Maso není dost proleželé



Stránky: 1,  2   
host - 62.198 (?) 
8.6.2014 21:42, zobrazeno: 11770x

ahoj,

naložil jsem maso, kýtu a bůček, krasný kousky asi 1-1,2kg, nejprve nasucho 3 dny a pak do láku 50g soli na 1 litr vody, lák jsem cca 1 x týdně měnil a mám to tak dané v lednici při teplotě 7°C. Takto naložené to mám už 6 týdnů a po nakrojení není maso vůbec proležené. Asi 2-3 cm pod povrch je maso krásně růžové a pak už tmavé až nazelenalé. Mohl by mě někdo ze zkušenějších uzenářů poradit co jsem mohl udělat špatně? Děkuji za všechny rady. Lukáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.95 (?), 8.6.2014 23:08

Z pohledu normálně vařící ženské bych řekla málo soli a teplo. V horní vrstvě sůl působila, proto maso zrůžovělo, pokud je uvnitř zelené, tak bych ho osobně tedy nejedla  :-((      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?), 9.6.2014 8:49

Slabá koncentrace soli + vysoká teplota. Tato koncentrace se hodí na solení nástřikem. Došlo k řízenému hnití. Vyhoďte do tříděného bioodpadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.254 (?), 20.4.2016 13:20

k nití?    pane jo.  Jde vidět že se  vyznáte. Ovšem ne v  nakládání masa. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.254 (?), 20.4.2016 13:21

Oprava...  K Hnití 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 214.254 (?), 20.4.2016 13:27

vysoký obsah soli.    Při velmi vysokém obsahu soli  nedochází k osmoze   ale k   utlumení.    50g na  litr je  nesmysl.  zhovadilost.       Pokud chcete mít maso  růžové je  potřeba týden před uzenním  přidat mletý  cukr do  láku.   Stačí na  polévkové lžíce.  A    3 dny před uzením pak zvýšit  teplotu   na 10 max 12  stupnů.  myslím kde  při této teplotě  necháte maso  dozrát.    chyba kterou jste uělal je ta, že v  lednici byla teplota  nižší než  7 stupnů. a   výměná láku  každý týden  je další  nesmysl.  Protože pak  opět   dochází k   narušení   zrání masa. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 20.4.2016 16:00

50 g soli na litr jistě není vysoký obsah. 7 stupňů není příliš nízká teplota, naopak. Běžně se v receptech doporučuje kolem130-150 g soli / litr, uložení v teplotě 0- 3 - 6 stupňů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.8 (?), 20.4.2016 16:21

Dávám 20-22g soli na kilo masa.Naloženo 2-3 dny nasucho, poté zalévám převařeným a dobře vychlazeným lákem.Na litr vody 50-60g soli.Uloženo při 3-5C.rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 115.122 (?), 13.5.2016 0:46

Pro prosolení, je hlavně důležité solení "nasucho" aspoň 7-9 dnů pro kusy o váze cca 3/4kg, nejlépe nasolit směsí soli a česneku  - 20 gr soli a 20 gr. prolisovaného česneku na 1 kg masa, tuto pastu vetřít do masa, uložit do lednice do nádoby při   +/- 1 cca 3 st.  stupních Celsia,/teploměr stojí 50 kč/,přikrývám alobalem, pak nejlépe rozkrojit jeden kus napůl a hned vidíte jak je maso prosoleno, také upéct krátce plátek na pánvi není na škodu, když je maso kvalitní, je to voňavá chutná záležitost, je-li maso stejně zbarvené i uvnitř, můžeme zalít lákem /nedočkavci do udírny/-opět 20 gr.soli na litr nepřevařené vody /= 2%/.Dodržíte-li teplotu a použijete vychlazený lák, tak není třeba měnit, kdyby se začalo "něco" nezvyklého dít, rychle s masem do udírny, ale trvá li zápach, tak investici oželet, neriskovat a začít až to přebolí znovu a lépe :D

PS maso při zalévání není třeba omývat, růžové zabarvení láku nevadí, zato pěna ano.pro milovníky slané chuti stačí 25 gr, jak na maso tak do láku, více už zcela potlačí chuť masa a cítíte jen slanost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 84.190 (?), 13.5.2016 7:33

U nás už všichni nastřikujem lák stříkačkou, nic neočicháváme, nic nepřekrajujeme a předem nepečeme.Za 3-4 dny udíme a klidně si dáme s klasikama chuťovou soutěž.Ne aby jste se urazil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika