Listopadový výsev zeleniny



Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?)
28.10.2019 13:13
Vloni jsem 2. listopadu zasadil množilku, není to ale šalotka jakou mají Francouzi na trzích. Tu samou jsem zasadil i 1. dubna a výsledek byl ten, že šalotku z listopadu jsem ze země vytahal 30. července, ale tu, co jsem sadil v dubnu, jsem sklidil již 12. července. Nehledě k tomu, že na listopadové jsem musel odstraňovat ze stvolů cibulky. Výsledek je ten, že jsem nic neurychlil, jen si přidal práci. A chuť je štiplavá, není to chuť šalotky, navíc mi měkne, takže půjde do kompostu. Česnek dávám do země až ke konci listopadu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 26.10.2019 10:48, zobrazeno: 4805x

Mám jeden upravený záhon určený pro zeleninu. Chtěl bych na něm vyzkoušet pozdně podzimní výsev petržele, mrkve, cibule, pacibulek česneku a také inkarnátu. Jen mne zajímá, co z toho a jak po zimě opravdu vyklíčí, s nějakou úrodou ani nepočítám. Zajímají mne veškeré zkušenosti s tímto způsobem pěstování a také případné zkušenosti s tím, jaké odrůdy semen nakoupit. Díky.

           Vladimír

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.6 (?), 26.10.2019 20:59

(pod)zimní výsev jsem zkoušel u mrkve a petržele cca 3 roky zpátky a to den před Štědrým dnem, čistě proto, že bylo teplo a na zahradu jsem se šel odreagovat. Z mrkve něco bylo, ale nemyslím, že by to byla až taková bomba. Sice klíčila dříve, než ta z jarního výsevu, ale zase byla prorostlá plevelem, bylo s ní víc práce a nakonec z toho byla sklizeň rychlejší max. o pár dnů. Petržel tehdy nevzešla nejspíš kvůli starému osivu. Odrůdy si nepamatuji, pravděpodobně jsem použil to, co bylo doma, tj. Orbis a nějakou ranou karotku.

Cibuli z výsevu v listopadu jsem nezkoušel, pokud by to mělo šanci na úspěch, tak do toho jdu. Nevím, jak je to možné, ale z jarního výsevu nedokážu vypěstovat velké cibule na uskladnění, vyroste mi taková trochu přerostlá sazečka a zaschne to. Možná to zkusím i bez rady. Záhon by se našel a pár korun za semínko, proč ne. Srpnové výsevy Augusty a Hiberny mi zase nikdy nestihnou zesílit dostatečně na to, abych je na jaře našel.

Inkarnátem jste mě navnadil, mám kus pole "zahlazeného" po slepicích, které jsou nyní přemístěné do zimního výběhu. Pokud by tenhle výsev způsobil rychlé jarní obrůstání, stálo by to za to. Tady jdu do toho také s Vámi.

Co jsem nezkoušel a existuje je salát Humil. Vysévat lze špenát, to dělám běžně společně s česnekem. No a údajně by neměl být problém s polníčkem - nikdy nezkoušeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 27.10.2019 5:27

Já jsem začal s tím salátem Humil, sazenice jsem si napěstoval doma na balkóně a dnes ho mám vysazený v černé tkané textilii na zahradě. Má se k světu, až začne mrznout tak na něho dám bílou netkanou. Mám ho na půlce záhonu kde budu mít Hoakida (cca 3 m2). Doufám, že ho sklidím do půlky května. Inspiroval jste mne s tím špenátem, vyseji ho na druhou půlku toho záhonu (mám ho uhrabaný). Díval jsem se do nabídky semen ze SEMO a z petržele se mně zdála nejlepší Orbis, na Olomouckou atd. se necítím, protože nemám tak do hloubky upravenou půdu aby tím kořen netrpěly. Petržel je pro mne ze všeho nejdůležitější už z důvodu ceny a také kvůli nati. Zdá se mně, že nať z kořenové petržele je aromatičtější než z kudrnky nebo naťové petržele. Chci odzkoušet výsev podle jednoho doporučení zde na webu- nasít semena do nehlubokéha járku a nezasypávat je. Moc mně to zajímá, jestli to bude fungovat. Jinak jarní výsevy petržele mívám jak noty na buben, prostě to neumím. Cibuli už několik let nepěstuji, stejně ji nemám kde skladovat. Ale v nabídce SEMO existují odrůdy, které bych rád ochutnal. Jak píšete, existuje riziko, že z toho nic nebude, ale snad se těm semenům přes zimu nic nestane (asi to dám do těch doporučovaných 3 cm). Mám dokonce dojem, že některá semena cibule bývají něčím namořená, ale nevím kvůli čemu. Tak nakoupím semena a budu zkoušet. S tím nákupem asi bude problém, hlavně toho inkarnátu, měl jsem vybranou prodejnu v Modřicích, ale nevšiml jsem si, že mají otevřeno jen v sezóně do 31.8. a tak to budu muset vytelefonovat a někam kde ho mají vyrazit vlakem a koupit ho. Ten inkarnát bych vysel tam kde budu mít rajčata, ale příprava mně bude ještě dlouho trvat (plocha je dost velká) a nejprve tam budu muset přemístit konstrukci na zavěšení spirál a to sám nezvládnu. Takže musím čekat, až se syn uvolí. Teprve potom to budu moct uhrabat. Nějaké ty drobné pacibulky česneku mám a dokonce jsem našel na zahradě lahvičku toho Rovralu, ale nevím jestli jsem ho už někdy používal a jestli už není vyschlý. Česnek normálně už dlouho nepěstuji.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.6 (?), 27.10.2019 7:45

K česneku bych jen dodal, že Rovral nepoužívám nikdy, a pan Ing. Kozák na svém webu aktuálně lidem náhradu za Rovral také nedoporučuje, resp. cituji přímo jej "I při moření v Rovralu byla voda důležitější než vlastní chemie."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 28.10.2019 5:20

Rovral mám, Sulku nemám. Kvůli pár pacibulkám si ji kupovat nebudu. Ing. Kozák možná Rovral nedoporučuje, ale já to s tím namořím, jen pokud ho najdu.smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.6 (?), 28.10.2019 17:51

Sulkou mořit musím, jinak mi do výsadby česnek vysaje vlnovník. Mám bohužel mizerné uskladňovací podmínky, a můžu dělat salta vzad, stejně mi ho napadne :/

To ale jen tak na okraj...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.79 (?), 1.11.2019 16:57

Dnes jsem vysel špenát Matador, cibuli Karminku, šalotku (zapomněl jsem jméno- stejně to není množilka, jen mne zajímá její chuť) a petržele Konika a Orbis. Jsem zvědavý, jak tyto nekonvenční výsevy skončí.  Nachystal jsem také záhon na výsadbu česneku, ale s tím počkám. Konstrukci na rajčata už mám přesunutou na místo, kde budu pěstovat příští rok rajčata. Mám to zryto na hrubo, vyšlapu cestičky a záhony uhrabu. Budu tam ještě teď vysévat jetel nachový na zelené hnojení. Semenům by se přes zimu nemělo nic stát a tak předpokládám brzké vyklíčení a růst tak, abych to mohl koncem dubna zrýt a zaklopit. Dotazoval jsem se na semena v Modřicích, mají je vážená a tak je teď jen potřeba se zvednout a zajet tam. Mám to hodinu tam a hodinu zpět, většinu cesty zadarmo (na šalinkartu), jen si musím připlatit za tu poslední zastávku 5 Kč,-

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 28.10.2019 13:13
Vloni jsem 2. listopadu zasadil množilku, není to ale šalotka jakou mají Francouzi na trzích. Tu samou jsem zasadil i 1. dubna a výsledek byl ten, že šalotku z listopadu jsem ze země vytahal 30. července, ale tu, co jsem sadil v dubnu, jsem sklidil již 12. července. Nehledě k tomu, že na listopadové jsem musel odstraňovat ze stvolů cibulky. Výsledek je ten, že jsem nic neurychlil, jen si přidal práci. A chuť je štiplavá, není to chuť šalotky, navíc mi měkne, takže půjde do kompostu. Česnek dávám do země až ke konci listopadu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.92 (?), 7.5.2020 10:02

Tak bych měl zhodnotit to co jsem na podzim zkusil:

1. Nejvíce mně zklamal ten Humil. Celou zimu vypadal velm i dobře, ale vůbec na jaře nenastartoval růst i když jsem ho zaléval. Nevím proč, možná už ty saláty byly dost velké. Nevím. Pokud bych do toho znovu šel, tak bych asi udělal na podzim přímý výsev asi později tak, aby přezimující rostlinky byly menší, tak jako jsem měl špenát. A zkusil bych nějakou jemnější odrůdu.

2. Špenát výborný, jistě na podzim oseji aspoň třikrát větší plochu, třeba tam kde budou rajčata. Všechen jsem už sklidil někdy po půli dubna.

3. Petržel vysetá do těch brázdiček a nezasypaná. Zima byla mírná, asi se semenům nic nestalo, ale to jaro je suché, takže nic nevyklíčilo. Nechtěl jsem zalévat, to bych mohl udělat výsev na jaře a bylo by to bezpečnější. Žádnou petržel nemám a tak teď chci udělat nějaký výsev doma, možná potom zkusím pár petrželí ze sazenic...

4. Cibule také zatím nevylezla, třeba se objeví až bude trochu vlhčeji. Zbývá mně jen doufat.

5. Česnek z pacibulek OK

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika