x

Zdravím, udí někdo z Vás v komíně, mam nepoužívaný komín, dole rozšířen, tatka tam udíval maso ze zabijaček, ale já nevím jak na to, jde mi o uzení ryb... kapr, amur a pod.Podstat uzení je nad plamenem nebo vlastně kouřem, dík za rady...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 185.138 (?), 10.11.2012 17:37
Šetrná tepelná úprava, tedy kouřem. A není podmínkou to začernit :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 26.74 (?), 21.12.2014 8:53

Udí nĕkdo takhle?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 21.12.2014 9:04

Dříve se takto možná udilo, ale v současné době je zadehtování komínu v obytné budově jev nežádoucí a je tedy levnější a spolehlivější, pořídit si udírnu samostatnou, než řešit čištění komína. Pokud Vám rozšířený profil komína vadí, není nic jednoduššího, než vyvložkovat nerezí a vyřešit tak i "staré zásoby dehtu" v omítkách.

Pokud i nadále uvažujete o uzení v komíně, poraďte se s kominíky, kolik by stála nerezová vložka na šířku udírny = nerezová udírna ve stávajícím komíně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 21.12.2014 9:59

Už jsem to kdysi psal, tchán před dávnými lety udil v komíně, který byl postavený nad kovářskou výhní, takže možná něco podobného Vašemu komínu.Škoda, že jsem se tehdy moc nezajímal jak vlastně udil, takže Vám neporadím.V tomto komíně se dá vyudit skvělé uzené.Od té doby jsem lepší už nejedl.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.12.2014 12:47

Nu, nevím, když si uvědomím, čím se topí v kovárně, tím bych asi maso vyuzené mít nechtěl.
   Mám v komíně udírnu postavenou v 19. století. Udilo se v ní ještě před 30 lety, podmínkou bylo, aby se ve sporáku topilo nepřetržitě několik dní, aby se zahřál komín. Před 3 roky jsem to zkusil znovu, neúspěšně. Za 6 hodin komín nebyl zahřátý a za dalších 12 hodin maso zůstalo skoro syrové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 21.12.2014 13:07

Ta kovárna sloužila snad za Rakouska-Uherska.Tchán byl manuálně zručný a za léta co udil, kdyby uzení mělo nějakou vadu, postavil by si udírnu jinou.Tyto věci pro něj nebyly problém.Nebylo však potřeba.Uzené bylo skvělé.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.12.2014 17:30

Ta kovárna sloužila snad za Rakouska-Uherska

To jsem z předešlého příspěvku nevyčetl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 21.12.2014 17:37

když si uvědomím, čím se topí v kovárně ... to by mne vcelku zajimalo, cim se topi v kovarne? Domnival jsem se, ze drevenym uhlim. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.12.2014 17:48

Jistě taky. Pan Wiki ale píše:
 

V současnosti se v kovárnách nejčastěji používá kamenné kovářské uhlí, toto uhlí má výhřevnost do šesti tisíc kcal. Výhodou je především příznivější cena. Toto uhlí se na výheň přikládá mokré, při hoření se spéká čímž chrání ohřívaný materiál před ochlazením. Nevýhodou je značný obsah síry, nižší výhřevnost a tvorba odpadní škváry. Pokud je potřeba dosáhnout nižšího obsahu síry, je uhlí nutno propírat.

Na větší práce lze využít i koks, který má výhřevnost do 7300 kcal a nevytváří škváru, ale jeho způsob hoření není pro kovářskou práci příliš výhodný. Výhodou je pouze cena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika