Uzení podle počasí?



morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?) 
11.12.2011 6:57, zobrazeno: 11856x
Zdravím vespolek! Mám problém s uzením, přesněji s teplotou. Udil jsem v této udírně mnohokrát, ale nyní se mi už třikrát za sebou dost nedaří. Zatímco minule jsem nebyl schopen snížit v udírně teplotu pod 80°C, právě teď se potýkám se zcela opačnou situací - nemůžu udírnu roztopit. Oheň v ohništi žhne (poleno hoří stejně dlouho jako obvykle), udírna je plná kouře, ale na kouřovodu v pohodě udržím ruku a teploměr přímo uprostřed nad vyústěním ukazuje kolem 30 stupňů :( Přikládám i menší nákres. Je mi jasné, že přívod vzduchu do ohniště není ideální a nemám ani rošt, ale zase obvykle mívám problém spíš oheň utlumit a udírna by neměla mít moc dobrý tah, ne? Nebo mě napadlo, zda to nějak nesouvisí s počasím, zkrátka už se chytám všeho možného... A pro úplnost, topím jabloní a švestkou více než rok sušenými pod střechou, zkoušel jsem plně otevřený komínek pro větší tah (obvykle je zcela přiklopený), více polen najednou, už nevím. Nenapadá vás někoho, co mám špatně, v čem by mohl být problém?
profil udírny
profil udírny
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 11.12.2011 8:15

Zvláštní to je. Pokud Vám udírna v minulosti fungovala a najednou ne, tak to je opravdu zvláštní. Možná bych zaizoloval rouru kouřovodu, provedl kalibraci teploměru udírny, vyložil udírnu novými palubkami, jinač mě nic nenapadá. Konstrukce udírny je zcela v pořádku a používá se nejčastěji ke spokojenosti generací uzenářů. Zvláštní.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
miroslav partl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 144.246 (?), 11.12.2011 14:19

Neměl by ten přívod vzduchu být spíše zespodu?

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 11.12.2011 14:55
To asi měl, ale problém podle mě nebyl ani tak v tom, že by to nehořelo (poleno shořelo za stejnou dobu jako obvykle), jako v tom, že mi z nějakého důvodu nešlo teplo do udírny. Jakoby do udírny šel jen kouř a teplo šlo jinudy... Je mi velmi trapné se vyjadřovat takto "šarlatánsky", protože ač moje přírodovědné vzdělání skončilo na základní škole, tuším, že co jsem výše napsal je nesmysl. Navíc je tu další podivnost a to ta, že už pár hodin mám zase v udírně teplotu v normálu a jediná změna, kterou si uvědomuji je výrazné vylepšení počasí...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.168 (?), 11.12.2011 17:24

Kolega soused neudí když je venku sluníčko.Má totiž vliv na tah komínu.Je to pán 75 let a už něco naudil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.12.2011 16:51

Škoda, že si soused za ty roky neupravil udírnu tak, aby udila i za slunečna. Takhle je to trochu nepraktické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 14.12.2011 17:49

přívod vzduchu by měl být níže-buď zdola nebo alespoň z boku topeniště, né zhora

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.52 (?), 14.12.2011 21:59

Taky jsem měl takový problém.Pořídil jsem si kovový ventilátor, který při zatápění zavěsím do udírny přivřu dvířka a necham ho běžet dokud se udírna trochu neprohřeje.Pak ho vyndam a už to pěkně táhne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika