Menší dřevěná udírna



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Fridex - (3) - 184.90 (?) 
31.12.2009 4:05, zobrazeno: 336572x

Dobrý den všem uzenářům!? 

Pokusím se vám v krátkosti popsat mojí udírnu, kterou jsem si vymyslel a také řádně a s úspěchem odzkoušel. Udírna má zděný základ postavený z bílých betonových cihel. Na podlaze udírny posloužily jako " základová deska" starší tzv. betonové PZ desky položené na izolaci. Celý základ, který je zapuštěn v zemi je dobře izolován proti vlhkosti běžně dostupnou izolační fólií. Tento základ o de dna po poslední cihlu má zhruba 1m. Dále už je udírna dřevěná a to proto, že ji lze dobře a poměrně rychle vyhřát i ve větších mrazech. Do zděného základu jsem zazdil závitové tyče směrem vzhůru, pro připevnění dřevěné konstrukce. Celá vrchní část udírny je ze dřeva, včetně střechy. Na střeše je krytina KM beta. Na dřevěnou konstrukci jsem natloukl prkna ve svislé poloze. Na tyto prkna jsem z venku našrouboval vodorovně palubky, které jsem zároveň kousek přetáhl přes zděný základ, čímž jsem zamezil zatékání vody do základu. Komíny jsou umístěny ve štítě naproti dvířkům. Jsou tak vysoko, jak to konstrukce umožnila. Na komíny jsem instaloval regulační klapky s nimiž lze částečně regulovat teplotu a v případě nepoužívání udírny též zamezí vstupu nežádoucím návštěvám (kuny, ptáci, apod.) Uvnitř je položen na ideálnim kousku zdiva průmyslový rošt, který zachytí pád masa na dno udírny v případě jeho utržení. Na dno udírny doporučuji před uzením nasypat lopatku písku, protože písek nasaje kapající mastnotu a tím nemůže dojít k zatečení omastku do topeniště a tím pádem ke vznícení udírny. Topeniště je vdálené 2,5m a je přístupné vzhledem k terénu z jeho čela. Celý kouřovod je v zemi a je též izolován proti vlhku. Vstup kouřovodu není na středu udírny, nýbrž na kraji. Kouř v udírně je veden šnekovitě mezi vyskládanými cihlami a vchází do udírny středem, přes upravený kotlový plech, který pokrývá celé dno, pouze uprostřed je otvor o velikosti 12x12 cm. Díky tomuto šneku jsem prodloužil vzdálenost topeniště asi o 1m. Přikládám pár fotografií.

Menší domácí udínra
Menší domácí udínra
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domáčí udírna
Menší domáčí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Menší domácí udírna
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 250.189 (?), 7.1.2010 11:39

Ahoj, moc pěkná, ale co to natření??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 147.34 (?), 7.1.2010 11:54

asi bych nenatíral, jedine z venku jemně a voskem nebo svíčkou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.1.2010 13:05

Moc pěkná udíra. Nemít starou zděnou, asi bych se inspiroval.  Nátěru zvenku bych se vůbec nebál, třeba vodouředitelnou ekologickou lazurou. Nebo ničím. Sám mám dřevěná jen dvířka, natřel jsem je před víc než 20 lety jen vodním sklem. Krom toho, že jsou po kraji a ve spárách očazená, jim nic není.
   Prodlužovat kouřovod nad 2,5 m šnekovitým vedením kouře nepovažuji za nutné. Ani pokládání plechu na zem, zvyšuje se riziko jeho zahřátí a pálení odkapaného tuku. Naopak plech mám nahoře nad udícím prostorem - tzv. tepelný strop
   Praktičtější je neudit naplněné střevo vcelku, nýbrž je zaškrtit přetočením klobás nebo zaškrcením potravinářským motouzem. 
   Jinak se mi opravdu líbí, vzhled i zpracování. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 26.35 (?), 11.1.2010 9:07

Moc pěkná, je vidět, žeje dělaná s láskou k věci a řemeslu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.90 (?), 16.1.2010 19:49

Jsem rád, že se někomu líbí. Pro upřesnění doplním-natřená pouze z venku vodou ředitelnou eko lazurou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
JL - (3) - 72.63 (?), 17.1.2010 0:52

Také se mi líbí, poctivě řemeslně udělaná.
Jen malou připomínku, ta izolační folie se dává obráceně (pupíky ke zdivu). Jejím účelem je vytvořit mezi zdivem a zeminou vzduchovou mezeru, která brání pronikání zemní vlhkosti do zdiva. Nahoře by měla být zakrytá, aby do mezery nezatékalo. Přeji úspěšné uzení. JL

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Fridex - (3) - 184.90 (?), 17.1.2010 3:51

Děkuji za radu. Odhrnu obrátím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JL - (3) - 72.63 (?), 19.1.2010 20:20

Jejda, nechtěl jsem vám přidělat práci. 
Z provedení udírny soudím, že pán je perfekcionalista  ?
Pokud se do toho pustíte, tak folie by měla být vytažená cca 10 cm nad terén, překrytá krycí lištou (také se prodává). Jestli k udírně stéká voda z okolí, tak na spodku folie by ještě měla být drenáž, vyvedená někam pod váš násep. Za práci navíc získáte nejen zaručeně suché zdivo, ale také lepší tepelné oddělení spodku udírny od terénu, snad to za to stojí. JL 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal ze Sudic - (17) - 11.199 (?), 7.12.2014 16:57

Dobrý den, na dno si dejte písek, do kterého Vám bude kapat mastné, jednou za rok písek prohrábněte a mastné kola vyhoďte do popelnice. V úrovni podezdívky by doporučil dát rámek s pletivem, občas se mi stane, že se provázek přetrhne a pochutinka spadne na pletivo... Uzák je perfektní, velká jednička s hvězdičkou.

Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika