Nahřívání udírny



host - 60.26 (?) 
29.4.2012 10:08, zobrazeno: 12566x

Dobrý den, dočetl jsem se tu, že udit by se mělo nejlépe bukovím, břízou nebo ovocným dřevem bez kůry.Je nuné při rozehřívání a sušení udírny topit také tímto dřevem, nebo můžu použít cokoliv jiného (např. smrk)?? A po pověšení masa už topit třeba jen tím bukem.

Děkuji za reakce. Ondra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 29.4.2012 10:19

Ano, nahřívat můžeš jakým koliv dřevem, třeba smrkem a smrkem můžeš taky udit, né sice moc, ale jde to, třeba tak 40% smrku a zbytek tvrdého ovocného dřeva.Pozor na vyhasnutí ohniště a použití papíru, papír způsobuje hořkost masa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 226.182 (?), 29.4.2012 12:02

Dobrý den, já roztápím udírnu jakýmkoliv dřevem a topím tak dlouho až je udírna dokonale vysušená.Před vkládáním masa nebo klobás začnu dávat buk a olši bez kůry.Smrk při uzení nepoužívám.Uzení zdar, rpstylle@seznam.cz


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 226.182 (?), 29.4.2012 12:07

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.4 (?), 29.4.2012 12:48

no párečky vypadají luxusně a věřím že i tak chutnajíyes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 226.182 (?), 29.4.2012 17:27

Díky za pochvalu, chutnají výborně.Nemám rád když jsou černé jak bota.Celou zimu jsem se ptal tady na rady různých udičů a dílo se daří.Každé nové uzení je lepší a lepší.Pokud budete mět nějaké otázky a já je budu vědět odpovědět, rád poradím.Radek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 164.4 (?), 29.4.2012 20:56

tak to není zač, jako radu sem můžeš hodit recept-kolik a jakého masa, jakým strojkem jaká a kolik soli atd.doba uzení a teploty... díky Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 226.182 (?), 1.5.2012 12:31

Zdar, maso dávám 1/2 na 1/2.První klobásy jsou konina a bůček, druhé telecí a bůček.Libové maso pomelu šajbou s otvory 12mm a bůček s otvory 6mm.Každé maso dám zvláštˇ.Navážím si koření, dávám jen sůl 20-22g na 1kg,1g cukru,2-3g perře,1,5-2g ml.kmínu,6g česneku a 0,2g majoránky.Koření promíchám bez česneku a dám část ke každému masu, zamíchám a nacpu do plastových nádob a dám do lednice kde je 0-3 stupně(lednice jen pro tyhle účely),nechám 3-4 dny uležet.Po čtyřech dnech vyndám libové maso a 1/3 dvakrát semelu s čenekem na šajbě s otvory 3mm.Když je maso semleté, dám ho do robota a na pomalé otáčky začnu vyrábět prát.Do prátu přidávám vodu, která je1/2 objemu masa.Voda je ledová, někdy s kousíčky ledu.Maso s vodou nechám dobře propracovat cca 40min v lepivou hmotu.Do takhle vyrobeného prátu dám zbytek libového masa a dobře propracuji, pak přidám bůček a jemně zapracuji do směsi.Vyrobenou směs narazím do střev, párkrát propíchnu jehlou a nechám na tyčkách do druhého dne odležet.Vkládám do vyhřáté udírny.Udím prvních 45min. na 80C a dalších 5-6hod na 60-70C.Doba uzení může být kratší, podle druhu masa.Já když udím cca 5hod.tak klobásy zkouším na chutˇ.Topím suchým bukem a olší bez kůry.Nakonec přidám polínko třešně na vůni.Uzení zdar, Radek.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.98 (?), 2.5.2012 20:30

díky za podrobný návod, určitě podle toho vyzkouším... jen musím dostavět uďák... Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika