Usychání kedluben



Stránky: 1,  2   
csert - (1) - 202.5 (?) 
1.5.2011 11:52, zobrazeno: 17928x

Prosím o radu. Usychá mě už druhá sadba kedluben ve skleníku. Začnou žloutnout listy, objeví se na nich bílé fleky a do dvou dnů po po sazeničkách.

Děkuji.

kedlubny
kedlubny
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 159.166 (?), 17.4.2016 19:16

Zdravím,

 vyřešili jste to? Nám se děje to samé, a také netušíme čím to je. Ani výměna hlíny nepomohla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.228 (?), 17.4.2016 20:42

Zastiňte skleník!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.166 (?), 18.4.2016 13:45

Díky za reakci, jen se obávám, že to bude složitější, proto to popíši detailněji. Skleník máme komůrkový (4. rok). Daří se v něm salátům, daří se paprikám. Okurky hadovky mají horší začátek, nicméně pak se rozjedou a jsou taky OK. Jakmile tam dáme košťálovou zeleninu (kedlubny, květák, brokolice), tak její listy začnou postupně žloutnout až sazenice zajde. Nevypadají ale jako spálené, spíše jako chloróza z nedostatku hořčíku. Postupně ztrácejí pigment, fialové kedlubny postupně začínají vypadat jako kedlubny zelené a pak zajdou. U hadovek jsem psal, že jsou nakonec ok, nicméně ze začátku spodní listy trpí také chlorózou (vypadají jak od svilušky). Tam jsme to ale připisovali spíše nachladnutí. Co už jsme zkoušeli: přešli jsme na dešťovou vodu místo studniční, vyměnili jsme hlínu za pěstitelský substrát, dokonce jsme měřili i PH půdy, zalévali jsme málo, zalévali jsme hodně. Pravda zastiňování jsme nezkoušeli, nicméně ta chloróza se stupňuje i mimo slunné dny a navíc příbuzní mají podobný skleník na více exponovaném místě a toto se jim neděje. Na fotce je fialová a zelená kedlubna ze skleníku a stejná sadba z venku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 18.4.2016 13:55

Měření PH dopadlo jak? Sadba trhaná, nebo s balem? Zalévání podmokem-kapkově, nebo kropení-konví, sprchování hadicí? Teplota vody+-? Jak mohly rostlinky nachladnout...? S.P.,CH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 159.166 (?), 18.4.2016 17:25

PH vyšlo v podstatě neutrální (možná lehce zásadité, tak jsme pak přihnojovali síranem amonným). To bylo ale před výměnou zeminy a pak už jsem to neměřil. Sadba byla s balem. Zalévání konví. Teplota vody venkovní (dešťová voda zachycená do barelu). To nachladnutí jsem myslel u těch hadovek. Bereme sazenice roubované na dýni a pán co nám je dodává je má celkem brzo (cca 3. týden v dubnu). Byli pak ještě chladné noci, tak jsem to přičítal tomu. Nicméně první okurek jsme min. rok utrhli v půlce května, takže ve finále jsme byli spokojeni. Pravda ale je, že první listy také žloutly. žloutnutí začalo od okraje směrem ke středu a hlavně mezi žilnatinou. Vypadalo to jako sviluška, ale ta to určitě nebyla. Jinak se nám to opakuje každý rok, ale nakonec se vždy rozjedou a jsou OK. Skleník nevytápíme, jen když byla blbá předpověď tak jsme zkoušeli svíčky pod pánvičkou.  Co nám tam roste opravdu výborně, tak to jsou saláty a papriky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 159.166 (?), 18.4.2016 17:39

ještě doplním. Když už mi dojde trpělivost a jdu těch pár experimentálních kedluben vyhodit (2-3 týdny). Tak jejich kořeny jsou jak po výsadbě. Z nějakého důvodu prosě nezakoření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 159.166 (?), 18.4.2016 18:45

Taky nás napadlo, jestli to nelikvidují mravenci. Máme jich tam docela dost (kdyoliv se podívám, tak u sazenice něcí jsou). Že by ale sežrali kořeny kedluben a saláty nechali? A navíc venku je máme taky, ale pravda že tam toho mají s snědku více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.70 (?), 18.4.2016 14:25

Vycházela jsem z obrázku předchozího pisatele (r.2011), kde jsou vidět klasické skvrny po spálení sluncem předem neotužené sadby. Košťáloviny jsou určitě na spálení náchylnější než ostatní. Ke spálení může stačit i jen několik hodin, pak proces pomalu dále pokračuje i když už nejsou slunci vystaveny. Zkuste sadbu po několik dní po výsadbě přistínit, zálivka košťálovin by měla být spíše více než méně. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 237.230 (?), 13.5.2016 19:05

Mám stejný problém. Loni krásné, letos katastrofa :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika