Brokolice a květák na jaře



iva2 - (35) - 39.19 (?)
3.2.2019 10:05

Právě toho se taky bojím. Hlávku v loňském roce nevytvořila, tak jsem právě nevěděla jestli bude dělat hlávku ještě brzy na jaře dokud nebude moc teplo nebo půjde z ničeho do květu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 10:05

Právě toho se taky bojím. Hlávku v loňském roce nevytvořila, tak jsem právě nevěděla jestli bude dělat hlávku ještě brzy na jaře dokud nebude moc teplo nebo půjde z ničeho do květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 3.2.2019 10:12

Vyjděte z toho, že celá rostlina je jedlá, ale kuchyňsky využitelné jsou jen části nedřevnaté. Pokud tedy se květenství nedočkáte, lze ze všeho ostatního nedřevnatého uvařit jemnou krémovou polévku = chovejte se k tomu jako k listové kapustě (jarmuz). Květáková polévka z mladých lístků má více kyseliny listové a méně kyseliny močové. U brokolice je nutriční obsah listů a květů přibližně stejný (až na stopy zinku).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Dobby - (20) - 241.21 (?), 28.3.2019 0:15

Dobrý den,

pokud neřešíte zásadní problém s nedostatkem místa, rozhodně zkustě květák i brokolici dopěstovat. Domnívám se totiž, narozdíl od ostatních místních přispěvatelů, že se jedná o rostliny jednoleté (koneckonců požívané části jsou květní poupata, a když se nesklidí včas, normálně vykvetou a vysemení se) a tento svůj názor si dovolím podpořit zkušenosti pěstitelů z mírnějších klimatických oblastí (oceánské klima v Anglii), kde květák i brokolici běžně sejí a sází na podzim pro brzkou sklizeň na jaře dalšího roku.

S ohledem na pokračující klimatické změny se mi to možná za pár let podaří i na Vysočině...

Pokud si můžete dovolit investovat do nejisté sklizně, doporučuji příhnojit, buď podhodit vyzrálým kompostem (ani ho nemusíte zapavovat, půdní živočichové po zimě ocení rozcvičku) nebo umělými hnojivy (spíše menší dávky, několikrát za sebou), podle Vaší volby.

Přeji hodně štěstí a prosím o následné sdílení Vaší zkušenosti,

Dobruška

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
iva2 - (35) - 39.19 (?), 5.6.2019 7:02

Dobrý den Dobruško,

tak se dělím o zkušenost. Brokolice začala dělat běžné hlávky-některé 1 hlávku a větší část rostlin víc hlávek menších. Můj názor je takový, že zimou se rostliny víc rozvětví, takže rostlina nese více hlávek menších (udělal mi to letos i některý salát, který jsem měla přes zimu pod netkanou textilií, který měl třeba i 6 hlávek:-). Pak začaly jít brokolice rychle do květu, tak jsem je rychle sklidila a chuťově byly nedotčené. To ale že šly rychle do květu není podle mně tím, že byly přes zimu, ale tím, že začalo být velké teplo. Takže můj postřeh je, že kdyby bylo běžné ne skoro tropické jaro, tak narostou klasické brokolice.

I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 5.6.2019 9:04

Existují brokolice, které se sejí v červenci pro sklizně v zimě i na jaře, určitě i květáky. nejspíše by byly dostupné ve Francii, Itálii. V našem sortimentu byly květák Arktur, kapusta Arkta, jsou v něm ozimé saláty (sorry to nejsou košťáloviny),.. Takže různé odrůdy mají odlišnou odolnost vůči mrazům, i k prorůstání květenství. Někdy malé růžičky v květáku na podzim vytvořené zahnijí, jindy rostou a na jaře jsou ke sklizni pěkné hlavy. Ano, chladné, vlhké jaro jim přeje. Nebo výsadba na podzim do míst s poledním, odpoledním stínem.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika