Douzení párků a kupovaných klobás - jak na vůni a chuť?



Stránky: 1,  2   
host - 40.38 (?) 
26.11.2012 18:30, zobrazeno: 50032x

Prosím o radu:

postavil jsem si dřevěnou udírnu s dvoumetrovým kouřovodem od zděného topeniště. Začínám se teprve učit udit na párkách a klobáskách a nejde mi to. Zprvu byly párky hodně hořké, poté už byly chutné ale ne uzené.

Někde dělám chybu a nevím kde. Párky můžu dělat třeba čtyři hodiny (při cca 5Ost.) ale vůni uzeného z nich nedostanu. je to sice lepší než z krámu ale ta vůně prostě není. Někdo říká udit hustým dýmem, někdo že dým není nutný.

Ať tak, nebo tak, spíš mi to připadá, že uzeniny ohřívám než abych je udil.

chci se nejdřív naučit takovéto drobnosti, než se vrhnu na nakládání masa.

Kupované klobásy se mi vždycky scvrknou na polovinu obsahu, takže asi je tam mám dlouho při vysoké teplotě - udit jen studeným kouřem?

Když jsem udil kuřecí, tak chuťově vynikající, ale zase mi tam prostě chybí ta výrazná vůně a chuť uzení.

Udím buk, dub,jabloň,švestka.

Kde dělám chybu???

Díky všem za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 26.11.2012 19:06

Myslím, že s tím nic moc nenaděláte. Již vyuzenou klobásu je nejlepší opéct nad dřevěným uhlím. Dlouhým douzením se jednak vysuší a chutě a kouře se začnou "prát", takže výsledná chuť nebývá podle očekávání. Ještě přijatelné je jak uvádíte ohřátí - rychlé přeuzení v horké udírně. Kobásy se prostě musí udit syrové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.11.2012 19:56

Myslím, že učit se udit na párcích a klobásách nemá smysl. Beztak je musíte koupit, rozdíl oproti např. mletému masu velký není. Mnozí si douzování koupených uzenin a koupeného uzeného masa pochvalují, já k nim nepatřím. 
   Docela dobře se učí udit na mražených makrelách. Nejsou drahé a udí se jen krátce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 226.182 (?), 26.11.2012 20:14

Souhlasím že na párcích se nic nenaučíte a nikdy nebudou prouzené jak domácí.Také jsem z výroby a následného uzení domácích klobás měl vítr.Začal jsem koupí plec a bůček a udělal klobásy.K nim jsem přidal 2kg naloženého bůčku a zkoušel.Každé další uzení bylo lepší a lepší.Atˇ se daří, rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.38 (?), 26.11.2012 20:35

Díky za rady, zkusím to tedy od píky. Rád bych zkusil domácí klobásky, ale nemám vůbec žádné zkušenosti, musím koupit mlýnek, zjistit kde se dají sehnat střívka, naučit se jak je plnit atd, atd. Zkrátka do vánoc to asi nestíhám :-) Ale budu zkoušet a uvidíme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.11.2012 22:16

Nedělejte z toho vědu Střeva se prodávají běžně v Makru, sežene je jistě prodavač v masně.Masomlýnek má každá hospodyně, mnohé mají narážecí nástavec na klobásy ve výbavě. Receptur na klobásy je plný internet, jistě i v knihkupectví. Stihnete to bez problémů i do Mikuláše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 226.182 (?), 27.11.2012 18:58

Zdravím, vepřová střeva kupuji na jatkách.Maso mlýnek mám elektrický ZELMER, má i nástavec na narážení klobás.Podrobnou výrobu klobás (jak je dělám) Vám pošlu v případě zájmu na Váš e-mail v pátek večer.Uzení zdar, rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.157 (?), 10.4.2023 18:38
Co to povídáte, i na párku jse naučíte udit. Douzoval jsem špišský párky. A vinikající chuť. S křenem. Voněli nádherně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 11.4.2023 8:59

Ragujete na 10 let starý post. Ale přesto, na párku se uzení nenaučí. Udí se syrové maso, párek už je hotovej a dává se jen očoudit. MImoto stejně jako MV mi přeuzené párky nechutnají, jsou moc cítit kouřem, uvnitř jen vlažné, tedy pokud se udí s masem, protože tam se nedá zvýšit teplota. Párky nedouzuju, opékám, griluju. Zrovna před Velikonocemi jsem uil pár kg masa poprvé naloženého nástřikem podle zdejších rad a povedlo se skvěle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 148.7 (?), 16.4.2024 3:04
Dobry den mam zkusenost z mistni masny ze maji jednou tydne na prodej zabijackove pochutiny venku a k tomu prodavaji douzene klobasy, pannenku, kotleru, cigara…voni to na celem mestskem bloku…jako prodejni efekt super…zajimalo by me jak dlouho to douzeni na vonavy smrnc trva?- trampskeho cigara …ale asi se zeptam i v te masne…ja osobne jsem neodolala panence a uzasne…
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika