Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Krby, grily a udírny > Stavba udírny s grilem svépomocí

Stavba udírny s grilem svépomocí

Chemický Alí (1183) - xxx.xxx.7.210 (?)
26.10.2008 18:08

Ono je to těžké :-)), vy již máte celkem přesnou představu, těžko na ni roubovat vlastní zkušenost, pokud budu prafarázovat známé přísloví o vejci a slepici, pak je patrné, že slepice je již na světě a vy byste si přitom rád prohlédl vejce, ze kterého se vyklubala.

Nicméně jedna z mála technických poznámek. Nejsem si jist, zda lícové cihly (třebaže jsou pálené do alelúja) jsou optimálním stavebním materiálem...

Osobně bych šel na jistotu a ohniště bych zdil ze šamotek a šamotovou maltou, vlastní komín z komínových cihel. VLastní krb je vhodné vyzdít (plášť) z kamene, lépe z komínových a mrazuvzdorných cihel.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Partnerem sekce je GrilyKrby.cz - první Weber World v ČR

host - xxx.xxx.97.44 (?)
20.10.2008 19:09, počet návštěv: 1161810
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

snažím se na internetu najít postup (plánek) na výstavbu udírny svépomocí. Našel jsem jeden zajímavý odkaz (výstavba udírny krok za krokem - fotodokumentace), ale není to podle mých představ (velká stavba u opěrné zdi). Mnou zamýšlený krb by měl mít dvě ohniště, zvlášť pro udírnu a gril a nad topeništěm udírny žulovou desku. Stavební materiál bych použil lícové cihly a udírna bude umístěna volně na pozemku (bez pergoly, případně stěny).

Pokud někdo máte doporučení a nápad, jak na to, podělte se prosím se mnou.

Děkuji. Martin

Připojit reakci   

Chemický Alí (1183) - xxx.xxx.7.210 (?)
26.10.2008 18:08
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ono je to těžké :-)), vy již máte celkem přesnou představu, těžko na ni roubovat vlastní zkušenost, pokud budu prafarázovat známé přísloví o vejci a slepici, pak je patrné, že slepice je již na světě a vy byste si přitom rád prohlédl vejce, ze kterého se vyklubala.

Nicméně jedna z mála technických poznámek. Nejsem si jist, zda lícové cihly (třebaže jsou pálené do alelúja) jsou optimálním stavebním materiálem...

Osobně bych šel na jistotu a ohniště bych zdil ze šamotek a šamotovou maltou, vlastní komín z komínových cihel. VLastní krb je vhodné vyzdít (plášť) z kamene, lépe z komínových a mrazuvzdorných cihel.

Připojit reakci

petulkapb (4) - xxx.xxx.129.164 (?)
7.1.2009 21:57

Také jsem stavěl krb s udírnou, celé to je postavené pod pergolou, krb funguje absolutně bez problémů jak při grilování na roštu, tak pečení sejkor (bramboráků) na litinovém plátu. U udírny jsem zatím zkoušel jak bude táhnout, ještě mi zbývá do ní udělat závěsný otáčecí mechanismus. Celý krb je postaven ze šamotových cihel. Průběh dosavadní stavby mám na webu. Případné detaily mohu zaslat na vyžádání.

Obrázky:
čelní pohled
čelní pohled
další pohled
další pohled
Připojit reakci

Maty (946) - xxx.xxx.97.44 (?)
8.1.2009 10:02

Moc pěkné fotky. Musím říct, že jste mě inspiroval osazením ohniště pro udírnu a gril nad sebou. Tím se ušetří dost místa, které by bylo potřeba pro ohniště udírny. A grilování na žulové desce máte vyřešeno litinovou plotnou v grilu.
Na jaře začnu stavět a budu ctít Vaši koncepci.
Děkuji za příspěvek.
Martin

Připojit reakci

14.1.2009 15:22

Pane Balatka, 
už v předchozím příspěvku jsem Vám udírnu s grilem vychválil. Právě si obdobnou konstrukci překresluji na papír a poprosil bych, jestli mi můžete říct rozměry - půdorys stavby. 
Stavbu grilu budu osazovat do již hotové pergoly a jsem limitován rozměry mezi stojinami pergoly, které činí 1,6 metru.
Děkuji za informace
Martin

Připojit reakci

petulkapb (4) - xxx.xxx.129.164 (?)
14.1.2009 22:04

Martine, ihned jak najdu moje primitivní nákresy krbu s udírnou, tak vám ty rozměry pošlu, hlavně jsem vycházel z velikosti grilovacího roštu a šamotových cihel, abych je musel řezat co nejméně, ale i tak jich bylo dost. Měl jsem totiž několik typů a rozměrů těchto cihel, takže jsem to musel různě kombinovat, ale musím přiznat, že jsem laik, tak jsem si musel každou řadu samozřejmě nejdřív "zkusit" jak se říká "na sucho". Celý krb je totiž postaven jako dvouplášťový, se vzduchovou mezerou, měl jsem strach, aby mě působením tepla nepopraskal. Martine, jestli můžu prosit, pošlete mě na vás kontakt (email, ICQ, Skype), pro snazší komunikaci o detailech, kontakt na mě je na mých stránkách (viz. můj předešlý příspěvek).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.56.73 (?)
21.1.2009 9:22

Nádhera, přesně něco takového plánuji, poprosím na jaře o případné rady(za slivovici)-Slávek z Valašska

Připojit reakci

charlie (2) - xxx.xxx.146.18 (?)
26.1.2009 8:48

ahoj zdravím všechny kutily a zvlaště Pétu B. ma moc pěkně udělane stranky a taky samotnou stavbu krbu i altanu moc pěkne.Rad přispěji svou stavbou krbu s udírnou snad pomužu troškou inspirace všem co hledaj a pátraj o radu jako kdysi jaaaaaaa.Koukněte na moji stranku www.krby.707.cz   snad se bude líbit.

Obrázky:
po práci přichází odměna
po práci přichází odměna
krb
krb
Připojit reakci

26.1.2009 19:23

Charli, tak to je paráda!
Krásná stavba (super a precizně řešené detaily...) a na Vašich stránkách pěkně zdokumentovaný průběh výstavby. Určitě si z toho každý budoucí stavitel (včetně mě) něco vezme. 
Uzené ať chutná...
Martin

Připojit reakci

charlie (2) - xxx.xxx.146.18 (?)
8.2.2009 8:54

Marťo, díky za pochvalu,  potěšííí

Připojit reakci

host - xxx.xxx.23.167 (?)
11.3.2009 18:17

Charlie, přesně o takovém dílku zrovna sníme a přemýšlíme, zda se do toho pustit.. Moc obdivuju Vaši precizní práci a díky za všechny čtenáře za tu fotodokumentaci! Můžu se zeptat, na kolik taková stavbička asi vyšla?

Díky, Verča

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.158 (?)
30.9.2011 14:55

To mi máme momentálně poměrně nový lávový gril Campingaz expert 2 super  dobrej název mimichodem :-D, ale chceme si také udělat něco podobného jako bylo v předchozích fotkách. Na kolik vyjde takový pěkný zděný krb/gril..?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.237.182 (?)
9.6.2009 15:34

Ahoj, máš to moc pěkný zajímaloby mě na kolik tě to přišlo abych měl tak nějak přehled?

Díky moc Honza

Připojit reakci

dreamer1966 (10) - xxx.xxx.160.104 (?)
1.3.2009 15:07

Ahoj, moc hezky postavená stavba krbu s udírnou. Nafocený postup prací a rady na tvých stránkách jsou také bez chyby. Ještě jsem nikde k takovým nepřišel, až tady.Hodně inspirativní pro případné zájemce o stavbu. (I pro mne.)   Díky

Připojit reakci

charlesss (5) - xxx.xxx.146.18 (?)
21.4.2009 17:51

Ahoj, to jsem já charlie, zapoměl jsem heslo ke svému přihlašovacímu jménu charlie, tak jsem se musel zaregistrovat znovu. Mám teď nick charlesss. E-mail zůstává pořád stejný Karlo77@seznam.cz. Chtěl bych vám všem moc poděkovat za všechny příspěvky a e-maily, musím říct zatím všechny jen pozitivní. Za to jsem moc rád. Vůbec jsem nečekal, že to bude mít takový velký ohlas, ale upřímně mne to těší. Proto jsem se rozhodl touto formou odpověď na některé e-maily, které se často opakují, abych na ně nemusel pořád odepisovat. Nejčastějším dotazem je, kolik stála celá stavba krbu s udírnou. Jelikož jsem měl možnost koupit šamotové cihly za velmi výhodnou cenu tzn. 1 šam.cihla mne stála 9 kč, šam.cihla na oblouky asi 7 kč, šam. cihla ve tvaru J 2 kč a šam.cihly tatranky 2 kč. Porovnával jsem cenu na internetu a šam. cihlu jsem našel za 50 kč, obloukovou cihlu 45 kč, cihlu ve tvaru J 67 kč a malé tatranky za 28 kč. Takže si můžete spočítat přibližný rozdíl, když já jsem na stavbu krbu použil asi cca 2000 ks cihel. Takže jsem vydal za cihly asi 20 000kč.  Pokud bych kupoval šam. cihly za uvedené nákupní ceny,  stavba by vyšla přes 100 000 Kč. Ale pouze za šam. cihly. Dvoje dvířka od kováře (udírna a topeniště + rošt) stály 15 000 kč, malta asi 17 000 kč + další materiál (IPA, uzáková trubka, aj.). Takže celý krb mne vyšel zhruba na 67 000 Kč. Uvažoval jsem, že bych si krb nechal postavit, ptal jsem se odborníka co staví krby, a cenu pouze za práci mi řekl 60 000 kč. Proto jsem se rozhodl postavit si ho sám.

Připojit reakci

21.4.2009 18:04

Další dotaz byl, zda bych krb nepostavil na zakázku. Na to mám jasnou a rychlou odpověď   NE!!!   Strašně rád na průběh stavby vzpomínám, ale za ty nervy už by mi to nestálo. Takže děkuji za vaše nabídky, ale ještě jednou NE NE NE.

Další dotazy se týkají rozměrů, náčrtů, schémat krbu. Vše jsem měl ve speciální programu, který bohužel jsem časem vymazal a s tím i veškerou dokumentaci, takže poradím jen jedno: nejlépe z obrázku spočítat řady a výšky cihel a z toho si vypočítat obvod, výšku, výšku otvorů a topeniště krbu. Pokud by někdo měl zájem, napiště mi a já vám pošlu rozměry všech cihel a tím vám pomoct při výpočtech, spáry jsou 1 cm. Mrzí mne, že vám nemohu poradit v tomhle více.

Další dotaz byl, odkud pocházím a zda by bylo možno krb i vidět. Takže jsem z Moravskoslezského kraje, z města Český Těšín.

A na závěr, vám všem chci ještě jednou poděkovat za všechny super e-maily a držím vám všem palce při stavbě krbu. Samozřejmě na jakýkoli dotaz odpovím.

Zdraví Karlos

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.137 (?)
23.4.2009 9:22

Ahoj, nasosal jsem spoustu inspirace, dík moc! Program, ve kterém Karlos udělal model se jmenuje Google Sketchup a je volně přístupný na netu, včetně upgradů. Pokud zvolíte potažení konstrukce tapetou, např. cihla - tak ty rozměry jsou dané dle normy a vy si můžete spočítat počet cihel a co nejmenší prořez. Program je velmi jednoduchý na pochopení, tak žádné obavy a hodně štěstí všem při stavbě! Robert

Připojit reakci

host - xxx.xxx.146.18 (?)
23.4.2009 20:11

Díky moc Roberte, že jsi tak super objasnil program, ve kterém byl můj nákres krbu. Je to přesně on Google SketchUp, teď si na to vzpomínám.

Chystáš se snad stavět krb? Když ses inspiroval? Pokud ano, tak přeji hodně úspěchů.

Karlos

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.137 (?)
24.4.2009 10:54

Přesně tak, ale nápad přišel již dřív. Vše jsem řešil přes SketchUp, je to fakt super program. Když jsme koupili dům, tak jako nouzouvka posloužili vysloužilá stará kachlová kamna s pláty nahoře jako gril, topilo se vpravo dole a vlevo nahoře jsem oddělal 2 pláty, kam přišel rošt. Do vzniklé mezery šel jen horký kouř a maso nekapalo do ohně, který byl vpravo, ale na vršek vestavěné trouby, kde byl plech s vodou. Jednu chybu to mělo. Nejvíc tepla šlo samozřejmě zprava, kde se to víc připalovalo. A tady přišel nápad postavit krb, kde by se topilo ve dvou komorách(P+L) a teplo by šlo rovnoměrně, mezi nima vzniký prostor by posloužil na položení plechu s vodou na zachycení tuku. Topeniště v krbu by bylo uzavřeno odnímatelnými pláty pro případ uvedeného grilování, pak pro grilování nad úplně otevřeným ohněm(sele, kuřata, kýta), pro vaření v lorně, kde by se odejmuly pláty, zavřeli dvířka krbu a pro uzení, kde by pláty uzavřely komory a bokem(vpravo) vyvedený kouřovod 1,5m do udírny by zásobil kouřem uzení. Vzniklý prostor "krb - udírna" je přepažen pracovní deskou. Projekt jsem ještě nerealizoval, ale pokud má někdo zájem o vytvořený model ve SketchUpu, bezproblému ho pošlu. Snad někdo najde pár much. Bohužel, moje manželka chce koukat do otevřeného ohně(je fakt, že tady by vidět nešel), tak jsem vymyslel něco podobnýho jako ty, s tím že topeniště pro udírnu je asi 2m od ní a obezdívka kouřovodu poslouží jako lavice.

Připojit reakci

David Chatičkář (1) - xxx.xxx.64.137 (?)
6.5.2009 14:08

Jestli chcete ušetřit a nejedná se o opravdovou stavbu, třeba jen o krb někde u Vaší chatičky - udělejte to jako já. Vše vlastníma rukama a začněte zakoupením širšího roštu na grilování, ze kterého se odvíjí veškeré rozměry. Základ jsem udělal ze čtyř betonových konzol, základní desku ze tří okeních nosníků nad okna, pak už jen cihlový základ ze šamotových cihel + vnitřek krbu, horní deska odlitá z pytlovaného betonu, komín z obyčejných použitých cihel a celý krb obložený nasbíraným kamenem. V zadní části je okénko s kovovými dvířky (starý pekáč, panty) a uvnitř zapuštěné 2 kovové pruty a udírna funguje jak má!

Obrázky:
1. fáze krbu
1. fáze krbu
Konečná fáze
Konečná fáze
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

19.5.2009 17:19

Zdravím všechny, tady je charlie, dodělal jsem konečné úpravy na krbu (dozdil cihly kolem topeniště a vyřešil odkladní plochy) a doplnil jsem své internetové stránky, je tam tedy už celý postup. Kdo bude mít zájem, ať se koukne na www.krby.707.cz. Ahoj

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

19.5.2009 18:22

Charlie, už jsem Vám to chválil v minulosti, je to opravdu krásná a precizně provedená práce. Teď už jen přeji hodně teplých večerů...
Martin

Připojit reakci

28.9.2009 19:17

Tak jsem se minulý týden konečně pustil do stavby grilu s udírnou a jak jsem psal v minulosti na tomto vlákně - ctím koncepci stavby pana Petra Balatky. Zatím mám zabetonované základy, hydroizolaci a první šár cihel. Uvidím, kolik toho do zimy zvládnu postavit. Postup prací fotím, až to bude hotové, tak to tady zveřejním. Snad to někomu jednou pomůže.

Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.111 (?)
12.10.2011 21:08

Zdravím Vás, velmi mě zaujal Váš příspěvek. Jestli máte ještě ten model vytvořený ve SketchUpu, byl bych Vám za něj vděčný, chtěl bych se něčím inspirovat. Díky David Beran, davidb01@seznam.cz

Připojit reakci

tatnda (1019) - xxx.xxx.164.4 (?)
12.10.2011 21:34

jestli můžu pro inspiraci takový jednoduchý náčrtek a jak pokračuji,náčrtek je jen informativní,tak neberte poměr stran a rozměry za přesné

Obrázky:

náčtek krbu s udírnou a plotnou
náčtek krbu s udírnou a plotnou
Připojit reakci

host - xxx.xxx.172.149 (?)
17.1.2013 0:13

Dobrý den, hledám inspiraci pro jarní stavbu grillu s udírnou a Váš nápad mě zaujal. Můžu Vás poprosit o vložení modelu ve SketchUpu a případné rozměry?? Děkuji :-)

Připojit reakci

tatnda (1019) - xxx.xxx.114.253 (?)
28.6.2014 17:20

Tak po dvouleté přestávce dostavěno... téměř, už funkční, ale ještě omítnout

Obrázky:

ze zadní části krbu je udírna
ze zadní části krbu je udírna
první zkouška uzení ryb
první zkouška uzení ryb
Připojit reakci

8.7.2014 20:38

dnes jsem dodělal dvířka na uďák, první pokus uzení byl totiž uďák přiklopen deskou

Obrázky:

Připojit reakci

18.7.2014 21:15

dodělán úchyt na kulatinky, doporučuji dřevěné a nad 15mm... kovové se nedají udržet při přendávání, pálí šňůrky a punčochy

Obrázky:

Připojit reakci

Maty (946) - xxx.xxx.92.152 (?)
20.7.2014 13:53

Tak už to máš Tondo taky dodělané. Ať slouží, máš to pěkný. M.

Připojit reakci

25.7.2014 20:28

Díky, placky na blaše jdou, udit taky, grilovat taky, ještě dělám s motorkem a špice na grilování.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.38.195 (?)
21.5.2009 13:24

Héj, Čárlí, to mi nedělejte, dávat sem takové fotky! Nad Vaším uzeným jsem si poslintal celou klávesnici.

Moc pěkně postavené!

Mirek

Připojit reakci

21.5.2009 17:31

Marťo díky moc.Mirku ty jsi mě ale pobavil snad ti ta klávesnice ještě funguje dík za odpověd fakt supr

Připojit reakci

dulinkav (20) - xxx.xxx.225.37 (?)
11.6.2009 11:17

Taky stavíme pergolu a součástí ní, by měl být krb s udírnou, takže až bude hotovo dám vědět:-)

Obrázky:
krb s udírnou
krb s udírnou
Připojit reakci

host - xxx.xxx.108.10 (?)
12.6.2009 10:02

Krásné stavby tu máte, jen co je pravda . Akorát taky hledám inspiraci ke stavbě krbu s udírnou, tak jsem se dostal na tyto stránky.  Už pomaličku dělám terénní úpravy a během měsíce začnu se samotnou stavbou.  Ten Charlieho krb je opravdu úžasný, klobouk dolů . Nepřemýšlel tu někdo o vložení lávového kamene do krbu? Já o tom uvažuji, jen nemohu sehnat lávový kámen dělaný na míru. Máte někdo zkušenosti s grilováním na tomto kameni?

Připojit reakci

8.9.2009 10:17

takže hotovo sice ještě není, ale první uzení již máme zasebou a zde se můžete mrknout na průběh stavby.

http://venuska2.rajce.idnes.cz/fotky_zahrada/#album

Obrázky:
první uzení:-))
první uzení:-))
bašta
bašta
chladíme:-))
chladíme:-))
Připojit reakci

host - xxx.xxx.63.251 (?)
2.9.2011 8:56

Prosím kde seženu tyto cihly, nebo jaký je přesný název této cihly? Děkuji Vám cipcero@seznam.cz

Obrázky:

Připojit reakci

yirka (20) - xxx.xxx.176.101 (?)
2.9.2011 21:04

například tyto

klinker lícová cihla děrovaná NF  / malý formát

klinker lícová cihla děrovaná VF   /  velký formát

lícová cihlka děrovaná Roben

pozor je několik rozměrů a to nejen délkově, ale i na výšku, koupit jdou i např. v Hornbachu za cca 20Kč kus v malém formátu

yirka

Připojit reakci

rettigova (131) - xxx.xxx.207.90 (?)
14.6.2009 10:11

Charli, to je fakt Vaše, nebo jste to někde vobšlehnul? Nemá to chybu, senzační,cítím to i vonět až sem. Ukážu to manželovi, patrně Vás bude proklínat, ale vydržte to :),já to chci takyyyyyyyyy

Připojit reakci

host - xxx.xxx.39.154 (?)
14.1.2014 3:19

Tak to je prostě nářez. Měl jsem skromné plány na něco podobnýho, ale když to vidim tak budu muset postavit něco podobnýho. Jen se obávám, abych to zvládnul, jste tu jak tak koukám samý šikulové. No snaha bude a snad i výsledek. Krásná práce.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.248 (?)
5.8.2014 17:38

Panove, musim rici, ze moje srdce plesawink,naprosto uzasne, chtela bych totiz, take udirnu s grilem, ale tohle mne uplne dojalo. Fakt super. Marina

Připojit reakci

host - xxx.xxx.215.7 (?)
9.3.2010 16:12

Musím říci, že tento krb, nebo spíš celková stavba je opravdu nádherný výtvor a zavidím ho, jenom si nedovedu představit, jak by to stavěl méně movitý člověk ze šamotek.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.245.153 (?)
17.11.2017 23:55

Tak to je teda luxus, super práce a parádní fota

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.21 (?)
27.1.2014 20:02

Já jsem také neměl rozpočet na "celošamotkový" krb i když se mi strašně líbil.Tak sem to vyřešil klasickou cihlou a cca 100 ks šamotek na klenby a topeniště. Další foto zde.

Obrázky:

Připojit reakci

29.1.2014 21:31

Opravdu krásná stavba, precizně provedená. Je vidět, že jsme národ šikovných kutilů.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.142.5 (?)
1.2.2014 23:04

Gratuluji k super práci! Chtěl bych se zeptat na pár detailů: Jak máte tvořeny překlady u výklenků pro dřevo, zejména u toho blíž k rohu, kde je trubka k udírně. Jak je ukončena trubka do udírny? Máte v komíně nějakou vložkou ebo jen vyzdění z cihel? Děkuji

Připojit reakci

rettigova (131) - xxx.xxx.207.90 (?)
14.6.2009 10:13

Nádhera, šikovní hoši, je to i ozdoba zahrady, doufám,že Vás manželka náležitě chválí.

Připojit reakci

29.6.2009 10:37

A takhle manžel pokračuje se stavbou

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

MirekC (4) - xxx.xxx.218.42 (?)
30.6.2009 18:45

Ahoj,

dovolte, abych se s Vámi podělil o mnou dokončovanou soustavu včetně dvouplášťové zateplené udírny. Později přidám foto dokončené sestavy.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

reggik82 (3) - xxx.xxx.83.222 (?)
8.8.2009 20:20

Dobrý den, také se jsem tu trochu okoukal nápady, a pustil se do stavby krbu s udírnou, jako odborník bych se stím asi nechlubil ale zednickou lžíci jsem držel poprvé, tak snad i já napomůžu někomu alespon s nápadem..Ještě dílo není úplně hotovo, ale už moc nechybí..

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

reggik82 (3) - xxx.xxx.83.222 (?)
8.8.2009 20:37

Celou stavbu jsem se snažil postavit za co nejmín penízků, a vše mám zdokumentováno, rád se podělím..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.33 (?)
31.8.2009 16:52

Dobry den, muzete napsat na kolik vas vysla stavba krbu a pripadne prilozit i nejake materialy???dekuji

Připojit reakci

balu01 (1) - xxx.xxx.227.229 (?)
4.9.2009 21:59

mě vyšla stavba okolo 15 000 i s betonovým  základem.

Obrázky:
udírna s grilem
udírna s grilem
udírna s grilem
udírna s grilem
udírna s grilem
udírna s grilem
udírna s grilem
udírna s grilem
to jsou vysledky
to jsou vysledky
Připojit reakci

host - xxx.xxx.194.186 (?)
4.9.2009 22:03

Tady fotečka našeho krbu s udírnou, přihrádka vpravo čeká ještě na vyrobení dřevěných dvířek.Budu tam ukládat drobné zahradní pomůcky.Manžel ho stavěl svépomocí z různých zbytků stavebního materiálu, pouze pár drobností se dokupovávalo.Velkou investicí byly pouze dvířka, které jsme si objednávali v železářství.

Připojit reakci

Jurča (5) - xxx.xxx.194.186 (?)
4.9.2009 22:11

Tak konečně fotka.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.244.11 (?)
31.7.2012 11:52

Dobrý den, zaujala mne Vaše stavba, super.Jen se chci zeptat, zdali máte více foto při stavbě, nebo plánek.Děkuji moc

Připojit reakci

host - xxx.xxx.215.239 (?)
4.4.2011 11:35

dobry den, moc se mi libi vas krb s udirnou chystam se na neco podobneho asi stejne velikosti mohl by ste mi poslat nejake blizzsi informace ke stavbe? dekuji. zbynek, zbla@email.cz

Připojit reakci

miroslav partl (75) - xxx.xxx.121.114 (?)
16.4.2011 23:41

Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat, požíváte mezi cihly šamotovou maltu? A co dáváte na spodek topeniště. Betonujete to? Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.109 (?)
29.4.2010 8:13

a naše první akce v skoro už hotovém:-)))

Připojit reakci

vandovi (4) - xxx.xxx.49.109 (?)
29.4.2010 8:25

nějak mi to nejde, tak to zkouším:-)))

Obrázky:
první akce
první akce
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

29.4.2010 8:45

A takto to vypadá v klidu, máme tam natáhlou vodu i elektriku, takže se jen sedí jí a pije, manžel dostal vloni chlazení s kompresorem a ted dodělává opékač na selátko, tak snad už nám nebude nic chybět?)))

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

pergola (1) - xxx.xxx.192.223 (?)
16.5.2010 17:28

Dobrý den, také se připravuji na stavbu udírny s grilem: A kouknul jsem na Vaší stavbu, a moc je mě líbila je moc pěkné.Mohu Vás poprosit o rozměr a jak máte řešený kouřovad do udírny, popř.nějaké foto.Moc děkuji. S pozdravem J.Hančil

Připojit reakci

19.5.2010 13:11

Dobrý den, jsem ráda, že stavba manžela Vás zaujala a líbí se.Nikdy jsmekrb neměřili, takže je umístěn v pergole, která má cca 4x5m, plánky žádné nejsou, vše si stavěl muž dle momentálních nápadů a náčrtů, ale nejste první kdo se ptá, tak už vím kolik cihel bylo potřeba,472ks červených-jopek- a 50ks šamotek na oblouk a výstupy pod ním, vnitřek ohniště je ze starých šamotů z aku kamen, jinak z ohniště vpravo dole vede nerez roura o půměru 180mm, dlouhá 1,7m, v udírně nad krbovým ohništěm je železná klapka 30x15cm, která se zavře, když se udí, viz foto

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
první uzení
první uzení
Připojit reakci

host - xxx.xxx.255.24 (?)
15.12.2009 9:41

dobrý den. vaše stavba udírny je moc hezká.bylo by možné vložit nějaké informace ohledně stavby rozměrů a postupů jak jste to stavěl? chci si taky na jaře něco postavit a varianta co jste udělal vy se přesně hodí ke mě do rohu zahrady kde mám ohniště. předem děkuji frenky79@seznam.cz hezký f.pázner

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.121 (?)
7.2.2011 8:07

Martine je to supr, opravdu kvalitní práce, děkuji za zveřejnění.Jsem naprostý laik ale podle Vašeho návrhu a dostupné dokumentace to na jaře také zkusím. Jenom jsem Vás chtěl poprosit o malou radu. Co jste použil na spojení cihel jenom šamotovou nebo obyčejnou maltu a jak jste docílil přesných spár mezi jednotlyvými cihlami?Děkuji mnohokrát. 

Připojit reakci

Ala1970 (8) - xxx.xxx.2.225 (?)
3.12.2014 9:47

To vypadá moc hezky!

Připojit reakci

fpepek (1) - xxx.xxx.144.194 (?)
5.9.2009 15:23

Dobry den,

letos jsme se rozhodli, ze si postavime na zahrade krb s uzakem. Dlouho jsme premysleli, jestli si tuto sestavu koupime nebo se do stavby pustime sami. Nakonec jsme u sousedu okoukali zajimave resenou stavbu a to rozhodlo. Dobre se na nem griluje a uzene vyrobky nemaji chybu - zatim jsme udili syr a kureci stehna. Bylo to moc dobre.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

6.1.2010 16:21

koukám pořád víc a víc příspěvku fakt supr všechny chválííím

Připojit reakci

host - xxx.xxx.128.44 (?)
6.1.2010 18:59

Kdyby se Vam chtelo a mel jste naladu, mohl byste to jeste nekolikrat vyfotit a do tech obrazku nakreslit orientacni koty. Spousta ctenaru by to uvitala. Dulezity je detail topeniste a propojeni do udirny a kostrukce te desky, ostatni se da nejak odvodit z rozmeru cihly

Připojit reakci

host - xxx.xxx.215.98 (?)
20.4.2010 13:06

pekne moc pekne..

Připojit reakci

j.altman (2) - xxx.xxx.47.130 (?)
18.9.2009 7:51
Nápad jsem měl stejný, ale nemohu poskytnout přesné plánky, protože jsem stavěl z hlavy a z materiálů, které jsem našel v přírodě, nebo dostal jako odpad. Nové jsou pouze betonové cihly. Nápad byl vytvořit trojkombinaci pro zahradní posezení - gril (krb), udírna a varná deska z mramoru. Zatím to není komplet dokončené, ale plně funkční. Krb je vystavěn z vyřazených šamotových cihel a topeniště udírny je ze starých Peter a vývod spalin je vyveden do prostoru krbu z boku. Po přidání krycích plechů místo roštu je topeniště krbu možno využít jako udírnu (samozřejmě s uzavřenými dvířky na krbu). Kamenná deska je možná k využití jako odkládací plocha při grilování, nebo plocha pro grilování na kameni. V zadní straně krbu je zabudován motorek ze stěračů, tak je možno topeniště krbu využít i jako otočný gril na kuře po nasazení jehly s držákem. Krb je pouze výplod fantazie a je třeba ještě obezdít šamotové cihly topeniště kamenem (doufám, že jich na poli po orbě bude dost). Kamenů bylo dost a tak jsem dokončil obložení, krb funguje perfektně, dokonce je možné topit i běžným dřevem a ani se pořádně nerozpálí. Stavba trvala týden a vyšla cca na 1000,- Kč.
Obrázky:
stavba krbu
stavba krbu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

alešg (3) - xxx.xxx.210.254 (?)
13.5.2010 21:24

Tak vás zdravím.Také jsem trochu kutil a postavil si vlastníma rukama venkovní krb z udírnou a pečícím kamenem.Stavbu jsem provedl z toho co jsem kde našel kupované jsou akorát starší šamotky a samozřejmě maltové směsi.Krb je celý jen z mé hlavy, žádná kopie.Více fotografií na odkazu.
Jakmile bude krb dokončený tak vložím více fotek i komentářů.Ale na případné dotazy rád odpovím.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Maty (946) - xxx.xxx.92.43 (?)
14.5.2010 14:00

Moc pěkné. Sám se pokouším o něco podobného, loni na podzim jsem začal a letos jsem se k tomu zatím nedostal. Čekám na dovolenou ...
Taky tady dám pak fotky z průběhu stavby. Měl bych ale dotaz, čím jste zdil šamotové cihly? Někdo radí obyčejnou cementovou maltu, jiný zase pouze šamotovou maltu s vodní sklem, další zase drahé hotové vysokopecní maltové směsi... 
Martin

Připojit reakci

16.5.2010 10:32

Tak tohle jsem řešil také, napřed jsem dal na radu rádoby odborníků ze stavebnin a z nejmenovaného hypermarketu pro kutily, kteří mi radily šamotovou moučku z vodním sklem. Slepil jsem na zkoušku 2 cihly k sobě a můžu říct že po týdnu byla malta úplně stejná a cihly vůbec nedržely.Potom jsem se zeptal krbaře a ten mi poradil zdící a spárovací maltu ZX od Salithu, Ale žádnou jinou tohle je vyzkoušený je to jak beton a snese i žár i když to tam nepíšou mám to osobně vyzkoušený.Aleš. Moje foto.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

16.5.2010 10:53

Díky za tip, ale koukal jsem na stránky Salithu, a ZX maltu jsem tam nenašel. Nemyslel jste náhodou maltu ZT?
Martin

Připojit reakci

16.5.2010 11:05

Ano samozřejmě je to salith ZT omlouvám se nějak jsem se upsal.

Připojit reakci

16.5.2010 11:56

Díky moc. 
Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.242 (?)
23.5.2010 21:59

Prosím všechny stavebníky a udiče o radu. Nemůžeme se shodnout, zda udírnu uvnitř omítnout nebo jen vyspárovat. V případě omítnutí, přidat do omítky vodní sklo a kolik? Díky všem. Elena

Připojit reakci

24.5.2010 19:50

Já budu zděnou udírnu  (je ve výstavbě...) vykládat dřevěnými palubkami zevnitř. Samosebou pouze udící komoru.
Martin

Připojit reakci

24.5.2010 22:23

No, dřeva v udírně se moji chlapi bojí. Proto mě neprošla dřevěná. Elena

Připojit reakci

vyslouzil (17169) - xxx.xxx.65.50 (?)
25.5.2010 7:51

Já myslím, že je to vcelku jedno, omírnout či neomítnout. Tepelná kapacita zdiva bude tak jako tak velká. Teoreticky neomítnuté, vyspárované cihly budou mít větší povrch, tak by se mohly dříve prohřát. Vodní sklo přidat můžete, ale nepovažuji to za nutné. Teploty v udírně nejsou nijak závratné a vnitřní povrch udírny se beztak brzy pokryje vrstvou dehtu.

Připojit reakci

25.5.2010 8:46

Děkuji. Elena

Připojit reakci

JirkaJ (2) - xxx.xxx.3.210 (?)
22.7.2010 10:40

Martine, úplně stačí obyčejná cementová malta v poměru 1:1. Před pár týdny jsem dokončil svůj krb a vše je naprosto v pořádku. Hodně štěstí, Jirka

Obrázky:
můj_krb
můj_krb
Připojit reakci

iguka (78) - xxx.xxx.104.32 (?)
15.9.2010 19:00

Rozhodl jsem se taky postavit krb s udírnou. Po přečtení hodně diskuzí a procházení obrázků krbu jsem vybral takovou soustavu, která se mi líbila, nebude drahá na provedení a zvládnu ji sám. Dávám dva obrázky, jak to bude vypadat. Udělal jsem ale několik změn. Topeniště do udírny nebude zepředu, ale z boku ve svahu, kde bude kameninová roura o průměru 15 cm a komín bude samostatný, ne propojen do krbu, jak u předchozí stavby. Také celé topeniště krbu vyzdím šamotem.

Začal jsem kopat základy nové stavby, už to mám do hloubky 50 cm, což si myslím, že by mohlo stačit. Potřeboval bych ale poradit, jak umístit kouřovod. Mám dvě varianty. Buď rouru protáhnout až nad základní desku asi o 10 cm aby byla výš (viz obrázek), nebo ji jen prostrčit základem a v části udírny udělat nižší podlahu udírmy, aby byl kouřovod výš než podlaha. Co myslíte.?

Obrázky:

Připojit reakci

jezevec22 (40) - xxx.xxx.242.101 (?)
16.9.2010 8:46

Já mám rouru protaženou do úrovně základní desky a nad tímto otvorem mám zavěšený plech částečně tvarovaný do středu jedné stěny plechu, který mi slouži jako lapač jisker a zároveň na odvod zkápnutého tuku do nádoby.  Kouř obtéká tento plech po okrajich asi 4 cm okolo stěn a krásně se rozptýlí po udírně. Ještě dodávám že mám udírnu "kombinovanou". Topeniště ze šamotek asi 1,3 m od udírny, na základní desce 3 šáry šamotek, betonový věnec a na něm dřevěná bedna z 3 cm falcovaných prken. Regulace kouře je řešena dřevěným víkem, které je asi o 5 cm větší než bedna a posouvánímtohoto víka "kolem své osy" vznikají v rohách udírny volné trojúhelníky na únik kouře. Podle potřeby větší či menší. Tuto jednoduchou udírnu mi doporučil jeden starý řezník a musím po několika letech používání přiznat, že jsem s udírnou velice spokojen. 

Připojit reakci

iguka (78) - xxx.xxx.40.193 (?)
16.9.2010 11:41

Nemůžeš mi udírnu nafotit? Zajímalo by mě, jak tam máš řešen ten plech nad kouřovodem a i topeniště by mě zajímalo, nevím jak ho udělat velký. Já budu řešit regulaci kouře z udírny kouřovou klapkou a dvířka do topeniště chci s regulací vzduchu.

Připojit reakci

iguka (78) - xxx.xxx.40.193 (?)
20.9.2010 9:21
čekám na Jezevce, až se mi ozve. Ještě bych se zeptal, jestli nevadí na kouřovod ta kanalizační betonová roura, která je ale ovšem poglazurovaná. Snad to vadit nebude.
Obrázky:
jsou to takové roury
jsou to takové roury
Připojit reakci

21.9.2010 9:48

Omlouvám se že to trvá déle, pokusím se dnes udírnu nafotit, jestli se dostanu na zahradu. Betonová roura by vadit neměla. Nejsem odborník na materiál, ale z fotky mi ty roury připadají jako glazovaná kamenina a zde bych si nebyl jistý, zda vydrží teplotu u topeniště. To se však dá vyzkoušet.

Připojit reakci

21.9.2010 20:42

mám právě tu glazurovanou kameninu a taky si nejsem jist, jestli ji můžu použít. Jde mi o to, jestli se při topení v kouřovodu nemůže vypařovat nebo rozpouštět a být tak potravinářsky závadná.

Připojit reakci

22.9.2010 20:19

Dneska jsem zatopil na zkoušku v kolenu, které vypadá přesně jako na těch fotkách ty trubky a koleno prasklo. Pak jsem zjistil, že to není beton, ale spíše taková poglazurovaná betonokeramika. Tak ještě, že jsem to z toho nedělal.

Říkal jsem si, že bych kouřovod udělal z cihel, má na zahradě ještě starý bílý cihly délky 25 cm, tak co říkáte. Nevím ale jestli ty cihly nebudou sát vodu.

Připojit reakci

jezevec22 (40) - xxx.xxx.16.123 (?)
23.9.2010 20:11

Nebylo by lepší udělat kouřovod z plechových rour od kamen? Vydrží dost než zkorodují a pokud by se "oplácali" betonem...

Konečně jsem se dostal na zahradu a tak připojuji pár fotek mé jednoduché udírny.

1) Celkový pohled

2) Detail topeniště - bez dvířek, pokud je velký vítr dávám před otvor plech

3) Nerezový plech sloužící jako lapač jisker a zároveň svod okapaného omastku do nádoby (omlouvám se, ale čistím jej až před uzením)

4) Regulace odvodu kouře otáčením vrchní desky.

Vím, že udírna je dosti primitivní, používám ji již delší dobu a jsem s ní velice spokojen. Rozměry bedny jsou 60x60 cm a už v ní bylo např 18 kg klobás, nebo 34 kg vepřového.

Obrázky:

Připojit reakci

23.9.2010 21:11

No krásná udírna - v jednoduchosti je právě ta krása. Hlavně ji máš odzkoušenou a to je dost důležitý. Co se týče toho kouřovodu, ty tam máš zabetonovou trubku od kamen? Nebo z čeho to máš.? A co se týče toho plechu, když se ti ten plech rozpálí a kape ti na to omastek, nepálí se a nesmrdí to?

Připojit reakci

24.9.2010 7:27

Trubku kouřovodu mám osinkocementovou, není to asi to pravé, byla však i v předchozí udírně, kterou stavěl můj otec a sloužila tam snad 20 let. Byla vevnitř hladká a neporušená, zatažená kouřem, proto jsem ji použil i pro stavbu této udírny. Nemyslím si, že se z ní něco uvolňuje (viz obdobné diskuze o azbestu a jeho škodlivosti při dlouhodobé práci např. při drcení, mletí...), ale také tuto trubku nikomu nedoporučuji, to je každého věc co si tam dá..

Napojení do udírny mám vyřešené zabetonováním plechového kolena od kamen. 

Co se týče toho plechu na spodku udírny, nezaznamenal jsem, že by něco smrdělo. Já udím teplým kouřem a hlídám teplotu na 60 - 70 stupňů, okap omasku steče po tomto šikmě umístěném a částečně prohnutém plechu do jímací nádoby a nikdy jsem žádný problém nezaznamenal i když mě teplota utekla ke 100 stupňům. Udím dost často i pro své známé a vždycky mi byla výroba chválena. Je třeba se s každou udírnou naučit správně zacházet - jak ji dlouho nahřívat, po vložení výrobků větrat tak, aby byly suché a nepotili se, hlídat teplotu.... Vše se dá praxí naučit. Pak se nemůže stát, že máš výrobu kyselou, černou,  nebo spíš upečenou než uzenou.... Chyb se dá udělat dost, avšak chybami se člověk učí. Je třeba zkoušet a zkoušet. Přeji mnoho úspěchů při výrobě těchto nezdravých, ale chutných výrobků.

Připojit reakci

24.9.2010 21:49

Jo díky, ještě bych se zeptal, jaký máš průměr kouřovodu. Já nevím, jestli by kovová roura jako kouřovod byla dobrá. Přeci jen v topeništi je velká teplota, tak aby se ten začátek roury nezačal tavit a všechen sajrajt nešel do masa. Přemýšlím, že tam asi nějakou tu kameninovou rouru zabetonuju kolem dokola, a když případně praskne, tak to prasklý vytáhnu a zůstane betonový skelet.

Připojit reakci

jezevec22 (40) - xxx.xxx.16.123 (?)
26.9.2010 16:07

Průměr kouřovodu - no to řeknu přesně - asi 12 - 14 cm. Odhaduji - prostě nevím a do udírny za kolenem to bude ještě míň, kolem 10 cm. Nevím jak chceš topit v topeništi (co je u Tebe velká teplota), ale já se snažím, aby tam moc velký oheň nebyl. Spíše aby to doutnalo a moc nehořelo. Plechové udírny pokud mají samostatné topeniště jsou touto trubkou taky napojeny na udírnu, no a u kamen pokud se topí na tzv. kontrolku (tak jsme topili na vojně) tedy aby trubka od kamen byla ve spodní části "červená"  tak se též netavila. Tím jsem chtěl říct, že bych neměl z té plechové roury žádný strach a rozhodně se Ti nepodaří ji utavit. Hodně zdaru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.115.35 (?)
1.2.2011 11:18

Vzhledem k tomu, že jsem zde často čerpal nápady a odvahu ke stavbě grilu a udírny, myslím si, že by bylo správné se také pochlubit s naší stavbou z loňského roku. Svůj výtvor jsme s manželkou stavěli z lícových cihel postupně v průběhu léta.  Jsme pouze laici a nemůže tedy být vše úplně OK, ale i přesto by naše fotografie mohly být pro někoho inspirativní.  

Obrázky:
udírna
udírna
Připojit reakci

host - xxx.xxx.115.35 (?)
1.2.2011 11:21

... tak aspoň ještě celkový pohled

Obrázky:

Připojit reakci

6.2.2011 10:53

Pěkná práce.
Já jsem ze stavbou zhruba v půlce, fotím krok po kroku, tak to tady po dokončení hodím na net. Zima mě překvapila, tak dokončení bude asi někdy na konci jara. Při práci toho člověk moc nestihne a já se řídím příslovím, že raději třikrát měřím, naž cihlu položím na maltu.
Přikládám pár fotek "rozestavěné hrubé" stavby.

Obrázky:

Připojit reakci

MatesXXXL (4) - xxx.xxx.173.179 (?)
6.2.2011 11:42

Martine pěkná práce, to se mi líbí.Budu rád když zveřejníte více fotek.

Ať se dílo podaří.

Připojit reakci

6.2.2011 12:10

Díky za pochvalu, fotek mám spoustu, až to bude hotové, tak tady vrazím celý postup, snad to někomu pomůže. 

Připojit reakci

frenkyy (1) - xxx.xxx.105.121 (?)
8.2.2011 20:41

taktéže, jak se dá krb udělati s udírnou.. už se těším, až se to začoudí, at to má trošku grády, a ještě rošt a tyčku na grilování kuřátek) otvor a díra je připravena)

Obrázky:

Připojit reakci

9.2.2011 19:54

Paráda, krásný designe!

Připojit reakci

lubvac (6) - xxx.xxx.45.153 (?)
12.4.2019 9:09

Jakou maltu použít při zdění venkovního krbu ze starých palených cihel.? Krb nebude pravděpodobně chráněn před povětrnostními vlivy a cihly bych chtěl nechat neomítnuté

Připojit reakci

host - xxx.xxx.181.26 (?)
10.6.2011 10:09

Mě by to pomohlo. Moc se mi líbí Váš koncept a zpracování. Přesně toto bych si rád postavil doma, takže moc chválím a připojuji se s prosbou o víc fotek. Petr P.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.162 (?)
11.2.2011 6:35

Protože jsem svého času také měl problémy s tím, jak začít, najít někde nějakou inspiraci atd. vytvořil jsem po dostavbě stránku s nějakým popisem a fotkami. Snad to bude někomu ku prospěchu. :-)

Obrázky:
Zahradní krb s udírnou
Zahradní krb s udírnou
Připojit reakci

11.2.2011 17:42

Velice povedené, pěkná ukázku vyzděného sopouchu a zrcadla. Často na tyto zásady stavitelé zapomínají a potom se diví, že jim krb kouří do tváře.

Připojit reakci

11.2.2011 17:47

Bohužel žádný podrobný plánek nemám, je to zatím čilá improvizace vycházející ze základních rozměrů cihly (25x11,5x6,5). Už mě svrbí ruce a těším se, až to dokončím. Po odskoušení zveřejním podrobný technický popis, včetně fotodokumentace.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.65 (?)
3.4.2011 12:47

Krb dokončený a nepretržite skúšaný v lete 2010.Ostáva dokončiť len drobnosti ako dlažba na stôl a motorček grilu.

Obrázky:
Krb
Krb
Připojit reakci

host - xxx.xxx.215.71 (?)
25.4.2011 16:08

Dobrý den,

neuvažoval někdo, zda by bylo možné do vyzdněného krbu zakombinovat nějakým způsobem hořáky a gril na lavové kameny?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.101 (?)
26.4.2011 19:29

no jde včechno, tak trochu se mi to honí hlavou, našel jsem totiž nový gastro gril bez zbytečných opičáren okolo v rozměru cca 55x45 šel by hezky obezdít a zapasovat,  koukaly by jen dva knoflíky od plotýnek

Připojit reakci

nomadm (51) - xxx.xxx.142.6 (?)
31.3.2014 10:20

Chválím tady všechny kutily, jste borci! Já takové ambice nemám..:) Chtěl bych něco malé, max s douzováním v komíně, né samotnou udírnu, tu mám na zahradě. Měl bch to u pergoly a přemýšlím jestli koupit krb v baumaxu za 4 tis. Kč, nebo jestli se do této částky vejdu se stavbou (skromnou). Poradíte? Děkuji.

Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.98 (?)
20.8.2011 4:33

dobrý den.chtěl jsem se zeptat jestli už máte stavbu dokončenou.konečné fotky jsem tu nikde nenašel.rozhod jsem se inspirovat vaší stavbou tak by mě určitě pomoh i podrobnější plánek ale i tak se dá dost vyčíst z cihel.jen pořád netuším jak bude vypadat konečný vzhled.udírnu bych tipoval hranatou a krb s klenbou ale to je jen odhad.jinak pěkná práce, dekuji Petr

Připojit reakci

host - xxx.xxx.43.107 (?)
27.2.2012 6:57

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ty oblouky jste delal pomoci polystyrenu?Dostal jste je potom ven bez poskozeni, protože přítel už ma načrtnutý planek krbu, a dole by byly stejné 3 oblouky, tak jestli mame počítat s tím, že máme udělat rovnou tři, nebo nam stačí jeden.

Děkuji

Připojit reakci

27.2.2012 18:35

Pokud budou oblouky stejné, tak určitě stačí jedna polystyrenová šablona. Šablonu udělejte trošičku nižší a oblouk podložte například deskou a dřevěnými klínkami. Po vyzdění a vyzrání malty vytlučete klínky a šablona se vám uvolní.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
18.3.2012 19:16

zdravim tě Martine.dají se vubec koupit konicke šamotove cihly, ktere jsi použil na oblouky?pamatuješ si rozměr.

Připojit reakci

18.3.2012 19:37

Já jsem sehnal cihly vyřazené z třineckého Werku, byla to spíše náhoda. Každá cihla je v podstatě originál, jsou číslovány a podle těchto čísel zedníci stavěli komíny. Se zmenšujícím poloměrem komínu se měnili i cihly...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.154 (?)
13.2.2016 23:06
Jdeš borec.Zatím nejlepší co jsem viděl.Právě stavím, ale úplně jinak jsem to vymyslel/podle místa a podmínek/.tohle mne vśak opravdu zaujalo-provedení promyšlené, odborně provedeno, praktické a můžeš být na svou práci pyšný.chromecvl@seznam.cz
Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.154 (?)
13.2.2016 23:30
Tímto myslím uživatele,,MŮJKRB,, příspěvek Krb s udírnou a pečící deskou.Dodávám a sory... chromecvl@seznam.cz
Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.191 (?)
7.7.2011 20:34

Posílám pár fotek krbu s udírnou pro inspiraci, co jsem postavil...

Obrázky:
Krb s udírnou
Krb s udírnou
Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.191 (?)
7.7.2011 20:46

Další fotky

Obrázky:
Maso v udírně
Maso v udírně
Připojit reakci

10.7.2011 11:31

také posílám fotečky, ještě zbývá krboviště obložit šamotem včetně udělání zrcadla, zvýšit komín krbu, postavit komínek k udírně, udělat topeniště do udírny, vyspárovat a očistit cihly, dvířka k udírně obložit odkládací místo a je hotovo,uff.

Obrázky:

Připojit reakci

4.8.2011 19:50

Obložil jsem krboviště šamotovými pláty a nalepil jse flexibilním lepidlem na dlažbu. Někde jsem četl, že to stačí. Ale nestačilo, po dvou zatopeních, to opadalo. Čím to nalepit? Stačilo by to na cement, nebo to opadá taky?

Připojit reakci

Mezek (17) - xxx.xxx.152.254 (?)
4.8.2011 20:09

Ničím to nelep nic tam nedávej.Ten šamot má jinou dilataci a proto to bude padat a padat.Musel by být jen na něco navěšený aby se mohl volně hýbat.

Připojit reakci

4.8.2011 20:16

No, ale já už jsem udělal zrcadlo z ytongu a chtěl jsem to zakrýt právě šamotem, viz. fotky, tak co teď s tím?

a co tohle lepidlo? Kamnářský tmel, lepidlo Rudomal 1100?

Obrázky:

Připojit reakci

4.8.2011 20:19

použil jsem lepidlo na klinker cihly tuším že je označeno VK 01, zatím drží, doporučil odborník

Připojit reakci

4.8.2011 20:28

a to je malta nebo lepidlo? S tím máš nalepený šamot v topeništi krbu?

Připojit reakci

4.8.2011 20:33

je to malta ale já mám topeniště zcelých šamotek, zrovna dávám dohromady fotky ze stavby a přidám téma 

Připojit reakci

4.8.2011 20:47
aha, tak to jo, já bych potřeboval vědět, čím ty šamotový pláty nalepit, aby držely.
Připojit reakci

4.8.2011 21:19

ytong je podivuhodný material máme se sousedy před domem ohniště z tvárnic a neni na nich patrná destrukce. Prší na ně, v zimě zmrznou a nic.Vždyť je to vlastně popílek ne?

Připojit reakci

4.8.2011 21:24

a ty myslíš, že ten ytong vydrží žár z krboviště? Myslím, že se to začne časem drolit.

Připojit reakci

4.8.2011 21:35

To nedovedu odhadnout.Mělo by to vydržet.Plátky bych dal jen na dno a kolem dokola a fyzicky je zajistit.Ty co by byli nastojato.

Připojit reakci

4.8.2011 21:30

Ještě jednou, žádné lepidlo ty plátky dlouhodobě neudrží!!!Jak se ohřejí dak se zvětší a po ochladnutí smrští.No a tím jakákoliv teplu odolná hmota popraská a plátky se uvolní.Popadají.Tak je to a ne jinak žel...

Připojit reakci

4.8.2011 22:09

Tak to je špatný, chtěl jsem navíc na ty nalepené plátky na bokách pokládat grilovací rošt, takhle to budu muset udělat jinak.

Připojit reakci

6.8.2011 18:33

Tak jsem právě dokončil svépomocí stavbu udírny, pár chybiček se vloudilo, ale jinak jsem spokojen. Teď musím proštudovat jak to masíčko naložit a naučit se správně topit. Ještě mě čeká dodělat zámkovku aby si bylo kam pohodlně sednout a do zimy udělat střechu cca 60m2.

Obrázky:

Připojit reakci

8.8.2011 19:15

Vypadá to hezky... Je to praktické.Co se týče těch chybiček, co píšeš, tak jsem si všiml jedné.A to ta zlatavá klička na té udírně.Až seženeš jinou, aby ladila k těm pantum, tak to bude OK Přeji brzkou dobrou chuť...

Připojit reakci

8.8.2011 20:32

no klička je mosaz strojově vyleštěná ale nic jiného půda nedala

Připojit reakci

8.8.2011 22:18

pěkná práce, preciznost... ale to tě nenapadlo při té velikosti dát nad topeniště plát na placky nebo místo díry na dřevo udělat krb?jen uďák a tolik práce mi připadá... jak to nazvat... o nakládání a uzení je tady spousta vláken, jedno jsem založil... A až Z o uzení, tak sorry za kritiku, viděl bych tvou stavbu jinak... ale každopádně to máš pěkné, tak ať chutná, momentálně jsem ve fázi stavby uďáku s krbem a plotnou, tak pak dám fota a modlím se, aby to fachčilo, nemáte náhodou nějakou radu, jak se dělá zrcadlo-ohyb zadní stěny v spal.prostoru a jestli potřebuji nad ohništěm komoru nebo můžu tah vtěsnat hned do trubky??chci totiž nad ohništěm dělat uďák a chci uspořit prostor... díky

Připojit reakci

9.8.2011 18:21

no původně měl bejt na levé straně zděný gril na uhlí ale v průběhu stavby jsem od tohoto ustoupil z důvodu že bych musel dělat další komín s digestoří na odvod spalin a tak jse udělal desku a je tam RBS plynový gril, takže deska je využita a ta vpravo je vlastně kuchynská na přípravu a odkládání

Připojit reakci

10.8.2011 20:05

další komín je problém, mě čeká podobné řešení, ale dva komíny asi 20 cm od sebe, tak jsem zvědav... nechci totiž míchat dým z krbu do uďáku nad ním z důvodů pachů, tak budou dva komíny a střecha už je položená, ach jo

Připojit reakci

10.8.2011 20:50

ono to udělat jde, udělá se celej vršek společnej z plechu uvnitř se to rozdělí a nad střechou je jen jeden komín, měl jsem to okopčený, ale je to složitý na výrobu a pak zatraceně těžký,  viděl jsem to hotový, pohledově je to taky hezký, někde jsem měl fotku podle který jsem to chtěl dělat ale nemohu ji najít, možná by vám pomohla

Připojit reakci

10.8.2011 21:26

to by bylo bezva, alespoň náčrtek

nebo popsat co je od čeho rozděleno, dík za ochotu

Připojit reakci

11.8.2011 17:38

tak jsem dohledal alespoň fotku

Obrázky:
komín pro uďák i gril
komín pro uďák i gril
Připojit reakci

11.8.2011 20:25

jejda, dík za ochotu, ale tohle mi nepomůže, plánuji uďák nad krbem a ne vedle, ale už jsem díky podnětu od tebe začal něco z plechu koumat

Připojit reakci

11.8.2011 21:41

tak jsem to udělal já...

Při topení v udírně jde kouř jen klapkou vzhúru.Do prostoru gril ne. Toho jsem se bál.Ale vše je OK.

Obrázky:
odkouření
odkouření

Připojit reakci

11.8.2011 22:22

pěkná vychytávka, ale jak jsem psal, gril bude dole a nad ním uďák, takže kouřovod půjde přes něho a do něho napojím odvod z uďáku a ještě mám kouřovod z pece, která bude vedle krbu

Připojit reakci

9.8.2011 19:28

Není třeba věšet hlavu, perfektně funguje Rudokit NT 1350, ten snad drží perfektně i na skle. Vyzkoušeno, kupoval jsem to v jednom specializovaném obchodě v Ostravě - Porubě. Drží skvěle...

Připojit reakci

19.8.2011 19:13

A ty s tím máš nalepené šamotové pláty? vydrží to žár a neopadá to zase?Nalepil jsem je znova Rudomalem a po prvním zatopení to zase opadalo, tak už nevím jak to vyřešit, přeci musí být na to nějaká rada

Připojit reakci

host - xxx.xxx.152.254 (?)
19.8.2011 20:10

Na jednu stranu chceš radu, na druhou vyhazuješ peníze za rudomal.Však jsem Ti psal že Máš v tom lepení smůlu pokaždé to zákonitě musí spadnout.Je mi to líto Zdeněk

Připojit reakci

19.8.2011 20:40
Zdeňku Zdeňku, ty mi dáváš. Udělám to tedy jinak. Zrcadlo z ytongu obkládat šamotkama nebudu, ale jen ho natřu tím Rudomalem co mi zbyl. Pak jsem si říkal, že ty boční šamotky bych připevnil vždy dvěma šroubama. Co ty na to? nepopraská to? A ještě jedna otázka. Krb jsem postavil ze 100 let starých cihel. Co kdybych šamot do topeniště vůbec nedával, vydrží ty cihly nebo žárem popraskají.
Připojit reakci

19.8.2011 23:44

jestli chceš vyložit šamotem krb z cihel, doporučuje se udělat mezi cihlama a šamotem malá mezírka, mají jinou roztažnost, při zdění vsunout karton a pak ho vytáhnout

Připojit reakci

20.8.2011 0:07

Rudokit jsem nesehnal, tak jsem koupil kamnářský tmel, možná by vlepené šamoty držely s tímhle, tmelem je slepit k sobě, popřípadě zezadu zalepit šrouby a ty zalepit do ytongu, podepřít,vyspárovat a pak teplem nechat vytvrdit, já s tím dospárovával cihly, pak pod nima zatopil a lepidlo ztvrdlo a roztavilo na takový skelný tvrdý beton

Připojit reakci

host - xxx.xxx.179.183 (?)
3.9.2011 9:10

dalo by sa ku grilu a udiarni prirobit aj pec na picu v altanku ak mate dake foto alebo nakres dakujem

Připojit reakci

20.8.2011 13:41

Pokud jsou ty cihly jak se říká dvakrát pálené, určitě vydrží.Mezi šamot.plátky ať je malá mezera na dilataci.Ohledně těch šroubů to stačí jeden... V tom neumím spolehlivě poradit.To říkám upřímě Nebudu tu machrovat když s tímto nemám zkušenost.Zkus kamnáře či krbaře... ahoj kéž se zadaří.

Připojit reakci

20.8.2011 15:09

Iguka, ještě mě napadá... jdou koupit mosazné hmoždinky, provrtat šamotky a zapravit hmoždinky do červené cihly, udělat řadu s lepidlem, přišroubovat na červenou cihlu, vyspárovat a další řadu nebo nechej jen červené cihly a uvidíš, co to dělá

Připojit reakci

Josef.pilát (1) - xxx.xxx.183.110 (?)
25.8.2011 19:34
Dobrý den chataři a zahradníci, potřebuji radu, mám na zahradě hromadu žulových a pískovcových kamenů a potřebuji návod na stavbu zahradního krbu s grilem, předem děkuji.
Připojit reakci

28.8.2011 6:59

dovoluji si dát odkaz bez souhlasu majitele, ale už ho sám dával a je z čeho čerpat, jinak pěkné stránky a inspiraci naleznete zde.

Připojit reakci

27.8.2011 18:51

Souhlas ty hmoždinky.Hlavně s citem dotahovat šrouby.Spíše nechat volné...

Připojit reakci

22.9.2011 15:29

Přátelé,
jako zakladatel tohoto vlákna můžu konstatovat, že i díky němu jsem načerpal dostatek informací a odvahy, realizovat vlastní stavbu . Stavbu jsem v létě dokončil, z jejího průběhu mám spousty fotek, pokusím se je umístit někde na internet (v tomto jsem naprostý laik, tak budu zkoušet...), fotil jsem hlavně detaily jednotlivých postupů. 
Gril i udírnu jsem s rodinkou řádně odzkoušel a musím konstatovat, že vše funguje na jedničku. Dodělat musím ještě stříšku (něco si přece musím nechat na příští rok...) a pověsit lopatku, hráblo a smetáček. 
Přikládám pár fotek, pokusím se zbytek šoupnout na internrt.
Martin

Obrázky:

Připojit reakci

24.9.2011 10:16

Máš to pěkný, musím uznat. Ten teploměr máš zasunut v nějaké zazděné trubičce, nebo jak jsi ho tam dával. Stačí nějaký obyčejny do 120 °C nebo je lepší koupit do více teplot.

Připojit reakci

24.9.2011 11:44

Díky za pochvalu. Teploměr je zastrčen přes vyvrtanou díru přes cihlu, vpodstatě bez vůle (vrtáno průměrem 8mm, tyčinka od teploměru má stejný průměr). Když roztápím udírnu, tak teploměr povytáhnu, když vložím maso, tak zasunu zpět a topím na 80°C. Takže mě bohatě stačí teploměr do 120°C.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.59 (?)
26.9.2011 14:03
Moc pěkný.Je vidět racionální přístup bez megalomanských sklonů ve velmi precizním provedení. Dá se vygooglovat zbytek fotek event. výkres? Moc děkuju.
Připojit reakci

26.9.2011 20:09

Díky za pochvalu, fotky zatím na netu nemám, ještě jsem se to bohužel nenaučil . Výkres jsem žádný neměl, vycházel jsem ze základního rozměru cihel. Jen doporučuji používat sudé čísla počtu cihel na pohledovou stranu (já použil základní rozměr stavby 7,5 cihly x 2,5 cihly a potom jsem s tím bojoval...). Kdyby Vás zajímal nějaký detail, tak rád fotku pošlu, nebo zveřejním. 
Posílám detail "zrcadla" krbu, dlouho jsem špekuloval jak na to, až jsem zvolil toto řešení... Na fotkách je vidět propojení kouřovodu s udírny do sopouchu a detaily uložení šamotek.
S pozdravem
Martin

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.250 (?)
27.9.2011 1:56
Díky, zítra jdeme betonovat základ, tak se rada se sudým počtem cihel na pohledové straně hodí, fotky taky super. Možná by se šikla ještě rada k rozměrům udírny a krbu, aby nebyl problém s pořízením roštů a také foto vnitřních detailů udírny. Jaký byl použit rozměr cihel, průměr trubky do a z udírny? Ještě také spekuluji o osazením ohniště pro udírnu a ohniště s popelníkem pro gril nad sebou. S tím, že by v krbu byl rošt. Přijde mně to jako dost velká komplikace. Event uvažuji jenom jedno ohniště s popelníkem pro gril i udírnu společně. Co Vás vedlo k provedení krbu bez dalšího topeniště? Kde doporučujete koupit dvířka, klapku, rošty,....? Děkuju. Luděk
Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.212 (?)
27.9.2011 11:38
Dobrý den, přátelé. Mám v plánu postavit krb bez udírny, plánek jsem z hlavy hodil na papír, pak do PC a od vám bych pořeboval nějakou kritiku a rady. Vše to chci postavit klasickými/oranžovými cihlami, jen spodek topeniště bude ze šamotových desek. Rozměry a vše podstatné je na obrázku, tak prosím kritizujte (kritika = možnost to udělat líp). Jen detail - základ 90x60cm je hotový, takže s mírama se moc hýbat nedá :) Díky Jirka.
Obrázky:
Nákres krbu
Nákres krbu
Připojit reakci

27.9.2011 11:50

Doporučoval bych udělat odvod spalin podle literatůry, ať vám to nekouří před gril, ale do komínu, viz koukni tady, je tam nákres cesty na spaliny.

Připojit reakci

27.9.2011 12:09

do topeniště bych dal litinový rošt na nožkách nebo cihly na volno a spodní hrany bych zbrousil, aby fungovaly jako rozvod vzduchu

Připojit reakci

27.9.2011 16:38

Jak je vidět Jirko, tak s grafikou sis pohrál. Jen jsem nepochopil, kde bude umístěna (ve vrstvě 2) mramorová deska a síto na douzování. Nebo toto bude umístěno nad ohništěm krbu? 
Obávám se, že krb Ti bude kouřit, jelikož chybí prostor mezi ohništěm a komínem (tzv. sopouch). Ale pokud krb nemáš v uzavřené pergole, tak to Ti to možná nebude vadit. Ano kouří (byť trošku) každý zahradní krb, protože málokdo staví osmi metrové komíny pro lepší tah .
Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.212 (?)
27.9.2011 20:57

Děkuji za rady postřehy. Hlavně za tu stránku. Tady jsem se "zamiloval do roštu, který vyřadil mé "kulatinky" ze hry, tím se vyřešila i rada ohledné vzduchu pod topeništěm. A je tam i supr popsán jako na komín :). "Sopouch" chápu jako to co mám jako vrstvu 6 - defakto je to "predkomin" a velikosti pudorysu topeniště. A délka komína je ještě ve hvězdách :)

Připojit reakci

27.9.2011 16:23

Ahoj Luďku,
ohniště udírny je samostatné pod grilem, v ohništi udírny žádný rošt nemám, je to taková uzavřená "kopka". Rošt pod ohniště grilu jsem chtěl původně taky dát (měl jsem už koupené dvířka popelníku i rošt), ale v průběhu výstavby jsem zjistil, že by fakticky narostla výška ohniště (díky konstrukci popelníku) minimálně o tři šáry a ohniště by pak bylo vysoko. Proto jsem koupil rošty (4ks - normálně v kamnářském obchodě - 1ks za 150 kaček) s nožičkama a tím pádem jsem lehce dostal vzduch pod rošt. Je to odzkoušené, dneska bych už nad popelníkem pod grilem neuvažoval. Rošty na grilování jsou dva stejné (jeden v krbu a druhý v udírně) a jsou řešeny na míru z nerezové taženky (i z roštem na zadní ohniště v grilu dohromady za 1800Kč). Dvířka a rošty (kromě nerezových grilovacích roštů) jsem kupoval za dobré ceny v jednom topenářském obchodě za slušné ceny (dvířka udírny s regulací za 600Kč) na předměstí Ostravy - Poruby .

Martin

Obrázky:
topeniště udírny
topeniště udírny
Připojit reakci

29.9.2011 8:12

Martine, dej prosím fotku zepředu i v rozestavěném stavu na celek, pak nemůžu se zorientovat s tím sopouchem, jednou je foto zepředu a druhé zezadu, že?Tu přední stranu kde je kovová deska jsi nenakláněl, je to vodorovně?díky tonda

Připojit reakci

29.9.2011 16:55

Tondo,
šamotky v ohništi grilu vytvářejí vzadu zrcadlo, z čelní strany je pak 10cm nad zrcadlem položen vodorovně vyztužený plech (zalitý betonem - překlad) na kterém je postupně vyzdíván sopouch (šamotky vyzděné pod úhlem cca 45° až do tvaru komína (šamotky držely samy o sobě, ale pro jistotu jsem udělal z ocelové pásoviny úchyty, které na jedné straně drží šamotky a na druhé jsou zabetonovány). Fotky a detaily jsou focené z různých stran, dneska se je pokusím seřadit a hodím je tady do vlákna. 
Martin

Připojit reakci

29.9.2011 18:22

díky, čím víc fotek, tím líp, člověk si udělá lepší představu...a jak se tváří plech a železo spolu s cihlou,nepracuje? dík

Připojit reakci

29.9.2011 18:40

Délka překladu je cca 80 cm, výška 6,5, zatím nikde ani prasklinka... myšleno na cihle nebo ve spáře.
Martin

Připojit reakci

29.9.2011 18:52

Pokusím se vložit pár fotek výstavby grilu s udírnou tak, jak šla stavba. Základní rozměr cihel (lícových i šamotových) je 250x120x65, na zadní stěnu udírny jsem použil 250x65x65. Lícové cihly jsou z Polska (1ks/11Kč), šamotky jsou použité. Spotřeba lícových cihel cca 400ks, šamotových 80ks, šamotových klínů (oblouky) 30 ks. Cena stavby za použití části nových a části "recyklovaných" stavebních materiálů: cca 17000Kč.
P.S.: Zveřejnění fotek snad někomu pomůže při řešení detailů. Fotek je daleko více, vybírám jen "milníky"...

Martin

Obrázky:
Výkop základu
Výkop základu
vnitřní bednění ze sudu :)
vnitřní bednění ze sudu :)
základ s hydroizolací a prvním šárem
základ s hydroizolací a prvním šárem
hotový základ pro ohniště udírny
hotový základ pro ohniště udírny

"podlaha" ohniště
příprava na klenbu dřevníku
příprava na klenbu dřevníku
tvar ohniště udírny; oblouk dřevníku
tvar ohniště udírny; oblouk dřevníku
kouřovod udírny
kouřovod udírny
plech na stropě ohniště, izolace ohniště kamennou vatou
plech na stropě ohniště, izolace ohniště kamennou vatou
Izolace stropu II.
Izolace stropu II.
betonáž
betonáž "základu" grilu a "podlahy" udírny
šamotové dno krbu
šamotové dno krbu
Připojit reakci

29.9.2011 19:25

...pokračování...

Obrázky:
zdění krbu
zdění krbu
drážky na rošt
drážky na rošt
příprava na klenbu krbu
příprava na klenbu krbu
vítězný oblouk
vítězný oblouk
drážka pro podpůrnou ocel. pásnici zrcadla
drážka pro podpůrnou ocel. pásnici zrcadla

"zrcadlo"
Zrcadlo z jiného úhlu
Zrcadlo z jiného úhlu
zabetonování zrcadla
zabetonování zrcadla
nosník pod sopouchem
nosník pod sopouchem
umístění nosníku
umístění nosníku
betonáž nosníku sopouchu a překladu udírny
betonáž nosníku sopouchu a překladu udírny
sopouch a napojení kouřovodu udírny
sopouch a napojení kouřovodu udírny
Připojit reakci

29.9.2011 19:47

...pokračování II...

Obrázky:
Příprava na betonáž
Příprava na betonáž
bednění stropu udírny
bednění stropu udírny
před betonáži
před betonáži
Po betonáži stropu
Po betonáži stropu
Dvířka udírny
Dvířka udírny
Celkový pohled
Celkový pohled
A to je vše...
A to je vše...
Připojit reakci

30.9.2011 9:48

díky moc Martine za inspiraci a námahu s fotkama, určitě mě a nejen mě pomůže, už mám inspiraci v některých řešeních, ikdyž mám jinou konstrukci, ale i tak je z čeho čerpat Tonda

PS pěkná práce

Připojit reakci

host - xxx.xxx.148.241 (?)
11.12.2011 21:22

Fakt superr. něco takového jsem hledal a shoduje se s mou představou.jen by mě zajímalo jak máš řesené závěsné zařízení na uzeniny.

Připojit reakci

17.12.2011 12:00

Koukal jsem na fotky a není to tam vidět. Použil jsem ocelový závěs, který se třeba používá v šatních skříních na kulatinku, na kterou se věší obleky. Je to takové "účko". Koupeno v obyčejném železářství 4ks. Cena do 50 Kč. Přichyceno je to do stěny udírny přes ocelovou hmoždinku. 
Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.254 (?)
9.10.2011 0:05

Zdravím všechny příznivce stavaře-amatéry a uzeného . Děkuji všem za příspěvky a vložené fota, která mi jsou inspirací a odpovědí na mnohé otázky spojené se stavbou krbu s udírnou, do které se co nevidět pustím, protože nejdříve si to musím pořádně nakreslit

Je vidět, že český ručičky jsou pořád zlatý a že jsou mezi námi přemýšliví lidé, kteří zároveň dovedou nejen dobře poradit. Jestli si tohle zachováme dál, tak to nebude dlouho trvat a budou se k nám jezdit učit i z ciziny a to nemyslím jen kvůli krbům.   Well done!

Mirek K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
18.12.2011 19:14

mam skromny dotaz.lame mi hlavou čím je to zalite.myslím tim patra.betonem?nepracuje to.vím pokud se zahřeje beton muže střelit.pokud betonem tak asi tam mate kolem topeniště nějakou izolaci.diky za odpověd.jinač super.

Připojit reakci

18.12.2011 19:29

Je to tak, kolem ohniště mám tepelnou izolaci (čedičovou vatu). Strop udírny je pouze armovaný beton, tam tepelná ochrana není nutná (teploty okolo stovky).
Martin

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
26.1.2012 16:05

Ahoj Martine.velice pěkne.chtěl bych se zeptat čím jsi vyzdival licovky s šamotama.lepidlo či malta a jaka?popřipadě přidaval jsi sklo.

Připojit reakci

27.1.2012 14:42

Celé je to zděno na zdící a spárovací maltě pro lícové zdivo (koupeno v polsku v Castoramě, pytel za 80Kč), je to taková cementová malta s přidanou disperzí. Dobře se s tím pracuje, po zatvrdnutí je to tvrdé jako kámen.
Po prvním zatopení se objevila ve spáře mikroprasklinka, okem však neviditelná.
Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
29.1.2012 13:47

neznaš nahodou typ nebo označeni malty.i ty šamoty jsi s tym spojil?

Připojit reakci

30.1.2012 21:09

Ten pytel mám před očima, ale nevzpomenu si. V polské Castoramě tam ani nic jiného na lícové zdivo (mimo jiné koupeno taky v Castoramě) není. Lepil jsem s tím i šamotky.
Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
31.1.2012 11:33

a co žikaš na zdici sparovaci maltu ZT od SALITHU, dokonce jsi se na to ptal ty.zjistil jsem to po přečteni mynulych přispěvku.nebylo to nahodou v tych polskych stavebninach koupeno malta od firmy IZOLBET ZMK-cM15.pokud se zvoli špatna malta jde všechno vniveč.myslim že je to nejduležitější na cale stavbě.

Připojit reakci

2.2.2012 16:26

Ano, ptal jsem se na to já, nakonec mi byla doporučena ta malta z Polska. Loni jsem v krbu (grilu) topil nesčetněkrát, dvakrát jsem udil a zatím vše v pohodě.

Pohledal jsem a netu a tady je název malty:

Kreisel Pozmur - KL 130, Szary

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
2.2.2012 22:46

velice děkuju za informace a čas straveny na netu.trošku mam obavy s uzením v zimě co to uděla.mame totiž tradici udit před svatkama ve starym dřevenem uzaku.je třeba mírrně pozvolna roztapět.

Připojit reakci

3.2.2012 15:06

Tak většinou se udí v zimě :), oproti dřevěné udírně je nutné ze startu udírnu pořádně "rozpálit" (dobré dvě, tři hodiny, možno i smrkovým dřevem). Poté už se topí dle potřeby.
Já budu příští týden v neděli udit klobásy (v sobotu jedu na domácí zabijačku do Polska), jsem zvědav, jak to půjde. Při -20°C jsem ještě neudil, asi budu muset více přikládat.
Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
3.2.2012 17:27

kde maji levne klobasy?my udime zatim v dřevěne.až to postavim, uvažuju o vyvložkovani dřevem.zkus vyudit plecko.začal jsem na bučku ale plecko to jt top.i syr není špatny jako chutovka.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.4 (?)
3.2.2012 18:00

nechci chytračit, spíš pomohou ti, kteří vyvložkovaný uďák po klasickém uďáku udělali, ale každé uzení začíná zatopením tak hodinu předem a nahřátím, pak vyvložkování a tím pádem "zateplení" uďáku považuji za zbytečné, co vy na to... myslím třeba zděný a do něho dřevěnou vložku Tonda

Připojit reakci

3.2.2012 19:15

Původně jsem chtěl taky vyložit vnitřek udírny dřevěnými palubkami, nakonec to zatím nebylo nutné. Uvidíme, příští neděli udím klobásy a pokud bude moc mrznout a nebude se mi dařit vyhřát udírnu, tak třeba změním názor...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.4 (?)
5.2.2012 9:24

pokud budeš mit čas tak napiš jak to dopadlo.

Připojit reakci

11.2.2012 18:37

Čas jsem si našel, ale udit nakonec nebudu. Jelikož jsem měl prase napůl s bratrem, tak po rozumném zvážení a doporučení řezníka klobásy nebudou. Chce to totiž nasolit kostky na dva dny dopředu a potom teprve zamíchat prát a nabít střeva(i když jsem to věděl a sám to tak dělal, tak jsem myslel, že to oblafnu a zkrátím naložení kostek na 12 hodin - důrazně mi to řezník nedoporučil...). Bohužel si s ohledem na zaměstnání nemůžu dovolit udit až v úterý. Takže "pokus se nezdařil"...

Připojit reakci

3.2.2012 19:12

Klobásy si budu dělat sám, z masa zabijačky :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.4 (?)
3.2.2012 17:52

když je chlapi kosa, tak má oheň lepší tah, rozdíl teploty... ale zase je uďák více chlazen, chce to vysledovat Tonda

Připojit reakci

petulkapb (4) - xxx.xxx.149.55 (?)
25.3.2012 10:54

Po delší odmlce musím reagovat: Martine, moc se mi tvá práce líbí a musím uznat, že jsi machr a hlavně, že si to nechceš nechat jen pro sebe. Když jsem před pár lety plánoval stavbu krbu, zdaleka ještě nebylo tolik inspirace a návodů (teda mimo "betoňáků") na netu a proto jsem si udělal svoje stránky s postupem stavby a jsem rád, že tato diskuze zde žije aktivně již několik let. Petr B.

Připojit reakci

26.3.2012 19:17

Díky Petře za pochvalu, Tvé stránky zase inspirovali mně :)

Připojit reakci

12.8.2014 17:57

Skoro po třech letech wink doplňuji pár fotek o dodělaný "točák" na maso. Pro inspiraci posloužil Michalův a Tondův návod na jiném vlákně (za to jim patří dík). Na pravé straně krbu je trubka s pružinkou, do které příjde jehla, na levé straně je "spojka" (taženka 6x6 s navařeným jaklem 10x10, do kterého příjde zasunout druhá strana jehly). Mám dvě možnosti posunu jehly směrem k ohništi a tři možnosti posunu ohniště k jehle. Jednoduché a plně funkční. Tři roky jsem to odkládal, protože jsem nevěděl jak na to, přitom je to tak jednoduché laugh.
Martin

Obrázky:
Komplet
Komplet
uložení jehly - posun přes pružinku, která dotlačí jehlu ke spojce
uložení jehly - posun přes pružinku, která dotlačí jehlu ke spojce
spojka
spojka
dvě možnosti umístění jehly v různých vzdálenostech k ohništi
dvě možnosti umístění jehly v různých vzdálenostech k ohništi
motorek
motorek
jehla ve spojce
jehla ve spojce
Připojit reakci

7.10.2011 20:00

Tak mám letos dobojováno, kolaudační večírek byl OK, udírna udí, je fakt, že maso jsem zatím nezkoušel,  ale do vánoc se o něj pokusím, jinak uzeniny a douzenej bůček , mňam, dobouchal jsem střechu a doklepal dlažbu, spíchnul lavici na sezení, letos už jenom okap a příští rok stůl ze stejného materiálu jako lavice, Teď budu pomalu zimovat. Doufám že příští sezonu ji pořádně využiji.

Zdraví yirka

Obrázky:
udírna s grilem
udírna s grilem
už jen ten okap
už jen ten okap
lavice
lavice
celkový pohled
celkový pohled
Připojit reakci

7.10.2011 21:05

tak já letos ještě bojuji, chci alespoň dodělat plotnu, krb s uďákem asi nestihnu, měl jsem kulatiny, tak jsem nábytek koupil, ikdyž jsem ho chtěl dělat sám, chodník hotov, altán přikryt, ještě vymyslit nějaké stěny proti větru..jinak pěkná práce yirko

Obrázky:
dole topeniště do uďáku nahoře plotna
dole topeniště do uďáku nahoře plotna
chodník z kamene
chodník z kamene
budoucí plotna
budoucí plotna
ještě okapy,zástěny.....
ještě okapy,zástěny.....
Připojit reakci

19.10.2011 7:35

plánek jsem překreslil do lepší podoby, poměry stran neberte vážně, je to jen od ruky-pro inspiraci a jak to myslím a foto,příprava plotny a žuly kolem

Obrázky:

Připojit reakci

Josef Palička (2) - xxx.xxx.51.220 (?)
21.10.2011 12:57

Dobrý den,

také jsem se celý tento rok věnoval stavbě pergoly a udírny, která se po vysazení dvířek změní na otevřený gril s možností grilování, jak na klasické mřížce, tak na lávovém kameni, či sklokeramické desce. Celou stavbu jsem realizoval vlastníma rukama s pomocí mého syna. Posílám pár fotek. Palička

Obrázky:

Připojit reakci

21.10.2011 13:40

skvostné dílo, paráda,...taky jsem původně uvažoval o přesně takovém řešení, že z krbu udělám dvířky uďák, ale bojím se pachu, které může zanechávat kapající masné výrobky připravované v krbu, aby pachy nešly do uzení, tak jsem se pak rozhod uďák přenést nad krb... ale toto je jedno z těch povedených práciček, klobouk dolů

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.82 (?)
10.4.2014 12:24

Zdravim,

konkretne cela tato diskuse me hodne inspirovala a odkazy v ni taky. Nakonec se ale ukazalo, ze clovek neco chce a malokdo chce to same. Takze jsem se vydal po vlastni ceste. Ale s velkou inspiraci od ostatnich.

Napsal jsem o tom zde. Treba to nekomu taky trosku pomuze.

Obrázky:
Udirna s grilem
Udirna s grilem
Připojit reakci

11.4.2014 8:47

Krásná stavba. Ty cihly jsou z bouračky, nebo nové (zestařené)?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.118 (?)
11.4.2014 13:33
Dekuju :-). Vsechno jsou to stare cihly. Vetsinou z bouracek. Uprime, byl docela problem je sehnat. Ne vsechny stare cihly jsou hezke a hlavne stejne velke.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.192 (?)
14.1.2014 10:34

Dobrý den,

Posílám foto pro inspiraci. Je to vestavba do již existujícího altánu z materiálů "Co dům dal".

Miguel

Obrázky:
KRB
KRB
Připojit reakci

14.1.2014 19:52

Pěkné, moc pěkné. Jen tak dál kutilové!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.229.32 (?)
6.11.2011 19:15
Dobrý deň Neviem či to sem mám dať ale možno niekoho inšpirujem. Slúži to ako udiareň,krb a keď sa zloží z piecky viko pasuje tam 12 l antikorový kotlík na guláš.
Obrázky:

Připojit reakci

Tomas1935 (1) - xxx.xxx.125.72 (?)
26.4.2018 13:08

Zdaravím,

dlouho jsem se odhodlával ke stavbě zahradního krbu.Předtím než jsem začal, snažil jsem se sehnat co nejvíc informací, aby také vše následně fungovalo, jak má. Možná to někomu tedy pomůže... Stavba trvala cca 4 měsíce a náklady se pohybovaly okolo 40000Kč (kupoval jsem takřka vše). Jedná se o betonové štípadné bloky (BROŽ), tepelně namáhané části vystavěny šamotky. Komín stavebnice pruměr 200 cca 4m (následně doplněn o turbo hlavici pro lepší tah).

Do udírny se topí pod krbem. Kouř je přiveden ocelovou rourou která je dlouhá cca 1,5m a obsypáná pískem. Udírna je zadní strany krbu a je obložená zevnitř palubkou. Výstup udírny je napojen ocelovou rourou s klapkou do komínu od krbu.

Samotný krb je vystavěn ze šamotových cihel, kde jsem se snažil dodržet odrazové zrcadlo a následně v komínu vytvořil zpětnou smičku na padající plyny z komínu.

Na co doporučiji se nejvíc zaměřit, je šířka komínu. 200 roura Vám opravdu neodvede všechen kouř pokud máte velky vstupní otvor do krbu a bude vám to kouřit do prostoru.

Jedná se o krb s udírnou + skříňka, vodovodní baterie, umyvadlo, světla, zásuvky.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.229.32 (?)
6.11.2011 19:38
Ešte nejaké foto.Akosi čudne funguje net neviem či tie fotky zoberie.
Obrázky:

Připojit reakci

8.11.2011 19:12

Pěkné a hlavně dobrý nápad, koncepčně je to další podnět pro případné stavebníky. Opravdu pěkné.

Martin

Připojit reakci

Mezek (17) - xxx.xxx.147.123 (?)
1.12.2011 15:54

No, fakt dobrý, žádný problém se šamotkama, jestli stavba při zatopení popraská či ne.Prostě výborný nápad.A je to i esteticky OK.

Připojit reakci

Michalci5 (1) - xxx.xxx.253.29 (?)
12.11.2011 15:05

Ahoj, ono opravdu není moc postupů na internetu. Všechny firmy, si to hlídají a nechtějí nic prozradit. Knížek je také plno, ale přesný postup, kde je krok za krokem nenajdete. Já jsem na začátku léta projel snad celý net. V téhle diskuzi jsem našel vše, co jsem pottřeboval a pustil se do díla. Nechal jsem se zde inspirovat, a vše jsem zdokumentoval. Krok za krokem. Založil jsem si internetovou doménu a do měsíce snad vytvořim stránky. Zatím přikládam nějaké foto. Krb s udírnou sice nemá ještě komín, ale jinak je hotový. čekam na kováře, až dodělá komín, aby vše ladilo k dvířkám. Nejsem žádný zedník, takže spáry moc nelícujou a tak, ale na to, že jsem z cihel stavěl poprvé... se mně to povedlo:-)

Obrázky:
Krb s udírnou
Krb s udírnou

Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.226 (?)
17.12.2012 15:33

Zdravím všechny,
předem bych chtěl říct, že obdivuji vaši zručnost, jsou to tu samé nádherné výtvory. Já takový fortel zřejmě nemám, micméně, posbíral jsem odvahu a na jaře bych se do něčeho podobného rád pustil. Jelikož jsem naprostý laik a teoretik, tak některé věci úplně nechápu a rád bych se zeptal jak to v praxi funguje. Velice detailně to tu má nafoceno Martin, tak bych se, s dovolením, opřel o jeho fotky:
1) Topeniště pro udírnu. Jestli jsem to dobře pochopil, tak Martin to má udělané tak, že vrch má přikrytý plechem, na něm izolaci (čedičovou vatu) a celé zalité betonem. Není tu nebezpečí, že ten plech časem prohoří a pak zhoří i ta izolace? Není jistější udělat šamotový strop? Nebo i ten šamot může prohořet?
2) Sopouch krbu a zrcadlo. Na fotkách je vidět, že nad klenbou je překlad z plechu (vystužený roxorem) a na něm beton. Ten betom žár z ohně vydrží? A je vůbec dobrá kombinace železo a beton na teplotní namáhání? Železo má větší roztažnost, takže laicky bych řekl, že to musí popraskat. Jaké jsou zkušenosti z praxe?
3) Komín. Můžu hned za zrcadlem (zúžením) pokračovat pouze licovými cihlami nebo musím použít šamotové? Do jaké výšky?

Předem děkuji za odpovědi.

Připojit reakci

14.12.2011 17:46

Michale, pěkné..mám dotaz, díry na popelníky, spíše vložky, jsou koupené nebo dělané a z čeho a popelníky by mne taky zajímaly?díky

Připojit reakci

Jirka_Kovi (5) - xxx.xxx.165.212 (?)
17.2.2012 15:47

Zdravím pánové, po dlouhém bádání a hloubání jsem si tak nějak navrh Krb a Uzák. Přidávám foto (resp. obrázky návrhu). Prosím o kritiku - pokud vidíte chyby rád bych o nich věděl teď, než to řešit v budoucnu. A mám i jednu konkrétní otázku: Mohu dát mezy stěny/pláště uzáku nějakou izolační vatu (rokvol nebo jak se to jmenuje)? Pokud ne poraďte čím izolovat... nebo neizolovat? Jen upřesnění - spodek uzáku je plech, který má cca 4cm límec a ten "klobouk" uprostřed je kvůli zakrytí vývodu kouřovodu. Na plechu i v "klobouku" bude písek - kvůli mastnotě. A mám dobře komín u krbu? Myslím ty "zrcadla.

Obrázky:
Krb1
Krb1
Krb2
Krb2
Krb3
Krb3
Krb4
Krb4
Krb5
Krb5
Krb6
Krb6
Připojit reakci

m3f (5560) - xxx.xxx.242.167 (?)
17.2.2012 17:18

Teda, pojal jste to přímo ve 3D, ve 4D už to i voní!!! Pěkné, já na to bohužel nemám místo.

S tou vatou nevím zda by to bylo dobré, aby vata do sebe nanatahovala vlhkost, dřevo je samo o sobě dobrý izolant.

Připojit reakci

17.2.2012 19:39

Teda, pěkná frajeřina... Celá konstrukce by měla být funkční, možná bych upravil postavení udírny vs ohniště, jelikož kolena kouřovodu (ve skoro vodorovné poloze) dosti omezují tah, což se může jevit jako problém. Kouřovod bude nutné zaizolovat a jak psal Mirek, tepelná izolace udírny nebude určitě nutná.
Martin

Připojit reakci

17.2.2012 21:06

Frajeřina ne. Spíše "piplačka" - 20min zkoušení a 4hod sezení u počítače (je to můj 2.výtvor ve SketchUp). Celý kouřovod je dlouhý cca 3m a převýšení těch skoro vodorovných trubek je cca 20cm. Pokud je to málo není problém prodloužit nohy uzáku :). Na izolaci jsem myslel, ale nevím přesně čím to izolovat - ať to nevypadá blbě (průmyslově) a ať je to funkční. Izolace mezi stěnami mi přišla tak nějak logická což nemsí být praktická a funkční :). Dík moc za názory...

Připojit reakci

18.2.2012 7:42

Spád kouřovodu 7cm na bm je v pohodě. Zaizolovat můžeš třeba dvouplášťovým kouřovodem (alá nerezové komíny). Pravdou je, že to asi bude vypadat industriálně, ale funkčnost v tomto případě je asi důležitější. Případně kouřovad "zazdít" do tunelu, ten pak použít jako odkladiště všeho možného, nebo jako opěrnou zídku...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.221 (?)
26.2.2012 10:23

Zdravín stavitele krbů, i já jsem se rozhodl poté, co se mi rozpadl kupovaný betonový krb pro stavbu krbu svépomocí. Dlouho jsem sháněl informace o stavbě a materiálech, chtel jsem aby to byko přírodní, nic nového a vyumělkovaného. O materiálu rozhodl osud, syn si našel přítelkyni, její otec koupil bývalou cihelnu, kde je ještě nyní neskutečné množství šamotových cihel. Stavba proběhla napřed virtuálně v programem SketchUp, následovaly konzultace se stavaři o konstrukci a nosnosti, Po zabetonování spodní a středové nosné desky začala vlastní stavba. 14 dnů po práci stavba, týnen zrání a zkušení zapálení. Paráda, bez problémů, spokojenost. Pro inspiraci přikládám foto. Bližší informace poskytnu na emailu: josjjan_zavináč_seznam.cz

Obrázky:
pohled1
pohled1
Připojit reakci

Zici (1) - xxx.xxx.238.175 (?)
20.3.2012 21:35

Zdravím všechny:-) Tak jsem se do toho pustil taky. Inspirace je tady spousta. Základy jsou připraveny. Už jen sehnat materiál. Dnes jsem byl v Polsku nakoupit lícové cihly a maltu. Martine, prosím tě, kde je ta prodejna v Porubě na ty dvířka? Dost hodně od tebe čerpám inspiraci. Děkuji Petr

Připojit reakci

22.3.2012 18:23

Ahoj Petře, jsem rád, že můj výtvor dokáže inspirovat :).
Prodejna je v areálu firmy Ptáček.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.32.72 (?)
21.12.2012 17:28

Dobrý den, posílám obrázky mojí udírny a grilu.Na gril se dá grilovat, ale co je nejlepší, že nahoře v okénku je rošt a tam ohřívám např. buřty horkým kouřem senzace.Konstrukce udírny je myslim poznat z obrázku.Celé je to stavěno tak, že stavbu jsem měl asi 15 let nazastřešenou, ale se grilovalo a začalo pršet a byl problém.Tak jsem nad to postavil pergolu. 

Obrázky:
gril a udírna
gril a udírna
Připojit reakci

Wagas (1) - xxx.xxx.96.10 (?)
28.4.2012 23:25

Ahoj, loni na podzim jsem po roce a půl dokončil svoji krboudírnu. Před stavbou jsem sice měl hrubou představu (mimo jiné i díky tomuto fóru), ale nakonec jsem některé postupy řešil tzv. ze dne na den, takže můžu říct, že je to originál. Tomu odpovídají i některé mouchy, které bych teď už řešil jinak. Ale na to, že v žádném případě nejsem z oboru, a že se jednalo o moji prvotinu, tak jsem s výsledkem spokojený. Takže vkládám foto pro případnou inspiraci. Wagas.

Obrázky:
Krboudírna
Krboudírna
Připojit reakci

host - xxx.xxx.32.72 (?)
21.12.2012 17:37

Ještě jednou dobrý den, to jsem já co jsem poslal předcházející příspěvek, ale ňák se mi nepodařilo poslat obrázek co jsem chtěl.Tak ještě jednou.

Obrázky:
udírna
udírna
Připojit reakci

5.5.2012 22:10

Tak jsem konečně začal se stavbou udírny i krbu. Potřeboval bych poradit právě s udírnou: koukněte na fotky a poraďte jak vyřešit ten kouřovod (přikrýt zeminou? zamaskovat dřevem?). Tou zeminou - není problém potom s vlhkostí?

- A ještě jeden dotaz: šamotky - můžu je nechat normálně na pospas povětrnostním vlivům (déšť)?

-A teda ještě jeden: dvířka udírny (bude to klasická "dřevěná budka") mám v plánu zároveň se stropen udírny - nebude to problém?

-A další :) : Musí se nějak dvířka těsnit? 

Obrázky:
Uzák
Uzák
Zadek uzáku
Zadek uzáku
Připojit reakci

6.5.2012 8:04

Ahoj Jirko,
kouřovod budeš muset tepelně zaizolovat (jestli k tomu použiješ vatu, nebo kouřovot dodatečně obezdíš, případně zasypeš zeminou je jen na Tobě. V případě obezdění potřebuješ základ, pokud použiješ zeminu, tak budeš muset zaizolovat asfaltovým pásem stěnu udírny a tepelně (vatou) a následně lepenkou zaizolovat ohniště. Řekl bych - takový špatný detail...
Šamotky Ti vydrží, když nebudou stále pod vodou (déšť jim nevadí). Dřevěná nástavba udírny je dobrá věc, je v podstatě jedno, jak ji uděláš. S drobnými netěstnostmi si hlavu nedělej.

Připojit reakci

stastnyvladimir (1) - xxx.xxx.135.4 (?)
9.5.2012 22:16

Ahoj všichni

dávám pár fotek mého výtvoru, otázky a kritika vítány :-)

Obrázky:
Kamený krb s udírnou
Kamený krb s udírnou

Připojit reakci

12.5.2012 11:25

Hmm, pěkný. Je vidět, že co kosek, to originál. A tak by to u zahradních staveb mělo být. Ať slouží!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.2 (?)
3.6.2012 17:28

Dobrý den,

velmi hezký krb. Líbilo by se mi něco podobného. Zatím se rozhlížím po inspiraci. Mohl byste napsat nějaké podrobnosti? Zejména kolik jakého materiálu bylo použito a na kolik Vás stavba přišla. Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.4 (?)
20.6.2012 23:48

Dobrý den.

Dík za ocenění. Takže kámen mimo topeniště (žulové nepodařené obrubníky, pár kostek a šamotky) je polní - zdarma cca 13 t navozeno na vozejku za autem, 2t makadamu,  4t písku a cement jsem nepočítal, nějaké armovací železo, okeničky, patky na pergolu-altán, střechu komína jsem posvařoval takže spočitatelné náklady asi 4000,-  Ale veškerou práci jsem dělal sám, takže asi rok a půl a všechen volný čas. Momentálně dotavuju zbytek, viz foto

Jestli vás ještě něco zajímá klidně se ptejte, taky jsem dlouho pátral.

e-mail: stastnyvladimir@centrum.cz

Obrázky:

Připojit reakci

Falet (2) - xxx.xxx.69.78 (?)
1.7.2012 21:05

Dobrý den. Prosím o radu. Chtěl bych si postavit zděnou udírnu, ale mám jeden problém. Na betonovém základu by měla být nějaká hydroizolační folie (IPA) aby cihly nenatáhli vlhkost. Mám ale strach aby z této folie neunikali nějaké škodlivé látky do masa. Mohl by mi prosím někdo poradit jak se to má správně udělat aby bylo všechno v pořádku nebo doporučit nějakou jinou hydroizolaci? Děkuji

Připojit reakci

7.7.2012 9:23

Vyřešit to lze třeba tak, že na lepenku před zděním uděláš 3cm betonovou mazaninu. Tím ochráníš izolaci i maso :).
Další variantou je použití hydroizolačních folií, které se pouze položí na základ.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.32 (?)
22.8.2012 20:17

Hotovo.:-)

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.3.250 (?)
4.9.2012 0:38

zdravím

chtěl jsem se zeptat, jestli by bylo možné přidat více fotek a nějáké rozměry

Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.215.100 (?)
5.9.2012 20:56

Ahoj určitě doplním ale dejte mi čas.Je to má první stavba, v životě jsem nestloukl ani psí boudu takže je to spíš vše od oka.

Připojit reakci

saruska26 (18) - xxx.xxx.43.107 (?)
6.9.2012 12:45

Dobrý den, také vkládám náš krb. Splňuje vše co jsem chtěli. Vyšel nás levně, cihly jsme měli za 15 kč jednu, komín z plechu jsme udělali doma, rošt nás stál 500 a betonové desky jsme udělali ze zbytků od známých. Nejdražší na tom byly asi ty lícové obklady :-) bohužel je neprodávali po jedné, ale po celých krabicích, takže nám toho hodně doma zbylo. Betonová základní deska je hluboká 80 cm.

Obrázky:

Připojit reakci

23.12.2012 16:05

Přidávám fotku domácích klobás z letošního uzení, povedly se jako vždy :) a hlavně - což sem patří - udírna "pracuje" tak jak má. Udičům zdar, ať máte mso a klobásy podle svého gusta!
Klidné a pohodové svátky přeje Martin

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.251.24 (?)
17.3.2014 22:23

dobrý den,

chci se zeptat jakou maltou jste zdili šamotové cihly v ohništi?

Připojit reakci

18.3.2014 14:48

V podstatě normální zdící maltou, někde v tomto vlákně jsem uváděl i přímo o jaký typ šlo. Byla z polské Castoramy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.26 (?)
28.1.2016 7:21

Zdravím Vás pánové, plánuju stavbu krbu v zahradním zděném altánu. S ohledem na to, že součástí stavby bude i udírna a pec, tak uvažuju o komínu s vlastním základem hned za krbem prům. 30cm a napojení všech zdrojů do jednoho komína. Nevím jestli si tím nezadělám na problémy, když klasický otevřený krb nebude mít stavbu komína přímo nad sebou. Plánuju, že v krbu udělám zrcadlo, ale nejsem si jistý jestli dělat odrazovou plochu nad zrcadlem pro točení kouře? Dále jak vysoko na topeništěm udělat ústí do komína? Pec a udírnu předpokládám vyústit až nad ústím krbového ústí. Komín bude od základu vysoký cca 3,5-4 m. Učinná výška se tedy bude zkracovat podle toho kde bude ústit topeniště do komína? Také rozmýšlím jak nejlépe řešit přívod vzduchu pro spalování. Na foto je orientační skica, ale bude to asi o trochu větší Děkuju za případné rady a grilování zdar :-). Jirka

Obrázky:

Připojit reakci

Maty (946) - xxx.xxx.92.46 (?)
28.1.2016 15:41
Jirko, asi bych udělal zrcadlo i se sopoucem, napojení sopouchu do komínu bych řešil normálně kolenem průměru 200mm, pokud možno třeba pod úhlem 45 nebo 60 stupňů. Komín výšky 4 m je slušný. Podle mě to bude fungovat dobře a pokud při zatopení trošku blafne dopředu kouř, tak to snad tolik vadit nebude (přeci jenom je krb venku, že...). M.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.213.139 (?)
11.2.2016 22:48

Díky Martine, krb bude v uzavřeném prostoru, proto nechci nechat nic náhodě. Děkuju za rady, každá se hodí. Jirka

Připojit reakci

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.248.27 (?)
11.2.2016 23:42

Pokud má být altán uzavřený nebo polouzavřený, bylo by vhodné, aby odtahová štěrbina se nacházela hned za přední římsou jak je to obvyklé u moderních interiérových krbů u nichž se počítá s tím, že budou provozovány jako otevřené. Tedy zrcadlo by mělo plynule přejít v odraznou plochu směřující kouř do odtahové štěrbiny.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Plynový gril na terasu a do zimní zahrady13.7.2019192
Šamotové cihly v zahradním grilu130.6.2019202
Gril ze starých kamen 930.6.20197136
Zahradni krby Věříš1127.6.201912015
Přechod z klasického grilu Weber na plynový?2825.6.201952942
Roztažnost šamotových cihel219.6.2019269
Uzeni ryb325.5.2019617
Uzený kanec125.5.201912962
Délka kouřovodu k udírně53.5.20191075
Popraskaný krb 1425.4.20193561
Grilovani na plynovem grilu123.4.2019339
Stavba udírny s grilem svépomocí24812.4.20191161811
Uzená vepřová kýta93.3.201923160
Používáte někdo grilovací desku?42.3.20191247
Zavaření uzeného masa, sklenice629.1.20192025
Stavba udírny na jedno použití2529.12.201839976
Flek uprostred uzenyho1328.12.20184056
Uzení krkovice626.12.20182588
Nevim kde je chyba?56.12.20182200
Uzení klobás studeným kouřem6019.11.201893546
Komín udírny515.11.20182426
Menší dřevěná udírna 5129.10.2018308366
Elektrická udírna Anuka1620.10.201824352
Gril Weber1718.10.201830264
Udírna 125.9.20182261
Odvod kouře z udírny33.9.20183116
Grilování na litinovém tálu3331.7.201848439
Jaký elektrický gril316.7.20186514
Vyhnuty gril 1731.5.20185348
Ohniště z cihel, je to možná varianta?317.5.201812860
Grilování na skle - nová dimenze 5510.2.201833174
"Exotičtější" lák pro maso na uzení?210.2.20183519
Stavba udírny7614.1.2018232820
Dřevěná udírna - stavba svépomocí7620.12.2017254279
Stavba udírny v uzavřeném prostoru 2910.11.201719452
Lze napravit nepovedené kyselé uzené?123.9.201716345
Gril lokomotiva - zkušenosti, tipy rady2024.6.201769516
Ochrana grilu proti počasí48.5.20172600
Nakládání masa na uzení vařením v slané vode312.3.20175783
Udírna ze sudu11.3.20175980
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Diskuze na téma nakládání, uzení a grilování najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Elektrická udírna z Mountfield19.7.2019
Uzení domácích klobás17.7.2019
Uzení domácích klobás16.7.2019
Zavaření pálivých papriček13.7.2019
Elektrická udírna z Mountfield16.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů