Jak pěstovat topinambur aby se nešířil k sousedům



Stránky: 1,  2   
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?) 
25.3.2014 20:40, zobrazeno: 12532x

Dnes jsem si sehnal hlízy topinambur, není ještě pozdě na výsadbu? Chtěl bych je pěstovat jako takovej živej plot na oddělení od sousedního záhonu v zahradní kolonii. Jak daleko je mám dát od sebe aby fungovaly ve funkci živého plotu? Ještě jak zařídit aby se topinambury nerozšířily? Jde mi hlavně o to aby sousedka nenadávala že ji to tam roste.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 25.3.2014 21:09

No to není nejšťastnější nápad - slunečnici topinambur jako živý plot.

Proti rozšíření je důležité po prvních mrazech co spálí listy sklidit celou rostlinu a hlízy vybrat do posledního kousku. Ty co budete házet do kompostu je dobré poškodit rozšlápnutím na betonovém chodníčku nebo prostě jen na lopatě. Stejně ale je topinambur nejlepší prohnaný králíkem a upečený na slanině. Na jaro si necháte pouze přesný počet sadbových, které budete sázet asi 1/2 metru od hranice a se sponem cca 20-25 cm v řádku.

Stejného oddělovacího efektu dosáhnete i slunečnicí mnohokvětou (H. petiolaris Nutt. – slunečnice řapíkatá) nebo slunečnicí roční, která však se množí semeny a tudíž zaplevelení prorůstáním hlíz za hranici pozemku nehrozí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.42 (?), 25.3.2014 22:01

Jak pěstovat topinambury aby se nešířily k sousedům.

Není recept na nešíření topinambur, než jejich důsledná likvidace. Stačí jediný kousek slupky, který má 3671285oček a už máte problém.  Ze své zkušenosti vím, jak se topinambury šíří. Stačí malý kousek na pluhu, a už je máte na pozemku, kde dříve nikdy nebyly.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 25.3.2014 22:11

a pak je ještě rada typu vyhánění čerta-ďáblem = topinamburu-hryzcem wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.3.2014 21:59

Ještě jak zařídit aby se topinambury nerozšířily?...odkud jste? Proč se ptám? Protože kdysi jsem bydlel na jižní Moravě a tam rostly topinambury kolem každého potoka, teď bydlím ve Slezsku a tady topinambury vůbec nejsou. Dokonce, když jsem je vysadil, tak vždy během dvou tří let vyhynuly. Takže pokud jste někde ze Slezska, tak se nemusíte šíření topinambur obávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 25.3.2014 22:12

taky pomáhá vhodné pH, topinambur nemá rád příliš kyselé půdy, ale lehké zásadité přímo myluje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 25.3.2014 22:14

Jsem na severu moravy. Prý tu v okolí někde rostou, ale nejsou nějak moc rozšířeny. Tak pokud by se šířily mým pozemkem, tak mi to tak moc nevadí. Pokud bych zachytil ještě malý topinambur tak jednoduše vytrhnout, případně vykopat hlízu ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 25.3.2014 22:19

Jinak v plánu je mám zasadit tento víkend, do rýhy mezi ně dám trochu uleželého kravského hnoje a později bych před ně vysázel ačokču aby se po nich plazila. Je tento postup v pořádku? Nebude trpět žádná z rostlin v této simbióze?

Myslím si, že půda je neutrální, možná mírně kyselá, léta byla nevyužívaná a teď když tam ještě dám trochu hnoje, sem tam je tam i mech, hlavně u eternitů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 7.4.2014 12:24

Jako plevel se chovají zejména ty typy, které kvetou koncem léta, mají červené tenké hlízy. Mívají stolony (?) i půl metru dlouhé, dokáží se probít i tvrdým materiálem. Najednou se objevily uprostřed cestičky, kterou ušlapáváme od roku 1978. Jen tak se najednou mezi kameny objevil a začal růst. Dostal Roundup. Až někdy v říjnu kvetoucí, mohutnější typy či odrůdy "velkoplodé" se šíří pomaleji, obyčejně jen dík tomu, že v místě všechny hlízky dokonale nevyberete. Ale máte pravdu, z kypré půdy je možné - když vyrazí - je vybrat. Králíci je opravdu mají rádi, jak hlízy, tak i nať. Rádi je i divočáci a pokud je někde zachytí, přeořou pozemek jako prasata. Ačokča s topinamburem nejspíše v symbióze neporostou, spíše si budou konkurovat v nároku na vodu a živiny. Obě mají velký nárůst hmoty v dost krátké době, zejména dusík jedné z nich bude chybět. Nevím, kdy má růstový vrchol ačokča, ale topinambury do poloviny či konce června rostou docela umírněně a pak během krátké doby vyletí do 2,5-3 m (podle stanoviště i více).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 26.4.2014 13:26

Nevím jestli je to normální, ale topinambury mi ještě pořád nevylezly ze země. Zasadil jsem je tak 15cm hluboko, možná o něco později. Všude se píše jak se jej lidi nemůžou zbavit a mě naopak nechce růst laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika