Zdá se vám Zahrádkář svým obsahem vyvážený?



host - 248.127 (?)
27.11.2017 15:24

Normálně tam receptů tolik nebývá, to asi ty Vánoce...           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 27.11.2017 14:21, zobrazeno: 16262x

Už jsme to tu v minulosti diskutovali. Kde jsou časy, kdy černobílý časopis Rádce čs. ovocnářů a zahrádkářů v 60. letech přinášel na pouhých, tuším, 24 stranách to nejlepší z oboru. 
   Možná se mi to jen zdá. Zalistoval jsem posledním vydáním zahrádkáře - má úctyhodných 76 stran - a spočítal, čemu se ty stránky věnují a komu je tedy časopis určen.
Reklama: 32 stran (z toho 12 celostránkových, na dalších 22 stránkách pod jiným článkem
Recepty 17 stran
Květiny a okrasné rostliny 16 stran
Medailony a cestopisy 12 stran
Poradna a kalendárium 5 stran
Zelenina 4 strany
Ovoce: 4 strany
Vinná réva 3 strany
Obsah 3 strany
Křížovka 1 strana
   Reklama je nutné zlo v každém časopise. Bez ní by se málokterý uživil. Nechci přemítat, jestli jí není příliš mnoho. Spíš mi není jasné, zda se měsíčník postupně z rádce zahrádkářů nestal příručkou květinářů a kuchařek.  Nic proti těmto zálibám, jenže časopisy Chvilka pro Tebe či Žena a život se na titulní straně aspoň nechlubí sloganem Nejoblíbenější časopis o zahradě

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.127 (?), 27.11.2017 15:24

Normálně tam receptů tolik nebývá, to asi ty Vánoce...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.201 (?), 27.11.2017 17:35
Záhradkára (českého aj slovenského) už dlhší čas nekupujem. Len výnimočne sa občas objavia články ktoré stojí za to prečítať. Pravdou však je, že tú "vyváženosť" si každý predstavuje podľa seba. Mňa ako hoby záhradkára zaujímajú najmä jablone a hrušky, tak by som chcel čo najviac článkov na túto tému. Iný čitateľ má zasa iné preferencie, ťažko vyhovieť každému... Ak má niekto záujem o vysoko odborný časopis o ovocinárste a vinohradníctve, jednoznačne môžem odporučiť "Sady a vinice". Prináša aktuálne témy z praxe a autormi sú špičkoví odborníci z ČR a SR (za všetkých uvediem RNDr.Pultara ako odborníka na ochranu rastlín pred škodcami). Časopis vychádza každé 2 mesiace (ročne 6 čísel), predplatné na rok je 12 Eur a dá sa jednoducho objednať cez internet, posielajú ho potom poštou. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.179 (?), 27.11.2017 18:36

No, hej. Aj v sadoch a viniciach býva priemerne 13 celostránkových reklám na chemické prípravky. Niekedy to naozaj otravuje. V ostrom protiklade sa venujú tak 2 stránky (ak vôbec) bioprípravkom a ekologickému poľnohospodárstvu. Všade len super slovenský pestovatelia a keď si kúpite ich jablká v obchode, tak štípu v ústach a na perách. O trochu menej než poľské. Pre mňa všetko nejedlý tovar, ale tých pestovteľov máme super. Káždý rok zvažujem predplatné tohto časopisu, no furt si poviem že niekoľko zaujímavých článkov sa tam ešte nájde.

No ako píšete nedá sa vyhovieť všetkým. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.17 (?), 27.11.2017 18:40

Já si myslím, že Zahrádkář je až moc vyvážený. Až tak, že se tam nikdo ani začátečník ani ten kdo zahrádkaří dlouho nic nedoví. Nejvíc mne dojímají rady typu: v červnu je třeba sklízet jahody apod. Pro koho to je? Články se stále opisují jen se změní pořadí slov. Za těch víc jak padesát let co jsem měl možnost číst si tento časopis, se nic nezlepšilo, spíš zhoršilo. Chápu, že napsat něco zajímavého není jednoduché, ale že by tady u nás neuměl nikdo nic pořádného napsat, tak tomu nevěřím. Vždyť jsou tady lidé, kteří se problematikou pěstování přímo zabývají a jsou placení z peněz daňových poplatíků. Např. ÚKZUZ nebo Genová banka.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 27.11.2017 22:13

Za těch víc jak padesát let co jsem měl možnost číst si tento časopis, se nic nezlepšilo, spíš zhoršilo.

Buďme objektivní. Výrazně se zlepšila kvalita papíru,  grafické stránce a fotografiím lze máloco vytknout. 

Chápu, že napsat něco zajímavého není jednoduché, ale že by tady u nás neuměl nikdo nic pořádného napsat, tak tomu nevěřím.

Mám podobný pocit. Zejména články o ovoci svým rozsahem i zaměřením nereflektují současnou zahrádkářskou problematiku. Je tu plno kontroverzních témat - užití pesticidů, giberelinů, geneticky modifikované ovoce. Rozbíhají se projekty nových ovocných alejí, každoročně probíhají degustace odrůd ovoce, tuzemské e-shopy nabízejí sadbu dovozových neznámých odrůd na nových podnožích. Zahrádkářský časopis o podobných tématech urputně a dlouhodobě mlčí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.204 (?), 27.11.2017 20:09

Radovan - hovoríte mi skoro z duše. Bez snahy uraziť p. Hlavatého, si dovolím ohradiť sa voči označeniu časopisu Sady a vinice "vysoko odborným časopisom". Odborný - možno (na slovenské pomery), vysoko odborný ale už rozhodne nie. Preto stále zvažujem, či má zmysel si ho ďalej predplácať. Tých niekoľko euro ročného predplatného nie je zas až taká závratná suma, aby som to musel zvažovať finančne, ale každé nové číslo mi prináša viac sklamania ako radosti. Ak sa mi podarí nájsť jeden-dva ako tak čitateľné články v čisle, tak je to veľa.

Neviem presne aká je štruktúra odberateľov z hľadiska pomeru hobby/veľkoproducenti, ale z obsahu mám dojem, akoby som bol jediný hobby čitateľ. Pridaná informačná hodnota článkov je minimálna, nikam ma to neposúva. Väčšinou sú to len nejaké všeobecné politicky korektné omáčky, ktoré bez detailov sú mi nanič. Zbytok je reklama a možno nejaké oznamy či krátke rešeršné správy.

Neverím, že to nejde inak. Neteoretizujem - odporúčam každému aby si prelistoval časopis Moderní včelař z posledných 2 rokov, keď prešiel výraznou zmenou štýlu aj obsahu. Dokonca sú schopní ho vydávať na mesačnej báze (predtým 2-mesačník) a nepreháňam, ak poviem, že nad každým jedným číslom som s radosťou strávil viac času ako nad celým ročníkom Sadov a Viníc dokopy (to isté platí aj pre Sadař-Vinař). Reklama je v MV samozrejme tiež, ale pomer k relevantnému obsahu je výrazne menší - kumulatívne možno 10 strán z cca 50 strán aj s obálkou. Trh potenciálnych čitateľov je objemovo podľa mňa dosť podobný.

To je taký problém prestať neustále pochlebovať Vargovi a ďalším papalášom z ovocinárskej únie? Kedy sa dočkáme nejakého serióznejšieho článku o kontaminácii podzemných vôd pesticídmi (napr. nedávne výsledky v ČR), reziduách v plodoch (analýzy VURV, či zo zahraničia), výsledky štúdií o preukázateľnom negatívnom vplyve neonikotinoidov na včely (kolapsová situácia posledných rokov, kontaminácia medu)? Očividne je to nepohodlné. To by sa Vargovi tie "zdravé" jablká ťažko predávali, rovnako tak by reklama na Mospilan s včelou na kvete neštavala už len mňa.

Aby som bol aj konštruktívny - navrhujem dať každému číslu nejakú tému a tej sa poriadne venovať (napr. očkovanie, vrúbľovanie s ohľadom na špecifiká podpníkov a ovocných druhov, skladovanie, pôda a jej podstatné vlastnosti pre ovocinára, zelené hnojenie,  a milión ďalších).  Spraviť odbornú rešerš aktuálnych problémov a spôsobu riešenia + pridať hĺbkovú analýzu niektorých dielčích problémov odborníkom teoretikom, aj praktikom. Urobiť niečo ako seriál tak to robím ja. Návody na rôzne vychytávky - napr. spôsob inštalácie závlahy, protimrazovej ochrany, ochrany pred hmyzom, spôsob obrábania pôdy, použitá mechanizácia, spôsob skladovania. Ale tak, aby to bolo v praxi použiteľné pre hobby čitateľov, ideálne od iných hobby pestovateľov, prakticky overené. Ostrihať na jar niekoľko stromov roznych druhov - zle aj dobre a ukazovať v ďalších číslach ako sa to prejaví - aby bolo vidieť prečo sa to tak má/nemá robiť... Keď už nič viac - stačilo by pre každú tému získať praktické skúsenosti od niekoľkých skúsenejších čitateľov. Pochybujem, že hobby pestovatelia, odborníci zo škôl a výskumných ústavov by neboli ochotní sa podeliť so svojím know-how, aspoň čiastočne (u veľkoproducentov je to pochopiteľne inak).

Je toho oveľa viac, len stačí chcieť.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 109.179 (?), 27.11.2017 21:08

Aby som bol korektný, tak v poslednom čísle je tých reklám na chémiu už menej - načo by aj po sezóne? V jarných číslach sa to len hemží chémiou. Máte pravdu, ak je tam vysoko odborný článok, tak chýbajú detaily, vychytávky, konkrétnosti. Človeku ostáva doštudovať si to niekde inde. Zato sú tam niektoré skoro bezcenné články. Pochlebovanie je povinná jazda (pani ministerka je v každom čísle vyfotená niekoľkokrát), aby sa niečo vybavilo. Ale pre koho? Zase pre tých pár vybraných veľkopestovateľov. V súťaži jablko roka (profi pestovatelia) a top 10 ovocných sadov sa na prvých miestach umiestňujú stále tie isté podniky. Je to ako sami sebe. No skúste ísť do plantexu a pýtať ich o predaj povedzme 100 podpníkov, uvidíte s akou ochotou sa stretnete. Kúp si naše predražené výpestky alebo nič! Ale aby som len nehanil, pán Varga st. je vraj celkom príjemný človek.

Celkovo mám pocit, že časopis sady a vinice tiahne jedným a práve tým "správnym" smerom (každá doba má svoj "správny" smer). Veď ho nakoniec robí užšia skupina ľudí. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.165 (?), 27.11.2017 22:08

ina doba ine metody. Naucit sa anglicky, pripadne nemecky... a cerpat z kvalitnych internetovych zdrojov. Rady na tomto fore su niekedy rozporuplne, ale asi pre skuseneho zahradkara (co vie kriticky zodnotiti informacie) tiez omnoho hodnotnejsie ako v casopise zahradkar. Ja uz davno casopis nekupujem a necitam... naposledy priatelia kupili omylom 2 rovnake kusy a tak nam jeden dali... cennejsie je kupit knihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 205.204 (?), 27.11.2017 23:00

S cudzimi jazykmi u mna nie je problem. Internet ma ale problem v tom, ze ti praktici co sa naozaj venuju ovocinarstvu seriozne, nemaju cas ani chut niekde o tom vypisovat blog ci natacat videa. Ked tak, da sa cerpat z roznych for. Ale skusenosti z inych statov treba brat s rezervou, ved uz aj v ramci Slovenska su na 50km uplne odlisne podmienky. Preto si myslim, ze nejaky seriozny casopis by sa tu uzivil (vid paralela s Modernim Vcelarom). Len, bohuzial, Sady a vinice ani Sadar-Vinar serioznymi casopismi z tohto pohladu nie su.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika