Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý den všem uzenářům!? 

Pokusím se vám v krátkosti popsat mojí udírnu, kterou jsem si vymyslel a také řádně a s úspěchem odzkoušel. Udírna má zděný základ postavený z bílých betonových cihel. Na podlaze udírny posloužily jako " základová deska" starší tzv. betonové PZ desky položené na izolaci. Celý základ, který je zapuštěn v zemi je dobře izolován proti vlhkosti běžně dostupnou izolační fólií. Tento základ o de dna po poslední cihlu má zhruba 1m. Dále už je udírna dřevěná a to proto, že ji lze dobře a poměrně rychle vyhřát i ve větších mrazech. Do zděného základu jsem zazdil závitové tyče směrem vzhůru, pro připevnění dřevěné konstrukce. Celá vrchní část udírny je ze dřeva, včetně střechy. Na střeše je krytina KM beta. Na dřevěnou konstrukci jsem natloukl prkna ve svislé poloze. Na tyto prkna jsem z venku našrouboval vodorovně palubky, které jsem zároveň kousek přetáhl přes zděný základ, čímž jsem zamezil zatékání vody do základu. Komíny jsou umístěny ve štítě naproti dvířkům. Jsou tak vysoko, jak to konstrukce umožnila. Na komíny jsem instaloval regulační klapky s nimiž lze částečně regulovat teplotu a v případě nepoužívání udírny též zamezí vstupu nežádoucím návštěvám (kuny, ptáci, apod.) Uvnitř je položen na ideálnim kousku zdiva průmyslový rošt, který zachytí pád masa na dno udírny v případě jeho utržení. Na dno udírny doporučuji před uzením nasypat lopatku písku, protože písek nasaje kapající mastnotu a tím nemůže dojít k zatečení omastku do topeniště a tím pádem ke vznícení udírny. Topeniště je vdálené 2,5m a je přístupné vzhledem k terénu z jeho čela. Celý kouřovod je v zemi a je též izolován proti vlhku. Vstup kouřovodu není na středu udírny, nýbrž na kraji. Kouř v udírně je veden šnekovitě mezi vyskládanými cihlami a vchází do udírny středem, přes upravený kotlový plech, který pokrývá celé dno, pouze uprostřed je otvor o velikosti 12x12 cm. Díky tomuto šneku jsem prodloužil vzdálenost topeniště asi o 1m. Přikládám pár fotografií.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 10.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika