Rozehřátí klobás



Stránky: 1,  2,  3   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?) 
31.10.2016 14:18, zobrazeno: 21578x

Mám dotaz na místní uzenáře.Je běžným pravidlem, že kusy masa, než je zavěsíme do udírny rozvlažujeme ve vodě cca 70-80 st. teplé. Vím, že někteří to nedělají, ale většina, myslím, ano. U klobás to ale nedělá nikdo. Ty se jen temperují do pokojové teploty a po zavěšení do udírny se otvírá komín a topí suchým dřevem, aby klobásy oschly a zahřály se. I tak se někdy neubráním stavu, že po vložení hůlek s klobásami poklesne v uzáku teplota a na klobásách se kondenzují kapky vody. Po zahřátí klobás se voda odpaří, přesto se za tu dobu někdy střevo na povrchu zašpiní a někdy jsou i trochu cítit dehtem.
    Chtěl bych proto klobásy zahřát ještě před zavěšením do udírny. Napadly mě 2 způsoby. Buď stejně jako kusy masa rozvlažit v teplé vodě a pak teplé navléct na hůlky. Druhou možností je nechat klobásy viset chvíli na stojánku v horkovzdušné troubě nastavené na 60 st. Má s podobným postupem někdo zkušenosti? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 168.31 (?), 31.10.2016 19:32

tak to by zaujimalo aj mna v podstate to robim ako popisujete v uvodnej casti, klobasky mam celko krasne vyudene dozlatova, neviem si predstavit ohrievat 15 kil klobas vo vode ci v rure a potom s tym manipulovat, predsa len aby nepopraskali čreva... uvidime ci sa niekto ozve, nic take ako popisujete v druhej casti som nerobil, ale logiku to ma... Viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 31.10.2016 20:05

Věřím, že v 60 stupních střevo nepopraská, ostatně v udírně mám taky tolik. Ohřívání bych plánoval na etapy, ne naráz. I při vkládání jednotlivých hůlek do udírny dělám větší pauzy, aby se prostor uvnitř příliš neochladil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.8 (?), 1.11.2016 10:01

Jeden starý řezník uzenář mi říkal, že klobásy se nerozvlažují.V teplé vodě by se na povrchu ovařily a srazila by se bílkovina.Pak by nešly dobře proudit a na řezu by byl šedý proužek.Asi na tom něco bude, protože jsem ještě neviděl ani neslyšel že by někdo klobásy rozvlažoval.Třeba pan řezník neměl pravdu, je potřeba to vyzkoušet.rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 1.11.2016 10:49

Nedělá se to ani průmyslově. Já při uzení klobás nejdříve vytopím udírnu, topím tak dlouho, abych měla kotlík plný žhavého uhlí a pak teprve dávám klobásy - teplota moc neklesne, stačí přidávat jen malá polínka, nevyvíjí se moc kouře, do udírny jde v podstatě jen horký vzduch, klobásy se neorosí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.11.2016 14:13

Nedělá se to ani průmyslově

To si nejsem jistý. Průbyslové uzení, které jsem viděl, se nedělalo suchým dýmem, nýbrž párou nasycenou kouřem, a to až po nahřátí výrobků.

kotlík plný žhavého uhlí a pak teprve dávám klobásy - teplota moc neklesne,... do udírny jde v podstatě jen horký vzduch, klobásy se neorosí.

To je asi správný postup. Ale záleží taky na vzdálenosti ohniště, velikosti udírny, poměru prostoru uzáku a množství vloženého masa, venkovní teplotě, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.224 (?), 1.11.2016 10:55

V teplé vodě by se na povrchu ovařily a srazila by se bílkovina

To mě taky napadlo. Ale bílkoviny se srážejí teplem, nikoli vodou. Voda teplá 60 st by neměla s bílkovinou střeva udělat nic jiného než kouř teplý 60 st. Nebo si to aspoň myslím. A když se ve vodě rozehřívá maso před vložením do udírny (a dokonce vyšší teplotou) tak taky nemá problém s prouzením. 
   Asi to zkzusím na části díla a porovnám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 111.8 (?), 1.11.2016 12:57

Maso se ve vodě rozvlažuje protože se z něj do vody vysráží bílkovina (pěna na hladině).Proto pak masem lépe prostupuje kouř.Klobásy vyzkoušejte a uvidíte.rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 1.11.2016 13:16

Myslím, že nemáte pravdu. Pokud by se nerozvlažovalo, tak bude potřeba velmi dlouhá doba k prohřátí větších kusů spojená s výše popsanými problémy - orosení, srážení dehtu a usazování sazí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.11.2016 14:04

...protože se z něj do vody vysráží bílkovina (pěna na hladině).Proto pak masem lépe prostupuje kouř...

Co je to maso? Svalovina (pomiňme vodu, tuk, cévy, nervy,), tedy v podstatě samé bílkoviny, hlavně aktin, myosin, myoglobin. Do vody se jistě něco vymáčí, ale je to nevýznamně málo a hlavně - není to cílem. Bílkoviny jsou na mase to nejcennější a my chceme, aby v mase zůstaly a ne aby se vylily s teplou vodou. 
   Při jiných tepelných úpravách se využívá prohřátí povrchu masa k tomu, aby se tzv. zatáhlo a neztrácelo šťávu. Nevím, jestli rozvlažení masa před uzením neslouží témuž.
   Střeva nejsou neprostupná pro vodu, ostatně klobásy po vyuzení váží o 1/3 méně než na začátku, a to i když z nich nevyteče ani kapka.Omezení permeability střívka by nemuselo být vždy na škodu. Ale jak říkáte, chce to vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika